Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejúžasnější český vodník Josef Dvořák se oženil čtyřikrát, manželky však měl pouze tři. Jak to bylo se smrtí jeho mladé milenky a údajným donášením StB? Tajnosti slavných

31.08.2015
Nejúžasnější český vodník Josef Dvořák se oženil čtyřikrát, manželky však měl pouze tři. Jak to bylo se smrtí jeho mladé milenky a údajným donášením StB? Tajnosti slavných

Foto: bandi.cz

Popisek: Jedinečný komik Josef Dvořák je jednou z tváří luxusní pánské módy Bandi

Na jevišti chrlí vtipy jako na běžícím pásu, v soukromí je však tichý a uzavřený. Jak to bylo s jeho údajnou spoluprací s StB a proč je populární „vodník“ počtvrté ženatý, když manželky měl jenom tři?

Již mnoho let patří k nejvýraznějším osobnostem českého humoru na jevišti, v televizi i ve filmu, svou cestu k celonárodní popularitě si ale prošlapával poměrně dlouho. Jedinečný vypravěčský talent prý zdědil po dědečkovi, který během první světové války bojoval na východní frontě a byl v ruském zajetí. Milovníci jeho postav ale sotva uvěří, že tak skvělý komik může být v soukromém životě těžký introvert, kterého je občas velmi obtížné přimět i k běžné komunikaci. A vyhecovat ho k nějaké legraci, to už je přímo nadlidský výkon. Že by ale byl pesimista, to rozhodně odmítá. „Jsem ale hodně uvažující člověk. Baví mě přemýšlet o věcech, převracet je ze všech stran a utvářet si na ně názor,“ prohlásil v rozhovoru pro slovenský deník Pluska.

S první manželkou Arnoštkou

S první manželkou Arnoštkou

Za svého učitele považuje Pavla Fialu, scenáristu a režiséra, který ho počátkem 60. let objevil pro své Kladivadlo, legendární soubor, kterému sice nebyla dána dlouhá existence, zato se do dějin českého divadla zapsal zlatým písmem. U něj se Josef Dvořák naučil rozvíjet to, co mu daly sudičky do vínku – pohotovost, schopnost improvizace a fantazii. A taky hereckou techniku, která mu umožnila stát se jedním z nejoriginálnějších českých komiků. Jeho morální profil ale hodně poškodilo zveřejnění spolupráce s komunistickou státní bezpečností v době působení v Semaforu, které vyšlo najevo v roce 2007.

Jak se zrodil vodník

Narodil se 25. dubna 1942 v Horní Cerekvi na Vysočině a málokdo ví, že dostal při křtu ještě druhé jméno Voloďa. Stalo se rak z vděčnosti k ruskému sedláku Voloďovi, k němuž byl hercův dědeček v zajetí přidělen na práci a který se k němu choval mimořádně slušně. Pochází ze živnostnické rodiny a vyučil se automechanikem v Kadani. Již v té době začal hrát s ochotníky a velmi rychle se prosadil jako svérázný komediální talent. V letech 1965 až 1970 působil v Kladivadle v Ústí nad Labem.

Druhá žena Zuzana si ho vzala dokonce dvakrát

Druhá žena Zuzana si ho vzala dokonce dvakrát

Pak se přesunul do Prahy, kde se při natáčení snímku Nevěsta seznámil s Jiřím Suchým. Ten si na herce, ztvárňujícího podivína sbírajícího panenky, za tři roky vzpomněl a přizval jej do svého divadla Semafor. Dvořák nejprve hrál po boku Jiřího Suchého a Jitky Molavcové. Jednoho dne při zkouškách Kytice ale zaskočil za kolegyni, hrající Polednici, a přítomné svým výkonem doslova nadchl. Další jeho role v téže hře – vodník – by se dala považovat až za osudovou, vodníka pak ztvárnil mnohokrát, mimo jiné i ve slavném seriálu Arabela. Později kolem sebe soustředil samostatnou hereckou skupinu, která se stala základem Divadelní společnosti Josefa Dvořáka. Založil ji v roce 1990 a zájezdová představení po celé republice pořádá dodnes.

Dodal šmrnc i Večerníčkům

S úspěchy na divadelních prknech přicházely i televizní a občas i filmové role, první větší dostal ve známé komedii Jáchyme, hoď ho do stroje, kde hrál automechanika Bédu Hudečka. Ta patrně nejslavnější ho potkala v roce 1984, kdy jsme ho mohli poprvé vidět coby kuchaře Svatopluka v tehdejší variaci na populární Kinoautomat, v němž diváci rozsvícením žárovek ve svých bytech rozhodovali o osudech seriálových hrdinů.

Přítelkyni Alenku připravil o život nepozorný řidič

Přítelkyni Alenku připravil o život nepozorný řidič

Dalším mezníkem v jeho kariéře se stal Malý televizní kabaret, v němž v letech 1977 až 1990 účinkoval například s Jitkou Molavcovou, Pavlem Zedníčkem, Štěpánkou Haničincovou a dalšími. Tvorbě pro děti se věnoval i jako dabér. Jeho hlasem mluví i řada populárních postaviček z Večerníčků, mimo jiné třeba Maxipes Fík nebo králíci z klobouku Bob a Bobek. Po listopadu 1989 získal také několik dramatických rolí, většina diváků si ho ale vždycky spojí především s komickými postavami.

Tři ženy a čtyři svatby

Již třicet let žije se třetí manželkou Jájou, než ji ale poznal, odehrával se jeho citový život jako na houpačce. První manželství s Arnoštkou vydrželo jen krátce, zato druhou ženu Zuzanu si vzal pro jistotu dvakrát. Poprvé ji totiž opustil kvůli o deset let mladší studentce práv Alence, kterou ale přesně v den jejích narozenin srazil nepozorný řidič. Několik dní ještě ležela v liberecké nemocnici v kómatu, a pak zemřela. Pepa se z toho nemohl dlouho vzpamatovat a žal začal utápět v alkoholu. Smysl života nakonec znovu našel i díky tomu, že ho Zuzana vzala na milost. Příčinu krachu předchozích manželství vidí ve svém hektickém životním stylu. „Stále jsem byl v práci. Z domu jsem odcházel před svítáním a vracel jsem se za svítání. Vůbec jsem si neužil rodinný život. Nepamatuji se, že bych někdy s rodinou doma snídal, obědval nebo večeřel,“ prozradil.

S Jájou žije již déle než třicet let

S Jájou žije již déle než třicet let

S fungováním jeho divadelní společnosti mu vydatně pomáhá Jája. „Pracovala ve štábu, s nímž jsem filmoval. Jen prošla kolem mě a s ní prošlo něco, co se stalo mým osudem. Vůbec to nedokážu definovat,“ říká herec. Jenže získat ji, to prý byla pořádná šichta. „Vůbec se jí do vztahu nechtělo. Ale potom, když už jsme spolu chodili, začali jsme zjišťovat, že to asi nebude náhoda. Oba jsme narození ve znamení Býka, Jája je přesně o rok a den mladší, máme stejný monogram J.D. a na pravé ruce jizvu,“ prozradil. „Její přístup k životu je výjimečný. Má spoustu kamarádek, až jsem si myslel, jestli není na ženský,“ svěřil se časopisu Instinkt. Jeho ženě se podařil zázrak – nejenže urovnala všechny rodinné spory, ale dokázala se spřátelit i s Pepovými bývalými manželkami. „Představte si, že spolu chodí i do divadla a jezdí na dovolenou. A mě zavřou doma,“ posteskl si z legrace otec tří dcer.

Prý donášel StB

S Dvořákovou pověstí otřáslo v roce 2007 odhalení deníku MF Dnes, který objevil v archivech bývalé Státní bezpečnosti, že byl vedený jako důvěrník s krycím jménem Komik. Podle dokumentů se údajně v letech 1979 až 1981 sešel s příslušníky StB celkem jedenáctkrát a informoval je především o Jiřím Suchém, o němž byl přesvědčen, že se snaží jeho uměleckou skupinu v Semaforu zničit. „Byl to jednoduchej kluk, věřím, že tlaku StB mohl snadno podlehnout,“ komentoval poté zprávu Suchý. Řada kolegů je ale přesvědčena, že by Josef Dvořák něco takového nikdy neudělal. „Že by se snížil k udávání, jsem v životě neslyšel a nechce se mi tomu věřit. Dvořák je nesmírně čestný člověk,“ prohlásil Jiří Krampol, který v divadle vystupoval ve skupině Miloslava Šimka.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace