Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tyranie médií: Ty hnusný reportére, sprostá žumpo! Ignorují alarmující fakta o uprchlících, stejně u nás jako v Německu. A ta podvodná fotka mrtvého chlapce…

18.09.2015
Tyranie médií: Ty hnusný reportére, sprostá žumpo! Ignorují alarmující fakta o uprchlících, stejně u nás jako v Německu. A ta podvodná fotka mrtvého chlapce…

Autor: Markéta Vančová

Popisek: Ilustrační foto

Francouzský geopolitik Ignacio Ramonet před časem vydal bestseller, nazvaný Tyranie médií, v němž ukazuje, jak současná média selhávají ve svém poslání. Normou novinářů se podle něj staly různé lsti, lži a zamlčování, navíc dochází k „demokratické“ verzi cenzury. A stále častěji se objevují i různé mediální podvody, kdy se po čase ukáže, že ve skutečnosti bylo vše jinak.

Příkladem takového mediálního podvodu je fotografie mrtvého chlapečka na turecké pláži, která nedávno obletěla svět a zburcovala obrovskou vlnu soucitu a solidarity. Nyní se ale ukazuje, že vše bylo úplně jinak a že šlo o brutální propagandu, jejímž cílem bylo obměkčit představitelé zemí v Evropě, aby přijímali uprchlíky.

Konec euforie?

Méně drastické, ale velmi účinné je zamlčování faktů, která se aktérům různých události nehodí. Některá média popisují, jak obyvatelé v sousedním Německu nadšeně vítají imigranty a ti zase  v ruce zbožně drží fotografie „mámy“ Merkelové. Jenže už ani slovo o tom,  že  „obyčejní“ Němci velmi rychle z euforie nad přílivem uprchlíků vystřízlivěli.  I když zatím svoje názory neprojevují příliš nahlas, (byli by totiž hozeni do jednoho pytle s rasisty a xenofoby), výzkumy veřejného mínění prozrazují, že si myslí totéž, co většina Čechů. Ostatně, nejlépe to dokazují diskuse pod články v tzv. seriózních médiích. Lidé v Německu mají stejný strach jako v Česku. Vůbec nejvíce je zneklidňuje podezřelý příliv mladých mužů, tvořících drtivou většinu uprchlíků. Více než polovina Němců  se domnívá, že přítomnost dalších imigrantů značně zatíží sociální systém, a proto žádají, aby pracovali a platili daně, respektovali německou ústavu i zákony a také aby se zcela integrovali do německé společnosti. 

Úspěšná integrace? Ani omylem

Jenže právě to se v Německu příliš nedaří. V Evropě panují mýty o tom, jak se Němcům podařila integrace Turků, jenže opak je bohužel pravdou.  Více než dvě třetiny Turků v této zemi podporují ortodoxní islám a otevřeně si přejí, aby zde počet muslimů  převýšil počet křesťanů! Varovným příkladem jsou fakta o velmi problematické berlínské čtvrti Neukölln, kde žije více než polovina  obyvatel islámského vyznání a většina z nich nepracuje a bere sociální podpory. Tisk o těchto problémech informuje velmi okrajově. Knihy, které na toto téma vycházejí (a není jich málo), jsou pak většinou skandalizovány, v lepším případě označovány za kontroverzní. 

Německo páchá sebevraždu

Německý finančník Sarazzin před několika lety vydal bestseller, nazvaný „Německo páchá sebevraždu“, v níž mimo jiné upozornil na to, že imigranti, které tato bohatá země přijímá, pro ni  znamenají  především  kvůli vysokým nákladů na sociální dávky větší ztráty než přínosy. A dokonce i sama kancléřka Merkelová v roce 2013 pokorně přiznala, že multikulturalismus selhal. Přesto byl Sarrazin napadán a moralizován, i když především jeho zásluhou se o problému imigrace začalo hovořit otevřeněji. Nakonec se z něj  stal téměř národní hrdina.

Hnusný reportér

Je téměř neuvěřitelné, že se při takto vážných problémech v českých médiích stále řeší pouze problém kvót a v minimální míře se  probírají vážné otázky, které příliv imigrantů z jiného kulturního okruhu klade. Když některá nezávislá média zveřejní jiný názor, ihned jsou okřikována. A někdy velmi nevybíravě.  Jan Čulík z Britských listů, chlubících se nezávislostí a otevřeností, dokonce  jednoho českého novináře, popisujícího situaci v Maďarsku, okřikl, že je hnusný reportér. A nechvalně proslulý český kritik pak uráží všechny, kdo si dovolí upozorňovat na nebezpečí radikálního islámu, či dokonce jen na rizika, vyplývající z obrovského přílivu anonymní masy imigrantů. Jedna strana okřikuje druhou, ale v záplavě propagandistických a cenzurovaných informací zanikají alarmující fakta.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace