Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Od šestnácti sbíral jednu medaili za druhou, pak ale najednou jako když utne. Co předčasně ukončilo slibnou kariéru Tomáše Vernera a kdo byly jeho lásky? Tajnosti slavných

14.09.2015
Od šestnácti sbíral jednu medaili za druhou, pak ale najednou jako když utne. Co předčasně ukončilo slibnou kariéru Tomáše Vernera a kdo byly jeho lásky? Tajnosti slavných

Foto: bandi.cz

Popisek: Se sportovní kariérou sice Tomáš Verner skončil brzy, konečně ale začal opravdu žít. Mimo jiné je i tváří luxusní pánské módy.

Desetkrát se stal mistrem republiky v krasobruslení, ve dvaadvaceti letech dokonce mistrem Evropy. Pak ho ale náhle opustilo štěstí. Především ale mladého muže, který jel odmalička jako natažený na klíček, zradila psychika.

Desetkrát získal zlato na mistrovství České republiky v krasobruslení, v roce 2007 byl stříbrný na Mistrovství Evropy ve Varšavě a o rok později, v Záhřebu, se stal ve dvaadvaceti letech mistrem Evropy. Všem bylo jasné, že vychází nová krasobruslařská hvězda. Svůj velký úspěch však už nikdy plně nezopakoval. Tomáš Verner měl talent a brilantní techniku, ve vrcholovém sportu ale rozhodují také štěstí a psychika. A právě v jejich selhání je ‘zakopaný pes‘ sympatického sportovce, který si získal přízeň publika na mnoha místech světa.

S rodiči Helenou a Miroslavem. Má staršího bratra Miroslava a mladší sestru Kateřinu.

S rodiči Helenou a Miroslavem. Má staršího bratra Miroslava a mladší sestru Kateřinu.

Začal dřít už v pěti letech

Narodil se 3. června 1986 v Písku a s krasobruslením začínal již v pěti letech. V Českých Budějovicích, kde s rodiči bydleli, trénoval krasobruslení i jeho starší bratr Miroslav. „Moje spolužačka ze školky Štěpánka, kterou jsem miloval, dělala krasobruslení a chtěl jsem být jako ona. Kdyby hrála hokej, nejspíš bych ho hrál i já, ale ona měla ráda piruety. Když táta slyšel, že krasobruslení stojí pět tisíc korun ročně, braly ho mdloby, ale nakonec svolil,“ prozradil v rozhovoru pro sport.idnes.cz.

Poprvé vybojoval medaili na mistrovství republiky ve svých patnácti, kdy skončil druhý, o rok později již získal první ze svých deseti titulů mistra České republiky. Od roku 2006 žil kvůli krasobruslení v německém Oberstdorfu, kam odešel za proslulým trenérem Michaelem Huthem, na jeho přípravě se ale dál podílela i jeho trenérka Vlasta Kopřivová, která o něj pečovala jako o vlastního syna. V roce 2007 předvedl na mistrovství Evropy krátký program na skladbu Johanna Sebastiana Bacha Tokáta a fuga d-moll. Startoval s číslem 32 a do krátkého programu vyjel jako poslední. Náskok na největšího favorita, mistra světa Francouze Briana Jouberta, však ve volné jízdě neudržel, mimo jiné kvůli pádu při čtverném toeloopu, a díky třetí nejlepší volné jízdě dne obsadil v celkovém pořadí druhé místo. Na mistrovství světa skončil jako čtvrtý.

Tomáš Verner slaví jubilejní desátý titul mistra republiky

Tomáš Verner slaví jubilejní desátý titul mistra republiky

Jako na nucených pracích

V době závodů a ve vrcholné sezóně trénoval třicet hodin týdně, v přípravné fázi sezony dvaačtyřicet hodin týdně, další čas vyplnilo cestování. O výsledku však nakonec rozhoduje pouhých sedm minut na ledě, bez možnosti jakékoliv opravy. Na Mistrovství Evropy 2008 v Záhřebu, kde získal své první a bohužel i poslední evropské zlato, předvedl při volné jízdě jeden čtverný a sedm čistých trojitých skoků. Byl chválen za skvělou techniku a schopnost jedinečných výkonů. Zdálo se, že ho nemůže nic zastavit. Jenže…

Vzápětí na Mistrovství světa v Göteborgu novopečený mistr Evropy najednou úplně propadl. Skončil až patnáctý, a pak tři roky čekal, než se mu znovu podařilo na evropském šampionátu získat medaili. Medaili na mistrovství Evropy se mu podařilo získat medaili už jenom jednou, když skončil třetí v Bernu v roce 2011. Byl to jeho poslední mezinárodní triumf.

Několik let byla jeho partnerkou zpěvačka Lucie Vondráčková

Několik let byla jeho partnerkou zpěvačka Lucie Vondráčková

Velký talent se ‘zasekl‘

I v dobách, kdy nevítězil, patřil k nejpopulárnějším krasobruslařům na mezinárodní scéně. V roce 2011 byl veřejně kritizován ministerstvem zahraničních věcí za to, že bruslil na exhibici při příležitosti narozenin severokorejského diktátora Kim Čong-ila, slavný krasobruslař však tvrdí, že do KLDR jel „zpestřit život lidem, kteří to potřebují“. Jeho posledním velkým závodem měla být olympiáda v Soči, kde skončil jedenáctý. Rozhodl se startovat ještě na Mistrovství světa v japonské Saitamě, ale ani tam se mu nepodařilo znovu prorazit na špici. Umístil se na jedenáctém místě.

Zkrátka čím víc se snažil a dřel, čím usilovněji se při závodech soustředil na cíl v podobě cenné medaile, tím méně se mu během těch několika rozhodujících minut na ledě dařilo. A tak ani není divu, že vzápětí se sportovní kariérou definitivně skončil. Psychicky byl úplně na dně, a tak absolvoval mentální trénink s Danem Landou a sám také postupně dospěl k tomu, že cílem je cesta. Že na medailích nezáleží, trénink není jen povinnost, dřina, která se má zúročit v závodu, ale je součástí jeho samotného, jeho života. Toho, že se stal vrcholovým sportovcem, ani trošku nelituje, i když nedosáhl takových výsledků, jaké rozjezd jeho sportovní kariéry sliboval.

S bývalou přítelkyní Nathalií Pechalat, francouzskou reprezentantkou v tancích na ledě

S bývalou přítelkyní Nathalií Pechalat, francouzskou reprezentantkou v tancích na ledě

Konečně začal i žít

Konec slavné sportovní kariéry konečně Tomáši otevřel úplně jiné obzory, a navíc rozhodně nemůže říct, že nemá do čeho ‘píchnout‘. Zjistil, že existuje spousta oblastí, v nichž může být užitečný. Rozjíždí vlastní krasobruslařskou školu, hodně cestuje a brusle má na nohou dál prakticky stále. Hektický životní styl mu tudíž zůstal, odpadl jenom závodní stres. „Závodní atmosféra, plná tlaků a nerváků, mi vůbec nechybí. Upřímně říkám, že ke konci kariéry už jsem k závodění dobrý vztah neměl,“ přiznal Tomáš.

Navíc dostal na závěr kariéry přece jenom krásný dárek, byl nominován na Japan Open, soutěž japonských krasobruslařů proti Evropě a Severní Americe. „Závodí se jen ve volných jízdách, za každý tým jedou dva muži a dvě ženy. A Evropa vyhrála i mým přičiněním, protože mi volná jízda vyšla náramně,“ pochlubil se. S někdejším soupeřem Jevgenijem Pljuščenkem, trojnásobným mistrem světa, Verner vystupuje v projektu Sněžný král. Na přelomu roku se s ním už představili v Moskvě a Petrohradě, kde měli velký úspěch, a v listopadu by měli vyrazit za hranice Ruska. V rámci projektu Sazka Olympijský víceboj sportuje s dětmi a podílí se na různých charitativních projektech. Hlavně ale pro něj konečně začal i obyčejný každodenní život.

Současná přítelkyně Martina je bývalá reprezentantka v badmintonu

Současná přítelkyně Martina je bývalá reprezentantka v badmintonu

Konečně není sám

Tomášovou velkou první láskou byla o čtyři roky starší zpěvačka Lucie Vondráčková, v roce 2008 se ale nakonec rozešli. Jejich vztah prý zašel na úbytě kvůli extrémní pracovní vytíženosti obou partnerů, zůstali ale dobrými přáteli. „S Tomášem si skvěle rozumíme a je to jeden z nejinspirativnějších a nejvtipnějších lidí, co znám,“ řekla tehdy k rozchodu severu idnes.cz Lucie. Ke svému intimnímu životu se pak úspěšný sportovec dlouho nevyjadřoval, a tak se dokonce vyrojily pochybnosti o jeho sexuální orientaci.

Teprve v lednu 2011 ex post přiznal, že má už dva roky přítelkyni, francouzskou reprezentantku v tancích na ledě Nathalii Pechalat. A historie se opakovala, kvůli práci jim na soukromí zbývalo jen minimum času, i když stejná práce – krasobruslení – situaci přece jen trochu usnadňovala. Až nyní má konečně ‘normální‘ holku, i když plavovlasou Martinu poznal také díky sportu. Bývalá reprezentantka v badmintonu sice pracuje v telekomunikacích, občas ale dává brzy ráno, před začátkem pracovní doby, sportovní lekce na Hamru v pražském Braníku. „Sehnal jsem si číslo a požádal ji o lekci badmintonu,“ přiznal Tomáš deníku Blesk.

Psali jsme:

Krasobruslař Verner přiznal, že si za závodní kariéru nic moc nevydělal, přesněji nic než moc. Jak chce přijít k penězům? A jaká by měla být jeho holka? Víme to

Emigrace, pronásledování StB, smrt vymodleného dítěte… Odvrácená tvář slávy legendární české krasobruslařky... Tajnosti slavných

V dětství znali jen dřinu, po velkolepém úspěchu pak přišla tragédie. Co se dělo se slavnými sourozenci Romanovými po odchodu ze slávy. Tajnosti slavných

Chodila s Jiřím Štaidlem, vídala se s Gottem… Klikaté zákruty života, kariéry i tragické smrti české královny ledu. Tajnosti slavných

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace