Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Developeři se činí. Přijde Vyšehrad o své panorama?

29.04.2013
Developeři se činí. Přijde Vyšehrad o své panorama?

Foto: Serviajero

Popisek: Unikátní panoráma pražského Vyšehradu má navždy zničit další megalomanský projekt developerů

Stavební investoři si už zase brousí zuby na pozemky v ochranném pásmu Vyšehradu, jehož jedinečné panoráma by mohl nenávratně zničit devítipodlažní objekt. Developerům v jejich plánech napomáhají stále fungující klientelistické vazby, zapředené za minulého vedení magistrátu - upozorňují členové občanského sdružení Pankrác.

„Díky někdejším přátelským vztahům na bázi majitel pozemku – stavební úřad – odbor památkové péče – hlavní město – místní radnice hrozí mimo jiné devastace okolí Vyšehradu a jeho panoramatu z pohledu Hradčan," varují členové Občanského sdružení Pankrác. „Až devítipodlažní dům má vyrůst přímo v podhradí, tedy v ochranném pásmu národní kulturní památky mezi ulicemi U Jedličkova ústavu a Marie Cibulkové,"upřesňuje Zuzana Franzel, členka sdružení, které zastupuje jednoho z přímých účastníků řízení.

Útok na ochranné pásmo

Podle členů sdružení se jedná o ukázkový příklad nestandardního postupu státní správy i samosprávy, kdy se na základě konkrétních známostí může stát průchozím to, co by bez známostí bylo okamžitě smeteno ze stolu. Během posledních dvou let je to již minimálně podruhé, co si developeři brousí zuby na lukrativní pozemky pod Vyšehradem, respektive v jeho ochranném pásmu.

Na podzim roku 2011 bili přední architekti na poplach proti megalomanském záměru vystavět mezi ulicemi Sinkulova a Ve Svahu bytový dům. Označovali plán za bezprecedentní zvrhlost. Totéž si nyní myslí sousedé o devítipodlažním domu, který má stát jen o kousek níž. Vadí jim nejen zásah do ochranného pásma památky, ale i bezprostřední dopad na ně samotné. „Investor stavby podle dostupné dokumentace nehodlá dodržovat předepsané odstupy od okolních domů, natož požadavky na denní oslunění a osvětlení, ochranná pásma inženýrských sítí a tak dále," stěžují si sousedé médiím.

Bouří se i sousedé

Devítipodlažní dům, o několik metrů převyšující okolní zástavbu, by mimo jiné nenávratně narušil jedinečné panorama Vyšehradu z pohledu Hradčan. Bouří se sousedé, na poplach bije občanské sdružení Pankrác. „Ústní projednání svolal stavební úřad v první polovině března. Nyní může vyslovit souhlas s umístěním stavby, případně návrh zamítnout. Vzhledem k dřívějšímu vývoji kauzy ale máme obavy, že investor stavbu protlačí díky svým kontaktům na státní správu i samosprávu," říká Zuzana Franzel.

Investor hájí projekt tím, že jen hodlá dostavět proluku nedokončeného bloku. V tom případě by tudíž stavební úřad nemusel brát na námitky sousedů zřetel. Situace zvídá, že by tomu tak opravdu mohlo být, protože pracovníci stavebního úřadu i odboru památkové péče odmítli záležitost do vydání závazného rozhodnutí komentovat.

Fungují vazby z minulosti?

Reálný základ může mít podezření občanského sdružení Pankrác, že případ už od počátku provázela korupce ve smyslu klientelistických vazeb na bývalé politické vedení magistrátu i státní správu. „Magistrát v minulosti odmítl pozemek prodat zdejším občanům, kteří si zde chtěli vybudovat garáže, a částečně tak řešit tristní situaci s parkováním v oblasti dopravy. Prý se zde nic stavět nemá. Posléze pozemek prodal za účelem výstavby mnohapatrového domu," konstatuje sdružení.

Podle Franzel je v rozporu s dřívějším stanoviskem téhož úřadu i stanovisko odboru památkové péče, který s odůvodněním, že se lokalita nachází v ochranném pásmu národní kulturní památky Vyšehrad a je mimořádně pohledově exponovaná, nechtěl místním občanům povolit stavbu vikýřů. „Na druhou stranu devítipodlažní objekt jakoby v rozporu s režimem památkové ochrany nebyl," upozorňuje.

Členové občanského sdružení Pankrác ani i sousedé věří, že je ještě čas stavbě zabránit. Tuto snahu vyjádřil na setkání s nimi i starosta Prahy 4 Pavel Caldr. Ovšem s dovětkem, že jakožto reprezentant samosprávy nemůže do výkonu státní správy zasahovat.

Adina Janovská

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace