Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jedna a jedna jsou podle matematika tři. Dvanáct bez devíti jsou taky tři. Takže teď už je jasné, proč se miliardář a protikorupčník Janeček nakvap oženil

04.09.2015
Jedna a jedna jsou podle matematika tři. Dvanáct bez devíti jsou taky tři. Takže teď už je jasné, proč se  miliardář a protikorupčník Janeček nakvap oženil

Foto: Facebook

Popisek: Karel Janeček

„1 + 1 = 3. Již v prosinci,“ napsal na svou facebookovou zeď známý aktivista Karel Janeček. Dočkal se i reakce, tak to je na reparát z matematiky, většinou mu všichni ale blahopřáli k originálnímu oznámení, že se svou novou ženou čekají dítě. „Ano, je to pravda, pan Janeček se v prosinci stane otcem,“ potvrdil iDNES.cz zprávu o přírůstku do rodiny Janečkův mediální zástupce Bob Fliedr.

Matematička z Tunisu Mariem Mhadhbi je už druhou ženou Karla Janečka, který je mimo jiné známý svým nekonformním životním stylem, kdy do nedávna odmítal být věrný jediné ženě a činil tak otevřeně a veřejně.

Čtěte také:

Milardář Janeček otevřeně přiznává mnohoženství. Mohou za to peníze? 

S Mariem se seznámil loni v říjnu na konferenci, kde miliardář vystupoval s reformou volebního systému nazvanou Demokracie 2.1. Po kritice jeho myšlenek jednou expertkou se ho Mariem zastala. „Podlomila se mi kolena. Stála tam nejkrásnější žena, jakou jsem kdy viděl, a obhajovala tam moji myšlenku. Byl jsem jí totálně ohromený,” vzpomínal na moment setkání Janeček a přidal, že poté ji pozval s ostatními kolegy na večeři.

Jejich vztah nabral rychlé obrátky, Janeček prý věděl, že s ní chce být, už na druhé schůzce. Dvojice se vzala letos 1. května trochu netradičně ve vrtulníku. Ta svatba se konala poněkud nakvap, což se právě vysvětlilo, nevěsta už byla dva měsíce těhotná.

Čtěte také:

Svatba ve třetí dimenzi. Ani miliardář si nemůže koupit všechno, a tak se Janeček oženil jinak, než plánoval. Máme exkluzivní podrobnosti

Na svůj Facebook dal Janeček pár fotek s Mariem, jinak je ale jeho „nejmilovanější dítě“ nový volební systém, který navrhl a kterému zkráceně říká D21.

Co přesně D21 znamená podle Karla Janečka?

Revoluční nástroj, který umožňuje spravedlivější rozhodování se šíří u nás i ve světě jako lavina. Jak je to možné?

D21 je systém, který zefektivňuje jakékoliv skupinové rozhodování. Umožňuje lidem použít více než jeden hlas, a tím zvyšuje počet těch, kteří jsou s výsledkem spokojeni. Platforma D21 je použitelná v obcích, firmách, ale i v partě kamarádů. Politické volby podle D21 přinesou kvalitnější demokracii. Vtáhnou občany více do hry a posílí volební vyhlídky schopných a věrohodných kandidátů.

Každý z nás se v životě rozhoduje téměř nepřetržitě. Pokud jde o rozhodnutí více lidí, má při hlasování obvykle jeden člověk jeden hlas. Z takového typu hlasování ale vzejde výsledek, který o skutečných preferencích lidí řekne jen málo. Proto jsme vyvinuli mnohem efektivnější nástroj pro rozhodování – systém Demokracie 2.1.

Demokracie 2.1 (D21) je univerzální hlasovací systém, který zásadně mění kolektivní rozhodování. Hlasování pomocí D21 vede k mnohem efektivnějším výsledkům a zásadně zvyšuje sociální užitek volby – více lidí je spokojeno s výsledkem.

Oproti klasickým hlasováním, v nichž každý hlasující disponuje jedním hlasem, umožňuje D21 mnohem přesnější vyjádření preferencí – díky tzv. efektu více hlasů.

Jde o jednoduchý algoritmus: počet hlasů každého hlasujícího je dvakrát větší, než je počet vítězných možností. Většinou chcete znát jednoho vítěze, např. projekt, který má mezi hlasujícími nejvyšší podporu nebo místo, kam vyrazíte na výlet. V takové případě disponuje každý z hlasujících dvěma hlasy, neboť vítězem může být jen jeden projekt či jedna lokalita. Pro zpřesnění preferencí je možné použít i negativní hlas. Těch může hlasující vždy udělit dvakrát méně než hlasů kladných.

Globální projekt D21 jsme spustili v roce 2014 a má dva základní komponenty: inovativní hlasovací systém, který nabízí voličům větší flexibilitu díky efektu více hlasů, a digitální platformu, která umožňuje bezpečně hlasovat a analyzovat výsledky v reálném čase. Principy hlasovacího systému D21 jsme konzultovali s univerzitami v Cambridge a Stanfordu, se kterými i nadále spolupracujeme na dalším vývoji, a testovali je v největším českém volebním experimentu na 11 000 respondentech. Momentálně rozvíjíme partnerství s komunitami po celém světě.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová