Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proč jí vlastně Babiš podržel? Krnáčová a její politika tajné „magistrátní kuchyňky“ zatím zůstává, přes doporučení, ať si nasadí primátorský řetěz a hupsne do Vltavy

27.08.2015
Proč jí vlastně Babiš podržel? Krnáčová a její politika tajné „magistrátní kuchyňky“ zatím zůstává, přes doporučení, ať si nasadí primátorský řetěz a hupsne do Vltavy

Foto: Hans Štembera

Popisek: Ilustrační foto

Pražská primátorka se snažila chovat stejně jako Andrej Babiš (ANO), jenže to nezafungovalo. Je jen otázkou času, kdy za to dosavadní vládkyně Prahy zaplatí „politickou smrtí“. Těmito slovy hodnotí situaci v Praze Sabina Slonková, která vede server Neovlivní.cz. Ke kauze, která nyní hýbe pražským magistrátem, se vyjádřil i Kalousek a mnozí známí komentátoři…

Adriana Krnáčová prý byla předem odsouzena k prohře. Už v okamžiku, kdy se ujala role lídryně ANO v Praze, bylo jasné, že to nebude mít snadné. Do hnutí byla dosazena Andrejem Babišem a nezvládla se dostatečně sblížit s řadovými členy ANO v regionu. To se projevilo vždy, když primátorce něco nevycházelo. Její vlastní lidé ji nepodrželi. V plné nahotě to mohli Pražané spatřit ve chvíli, kdy zastupitelský klub hnutí vyjádřil dámě „nepodporu“.

Kuchyňková scéna a prohra se zkušenou Kleslovou

Primátorka prohrála i v souboji s Radmilou Kleslovou, která se v politice pohybuje celé roky, ačkoli to bylo původně v řadách ČSSD. Dlouhá léta spolupracovala i s Babišem, takže „po sečtení dvou a dvou“ bylo jasné, že pozice Krnáčové je velmi slabá. Přesto se primátorka pokusila chovat podobně jako šéf Agrofertu, hnutí ANO i státní kasy Andrej Babiš. Ten podle Slonkové věci nařizuje shora.

 „Naposledy to bylo vidět právě na tahanicích o pražské předpisy, kdy bez varování odebrala agendu radnímu Matěji Stropnickému. Následně pak v kuchyňce, kam chodí pražští radní podle nové praxe jednat mimo dosah mikrofonů a beze svědků, vytáhla návrh ‚svůj‘, který sociální demokraté a ANO protlačili radou. Kuchyňková scénka následně odstartovala Krnáčové pád. Stejně ‚silově‘ jako proti Trojkoalici ovšem primátorka postupovala podle svědků i při řešení problémů Prahy; například při vyjednáváních o tunelu Blanka,“ píše novinářka.

Kalousek: Mimořádně hloupé tahanice

„Bohužel jsou Pražané rukojmím neschopnosti nejen primátorky, ale celé současné pražské koalice. Během roku a půl prokázala totální neschopnost Prahu řádným způsobem spravovat.  Do těchto diskusí nelze vstupovat, to si musí koalice na pražském magistrátu vyřídit sama. Pokud by se rozpadla, je pak samozřejmě povinností všech politických sil jednat o řešení, ale v žádném případě nechceme vstupovat do těch opravdu nesrozumitelných a mimořádně hloupých diskusí, které v pražské koalici probíhají. Do toho racionálně ani nijak vstupovat nejde, protože tam ani žádné racionálno není.  Tam totiž chybí jakýkoli rozum,“ sdělil ve středu v rozhovoru pro Parlamentní Listy.cz na adresu primátorky Miroslav Kalousek, o jehož Topce se často hovoří v souvislosti s eventuální novou koalicí na pražském magistrátu.

Běžte se utopit. Ti naši to blbě komunikovali…

S vládnutím v Praze to jde už pět let od desíti k pěti. Střídají se vlády a chybí nějaká dlouhodobá koncepce, co bude s městem dál. Tak to alespoň vidí Petr Kamberský, podle něhož by se všichni „bojovníci o moc a vliv“ měli raději utopit ve Vltavě. Zastupitelka Eliška Kaplický Fuchsová má ale za to, že je Adriana Krnáčová skvělou primátorkou a byla by škoda ji vyměňovat. Babiš k tomu všemu naznačuje, že není všemocný.

„Nemůžu řešit 1600 našich zastupitelů, můj vliv na zastupitele nebo paní primátorku je velmi limitovaný, ale chceme si to vyříkat, protože navenek to nepůsobí dobře,“ poznamenal Babiš, který zjevně nechce připustit, že jeho výběr pražské primátorky byl nepříliš šťastný.

Předsedkyně Kulturního výboru Eliška Kaplický Fuchsová doplnila, že Krnáčovou na jednání klubu podpořila. Její hlas byl tedy jedním ze dvou, který primátorka obdržela na jednání zastupitelského klubu. Patrik Nacher, který s ANO také spolupracuje, se podivoval nad tím, jak rychle unikly informace o problémech Krnáčové do médií. Server ParlamentníListy.cz jako první už v pondělí večer informoval o tom, že primátorka hlavního města ztratila důvěru většiny členů zastupitelského klubu Babišova hnutí. O vyjádření obou zastupitelů i Andreje Babiše informoval středeční deník Právo.

Hospodářské noviny dodávají, že hnutí ANO neumí patřičně vysvětlit, co se v Praze děje. Zastupitel Michal Hašek (ANO) se vyhýbá tvrzení, že zastupitelé vyslovili Krnáčové nedůvěru, mluvil toliko o nepodpoře. Kaplický naproti tomu dala znovu najevo, že za primátorkou jasně stojí. „Adrianu považuji za výbornou primátorku. Na rozdíl od svých předchůdců razantně a efektivně řeší spoustu složitých věcí z minula, jako Opencard nebo tunel Blanka,“ uvedla Kaplický. Slabinu má primátorka jen v tom, že své úspěchy neumí prodat.

Já nechci říct blbost tak moc, až ji stejně řeknu, hájí se Krnáčová

Ačkoli to teď vypadá, že zastupitelský klub ANO je rozhádaný, Babiš nabízí jednoduché vysvětlení, které ostatně nepoužil v politice poprvé: Zatím jsme politicky nezkušení a stále se učíme. „Ti naši to blbě komunikovali. My jsme takoví nešikovní, jsme tu krátce,“ komentoval celou situaci dál Babiš.

V podobném duchu se vyjádřila i sama Krnáčová, která uznává, že nekomunikuje s hnutím ani s veřejností právě vzorně. „Já jsem taky v některých ohledech nemožná. Tak strašně se hlídám, abych neudělala nebo neřekla nějakou blbost a neuškodila tím hnutí ANO, že ji nakonec stejně řeknu,“ uvedla primátorka, která tím vlastně řekla, že přes všechny své přehmaty je vysoce loajální k Babišovi a ANO. Což také může být důvodem, proč ji šéf hnutí zatím podržel, protože loajalita je obzvláště v politice nedostatkovým zbožím.

Bude Praha městem nevěstek?

Rázná slova k „pražské patálii“ přidal i komentátor Petr Kamberský v Lidových novinách. Připomíná, že se vláda v Praze potácí tak nějak od desíti k pěti už od roku 2010, kdy TOP 09 sice vyhrála volby, ale koalici uzavřela ODS a ČSSD, aby se později rozhádaly a vláda v Praze se ještě dvakrát změnila. Podle kumberského většina primátorů přišla ke své sesli nějakým podrazem… Život ve městě sice plyne dál, ale chybí prý nějaká jasná koncepce, zda se stane jen městem nevěstek a hazardu, nebo nabídne turistům i jiné služby.

Všichni ti, kteří se jen tahají o moc a je jim v podstatě jedno, co bude s hlavním městem, by se měli dekorovat primátorským věncem a jít se utopit. „Jeden má chuť všem těm svatým bojovníkům říci: Jen si ten zlatý řetěz zavěste na krk všichni. Nejlépe při společném plavání ve Vltavě,“ napsal komentátor.

ANO nakonec Krnáčovou znovu podpořilo. Oznámil to Babiš

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) má podporu zástupců pražského i celostátního vedení hnutí ANO. To na mimořádném jednání podpořilo její setrvání ve funkci. Po jednání to řekli předseda hnutí Andrej Babiš a Krnáčová. Zástupci ANO primátorce vytkli chybu ve způsobu komunikace uvnitř strany i směrem k médiím. Krnáčová slíbila nápravu. Minulý týden jí vyjádřil nepodporu pražský zastupitelský klub i vedení pražského ANO.

„Jsme probrali náš program pro Prahu, problémy i kauzy, které proběhly od začátku koalice. Jednání bylo velice přímé a hektické, ale je dobře, že jsme mluvili otevřeně. Je jasné, že v rámci té komunikace byly velké nedostatky," řekl Babiš. Podle Babiše se členové ANO dohodli na tom, že budou nastaveny mechanismy komunikace, které primátorka bude realizovat. Jaká konkrétně budou, Babiš neřekl. „Primátorka sama přiznala, že se bude snažit zlepšit komunikaci. Mám z toho dobrý pocit a slíbil jsem, že se budu více zabývat o problematiku Prahy a odcházím z jednání spokojen," uvedl Babiš.

Podle něj je problémem magistrátní koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) setrvání náměstka primátorky Matěje Stropnického (SZ) ve funkci. „Čeká nás setkání ohledně další strategie a musíme se vrátit k problému koalice, a to je pan Stropnický," uvedl Babiš.

Krnáčová uvedla, že jednání nebylo příjemné. „Vyposlechla jsem si na svou adresu kritiku, která byla částečně oprávněná, částečně ne. Musíme dále spolupracovat, ode mě to je, že musím zlepšit komunikaci, což je mi vyčítáno ze strany klubu i médií. To se budu snažit napravit. Doufám, že další spolupráce bude úspěšná," řekla Krnáčová.

Předseda zastupitelského klubu ANO Michal Hašek řekl, že klub je nyní jednotný a že "nás čeká hodně úkolů, které jsme si stanovili. Čeká nás hodně hlasování, kdy budeme muset být jednotní, a to vše budeme rozpracovávat na dalších jednáních," řekl Hašek.

O neshodách uvnitř pražského ANO, které loni v metropoli vyhrálo volby, se neoficiálně mluví už několik týdnů. Spekuluje se hlavně o možné výměně primátorky za její náměstkyni Evu Kislingerovou.

Na bouřlivou situaci v ANO v úterý reagovali i koaliční partneři i opozice

V posledních týdnech se uvnitř pražské koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, STAN, KDU-ČSL) naplno rozhořel spor, který se týká primátorky a náměstka primátorky Matěje Stropnického (Trojkoalice/SZ). Tomu Krnáčová odebrala kompetence v souvislosti s pražskými stavebními předpisy a radním předložila vlastní návrh kopírující materiál exprimátora Tomáše Hudečka.

Na bouřlivou situaci v ANO v úterý reagovali i koaliční partneři i opozice. Koaliční ČSSD vyzvala členy ANO, aby dění vysvětlili. Podle opoziční TOP 09 je vyjádření nedůvěry logickým krokem, protože „primátorka dělá ostudu Praze i celé straně". Předseda pražské ODS Filip Humplík uvedl, že ANO vnáší do vedení města chaos. „Měli zůstat u rozdávání koblih a párků," tvrdí.

Hnutí ANO, které v Praze vyhrálo volby, má s ČSSD a Trojkoalicí v 65členném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace