Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chlapi si mohou dát do držky v hospodě, se ženami je to složitější, okomentoval pavlačové hádky Krnáčové Babiš. Teď chvíli budeme s problémy chodit do manželské poradny, přidal se člen ANO

29.08.2015
Chlapi si mohou dát do držky v hospodě, se ženami je to složitější, okomentoval pavlačové hádky Krnáčové Babiš. Teď chvíli budeme s problémy chodit do manželské poradny, přidal se člen ANO

Foto: ANO

Popisek: Kleslová a Krnáčová, dvě rivalky

K tomu, aby pražská koalice pokračovala dál, bylo potřeba, aby předseda hnutí ANO Andrej Babiš zpucoval primátorku Adrianu Krnáčovou a šéfku krajské organizace ANO Radmilu Kleslovou. O situaci na pražském magistrátě píší Hospodářské noviny. Babiš se s ženami sešel proto, aby dál svými veřejnými hádkami nedělaly ostudu celému hnutí.

„Mezi chlapy je to jednodušší, mohou si vše jít vyříkat do hospody a dát si do držky. U žen je to složitější,“ řekl Babiš. Zároveň řešil i to, že v pondělí vyjádřil zastupitelský klub Krnáčové nedůvěru. 

Kleslová s Krnáčovou jsou dlouhodobě ve při, jejich spory byly například o daň z nemovitosti či o stavební předpisy. I z toho důvodu nyní Babiš zasáhl. Jak to nazval pražský zastupitel Pavel Novotný, „teď chvíli budeme s problémy chodit do manželské poradny“. A Babiš to v tuto chvíli rozhodně nemá jednoduché – Krnáčovou přemluvil k primátorování v situaci, kdy nikoho jiného neměl, a Kleslová je jeho nejvěrnější pobočnicí.

Kleslová sama zastupitelkou Prahy není, ale ví, přes koho si prosadit to, co potřebuje – přes šéfa zastupitelského klubu ANO Michala Haška. Krnáčová má naproti tomu podporu jen dvou věrných – Elišky Kaplicky a Patrika Nachera. Neumí totiž budovat vztahy. 

Budu se více radit, slíbila primátorka

Krnáčová se po schůzce s Babišem již nechtěla k nedůvěře vyjádřené zastupitelskými kolegy vracet. „Máme za sebou pět hodin nočního jednání, během kterého jsme si řekli hodně věcí a nakonec vyšli jednotní,“ uvedla Krnáčová pro MF Dnes. Podle ní ji nikdo neodepsal, jen jí zastupitelé dali najevo, co jim vadí. „Že bych s nimi měla víc mluvit, radit se, víc využívat jejich schopností,“ řekla.

Krnáčová sama uznala chyby, kterých se dopustila – špatnou komunikaci mezi ní a klubem a neobratné prezentování práce v médiích. „Uvědomila jsem si, že jsem tu ‚facku‘ od klubu možná potřebovala,“ uzavřela s tím, že si vše vyříkali a teď se to musí předvést v praxi.

Tak to je silné nařčení: Andrej Babiš prý nastolil protektorát

Předsedkyně klubu pražských zastupitelů ODS Alexandra Udženija se vyjádřila k situaci v pražské koalici. Podle ní je nyní zřejmé, kdo je definitivním vládcem nad Prahou – předseda hnutí Andrej Babiš. Dle jejích silných slov uvalil Babiš na Prahu protektorát.

„V uplynulých dnech vyslovil primátorce Adrianě Krnáčové drtivou většinou nedůvěru zastupitelský klub ANO a poté i pražské vedení strany. Ani to však nestačilo na to, aby došlo na nejbližším zastupitelstvu k jejímu odvolání z funkce. Na večerním jednání zasáhl majitel a neomezený vládce hnutí Andrej Babiš a ze zastupitelů za ANO a z jejich krajského vedení udělal nevolníky,“ konstatuje Udženija v prohlášení pro ParlamentníListy.cz s tím, že „nevolníci“ se nyní musí podřídit jeho diktátu a prozatím ponechat primátorku ve funkci. 

„Zřetelně se tak ukazuje, kdo je neomezeným vládcem nad Prahou a jejím novodobým protektorem – Andrej Babiš. Pražany demokraticky zvolení zastupitelé za ANO nemají právo na svůj názor a musí se podřídit vůli svého majitele,“ uzavírá. Podle ní je to celé špatným obrázkem pro Pražany i pro demokratickou politiku. 

Ukázka vůdcovské demokracie v praxi

Pro kritická slova nejde daleko ani někdejší ředitel (za Nečasovy vlády) analytického útvaru Úřadu vlády Jiří Sezemský. Pražské ANO je dle něj ukázkou vůdcovské demokracie v praxi. Uvedl to pro server SvobodnéFórum.cz.

„Odvolání – neodvolání pražské primátorky Adriany Krnáčové je další názornou ukázkou, jak fungují vnitřní mechanismy ANO. Členové jeho pražské organizace a zastupitelského klubu byli tak pošetilí, že primátorce vyjádřili nedůvěru, aniž měli tento krok posvěcený Andrejem Babišem a jeho stranickým tiskem. Tento ´lapsus‘ byl vzápětí napraven,“ konstatuje Sezemský. 

Celý vývoj kolem pražské koalice uzavírá hodnocením „bizarní“. „Po večerním jednání všech zainteresovaných bylo jasno. Krnáčová zůstává ve funkci, musí jen zlepšit komunikaci. Babiš zopakoval, že hlavním problémem Prahy je Stropnický. A peskováni byli naopak ti členové ANO, kteří o vyslovení nedůvěry primátorce den předtím hovořili do médií,“ podotýká Sezemský a uzavírá, že se nesmí ani na vteřinu zapomenout, že členové hnutí ANO jsou jen loutkami, o jejichž bytí a nebytí rozhoduje jediná osoba. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace