Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vy nemáte peníze na obědy pro děti? Tak to jste je prochlastali. Pražská kavárna zakejhala, příznačně v první školní den. Neudílí hraběcí rady, rovnou arogantně smahne

02.09.2015
Vy nemáte peníze na obědy pro děti? Tak to jste je prochlastali. Pražská kavárna zakejhala, příznačně v první školní den. Neudílí hraběcí rady, rovnou arogantně smahne

Autor: Archiv

Popisek: Děti, ilustrační foto (zahrada ZŠ Sedlnice 2)

Web známého časopisu Reflex přináší každý den sloupek některého svého komentátora, který hodnotí zprávy v denním tisku. V úterý „zazářily“ Mediální reflexe Marka Stoniše, dlouholetého zaměstnance dříve Ringieru, dnes vydavatelství Daniela Křetínského a Patrika Tkáče. Těm někteří říkají vlivné osoby našeho byznysu, kteří si teď zakoupili i vliv mediální… Ať tak či tak, pan Stoniš se s tím tedy opravdu nemazlí.

Napřed drobná odbočka: Mnozí se ptali a ptají, co nebo kdo vlastně je ta „pražská kavárna“. Objevila se různá tvrzení, jedno je ale jisté. Minimálně v mediálním prostoru určitě existuje (občas pod názvem lumpenkavárna, jíž ji častují odpůrci), na to se ten výraz používá až moc často. Nehledejme zbytečně spiklenecké teorie, pár základních atributů totiž pěkně formuloval právě pan Stoniš ve své reflexi.

Nesnášíme Zemana, ať už říká cokoliv

Velmi otevřeně se komentátor postavil k osobě prezidenta: „Strana 3 MfD je monotematická – týká se celá včerejší tiskové konference prezidenta Zemana. Nic převratného se na ni samozřejmě neudálo – prezident byl rozteklý, zpocený a odpovídal jen na ty otázky, které mu vyhovovaly.“ Všimněte si prosím drobné invektivy hned zpočátku. Vzhledem k pondělním tropickým teplotám asi nebyl prezident jediný, kdo se potil.

A následovalo až naivně upřímné přiznání: „S prezidentem mám problém – i když tvrdí celkem rozumná a argumenty podložená tvrzení (třeba, že Češi nejsou xenofobní národ, protože u nás nemají úspěch xenofobní strany a bez problému se v Česku asimilovala přes půl milionu cizinců), jeho styl je tak agresivní a odpudivý, že se xenofobem okamžitě a dobrovolně stávám – nikoli vůči jiným etnikům, ale proti Milošovi Zemanovi a celé té jeho hradní sebrance.“ K tomu fakt není co dodat, co se obtěžovat s nějakou argumentací, že.

Kdo s námi nesouhlasí, je určitě komunista

„Na dvanácté komentářové straně MfD září jako hvězda jasná názor redaktora Martina Přibila, který chválí zdivočelou levicovou aktivistku Valachovou, převlečenou za ministryni školství, za její plány s českým školstvím,“ tepe „babišonoviny“ nezávislý komentátor. A cože tak levicového ministryně hlásá?

„Vzhůru, psanci této země!“ začíná od podlahy a rovnou se pouští do exmanželky dalšího multimilionáře (nebojte, na kryptokomunistku Valachovou také dojde):  „Ovšem koupě Lidových novin se dnes zvláště vyplatí, pokud si je pořídíte, nemusíte už utrácet za komunistické Haló noviny. Svědčí o tom titulek na titulní straně vlevo dole a navazující téma: „Školní oběd si nemohou dovolit tisíce dětí“ a „Hladovění ve škole přináší horší známky“. V textu se tvrdí opravdu hrozné věci, třeba, že 1 500 000 lidí je v Česku ohroženo chudobou a že u nás žije tisíce dětí, kterým rodiče kvůli finančním problémům nemohou zaplatit školní stravování. V textu se cituje ředitelka charitativní společnosti Women for Women Ivana Tykač, která se takovým dětem snaží pomoci a která tvrdí, že díky tomu letos přestane hladovět až 3 500 dětí. V minulých dnech se podobným problémem začala zabývat i ministryně školství Kateřina Valachová, která chce dětem ze sociálně slabých rodin školní obědy platit. Dokonce se vážně zabývá myšlenkou, že obědy by měly mít zdarma všechny školou povinné děti. Možná si vláda spočítala, že to vyjde levněji, než když bude obědy platit jen některým, těžko říci.“ Čímž rovnou pokročíme k další tezi:

Kdo nemá peníze, je blbý, líný nebo alkoholik

A Stoniš tepe dále: „V každém případě jde o zbytečně potištěný papír a umělé téma: Není totiž pravda, že rodiče, kteří neplatí svým dětem obědy ve školách, na to nemají peníze. Oni je jen utratí za něco jiného a měli by proto být hnáni k odpovědnosti oni, ne my. Tečka.“ K tomuto odvážnému, zkratkovitému závěru přidáme jen pár čísel. Ve 4. čtvrtletí 2013 medián mezd činil v Česku 22 288 Kč podle ČSÚ (medián je něco jako průměr, jen přesnější).  Asi každý ví, kolik stojí u nás holé živobytí, byt, energie, trochu jídla, mobil… A dítě? Nástup do první třídy přijde rodiče na necelé 4 tisíce korun, u středoškoláků je to o třetinu víc, podle mezinárodního průzkumu agentury Ipsos. „Hlouběji do kapsy si ale rodiče musejí sáhnout v průběhu celého školního roku. U prvňáčků dají za roční školní docházku něco přes 11 a půl tisíce, u středoškoláka dokonce přes 20 000 korun. Nejdražší položky jsou pro domácnosti kroužky, školní pomůcky a oblečení,“ stojí ve zprávě dále.

K tomu přidejme ještě jedno číslo: „Od roku 1995 se podle údajů Českého statistického úřadu počet neúplných rodin se závislými dětmi do 26 let zvýšil o polovinu na 256 tisíc. Pouze s jedním rodičem žije podle statistik už zhruba 22 procent českých dětí, tedy asi 400 tisíc,“ napsaly nedávno Novinky.cz ze zdrojů opět staťáku. Opravdu si myslíte, že matky samoživitelky peníze na obědy pro své děti zhusta propíjejí? Pan Stoniš to tak nějak vidí…

Rovná šance pro všechny? Pche, sociální inženýrství komoušů

A jsme zpět u té bídné ministryně Valachové. „Chcete-li ještě více nahlédnout do antidiskriminačního světa soudružky ministryně Valachové, přečtěte si s ní na straně 15 celostránkový rozhovor. Pod titulkem „Do soukromé školy dceru nedám“ v něm mimo jiné poodhaluje své plány, jak zaútočit na české soukromé školství, zvláště pak církevní školy. „ Já chci rovný přístup k finančním prostředkům pro všechny školy. Ty soukromé a církevní jsou dnes trochu zvýhodněny v tom, že mají možnost vybírat školné. Přitom množství státních prostředků, které směřují od státu k jejich podpoře, se v tuto chvíli příliš neliší od množství prostředků, které dostávají školy veřejné. Takže tam se domnívám, že může vznikat disproporce a já bych chtěla, aby tento systém byl narovnán,“ píše Stoniš. Představte si, co ona by nechtěla… Rovný přístup všech škol k financím. Komunistka jedna. Tak už je vám pojem „pražská kavárna“ jasnější? Slovo, které se neodbytně vnucuje, zní arogance. A svatá prostota...

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Tagy
Zeman,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace