Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tyranie médií: Ty hnusný reportére, sprostá žumpo! Ignorují alarmující fakta o uprchlících, stejně u nás jako v Německu. A ta podvodná fotka mrtvého chlapce…

18.09.2015
Tyranie médií: Ty hnusný reportére, sprostá žumpo! Ignorují alarmující fakta o uprchlících, stejně u nás jako v Německu. A ta podvodná fotka mrtvého chlapce…

Foto: Markéta Vančová

Popisek: Ilustrační foto

Francouzský geopolitik Ignacio Ramonet před časem vydal bestseller, nazvaný Tyranie médií, v němž ukazuje, jak současná média selhávají ve svém poslání. Normou novinářů se podle něj staly různé lsti, lži a zamlčování, navíc dochází k „demokratické“ verzi cenzury. A stále častěji se objevují i různé mediální podvody, kdy se po čase ukáže, že ve skutečnosti bylo vše jinak.

Příkladem takového mediálního podvodu je fotografie mrtvého chlapečka na turecké pláži, která nedávno obletěla svět a zburcovala obrovskou vlnu soucitu a solidarity. Nyní se ale ukazuje, že vše bylo úplně jinak a že šlo o brutální propagandu, jejímž cílem bylo obměkčit představitelé zemí v Evropě, aby přijímali uprchlíky.

Konec euforie?

Méně drastické, ale velmi účinné je zamlčování faktů, která se aktérům různých události nehodí. Některá média popisují, jak obyvatelé v sousedním Německu nadšeně vítají imigranty a ti zase  v ruce zbožně drží fotografie „mámy“ Merkelové. Jenže už ani slovo o tom,  že  „obyčejní“ Němci velmi rychle z euforie nad přílivem uprchlíků vystřízlivěli.  I když zatím svoje názory neprojevují příliš nahlas, (byli by totiž hozeni do jednoho pytle s rasisty a xenofoby), výzkumy veřejného mínění prozrazují, že si myslí totéž, co většina Čechů. Ostatně, nejlépe to dokazují diskuse pod články v tzv. seriózních médiích. Lidé v Německu mají stejný strach jako v Česku. Vůbec nejvíce je zneklidňuje podezřelý příliv mladých mužů, tvořících drtivou většinu uprchlíků. Více než polovina Němců  se domnívá, že přítomnost dalších imigrantů značně zatíží sociální systém, a proto žádají, aby pracovali a platili daně, respektovali německou ústavu i zákony a také aby se zcela integrovali do německé společnosti. 

Úspěšná integrace? Ani omylem

Jenže právě to se v Německu příliš nedaří. V Evropě panují mýty o tom, jak se Němcům podařila integrace Turků, jenže opak je bohužel pravdou.  Více než dvě třetiny Turků v této zemi podporují ortodoxní islám a otevřeně si přejí, aby zde počet muslimů  převýšil počet křesťanů! Varovným příkladem jsou fakta o velmi problematické berlínské čtvrti Neukölln, kde žije více než polovina  obyvatel islámského vyznání a většina z nich nepracuje a bere sociální podpory. Tisk o těchto problémech informuje velmi okrajově. Knihy, které na toto téma vycházejí (a není jich málo), jsou pak většinou skandalizovány, v lepším případě označovány za kontroverzní. 

Německo páchá sebevraždu

Německý finančník Sarazzin před několika lety vydal bestseller, nazvaný „Německo páchá sebevraždu“, v níž mimo jiné upozornil na to, že imigranti, které tato bohatá země přijímá, pro ni  znamenají  především  kvůli vysokým nákladů na sociální dávky větší ztráty než přínosy. A dokonce i sama kancléřka Merkelová v roce 2013 pokorně přiznala, že multikulturalismus selhal. Přesto byl Sarrazin napadán a moralizován, i když především jeho zásluhou se o problému imigrace začalo hovořit otevřeněji. Nakonec se z něj  stal téměř národní hrdina.

Hnusný reportér

Je téměř neuvěřitelné, že se při takto vážných problémech v českých médiích stále řeší pouze problém kvót a v minimální míře se  probírají vážné otázky, které příliv imigrantů z jiného kulturního okruhu klade. Když některá nezávislá média zveřejní jiný názor, ihned jsou okřikována. A někdy velmi nevybíravě.  Jan Čulík z Britských listů, chlubících se nezávislostí a otevřeností, dokonce  jednoho českého novináře, popisujícího situaci v Maďarsku, okřikl, že je hnusný reportér. A nechvalně proslulý český kritik pak uráží všechny, kdo si dovolí upozorňovat na nebezpečí radikálního islámu, či dokonce jen na rizika, vyplývající z obrovského přílivu anonymní masy imigrantů. Jedna strana okřikuje druhou, ale v záplavě propagandistických a cenzurovaných informací zanikají alarmující fakta.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace