Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Česko-polská válka: Ochrana spotřebitele, nebo konkurenční boj?

25.04.2013
Česko-polská válka: Ochrana spotřebitele, nebo konkurenční boj?

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Supermarket, ilustrační foto

Odhalené problémy s kvalitou potravin, dovážených z Polska, přivedly mnohé české spotřebitele k jejich odmítání jako celku. Část z nich i některé profesní organizace dokonce požaduje úplný zákaz jejich dovozu. Je to správné?

Stejně jako u nás a v ostatních zemích Evropské unie jsou i v Polsku vyráběny potraviny vysoce kvalitní, „normální“ i méně kvalitní. Statistiky sice dokládají, že počet prohřešků, zjištěných dozorovými orgány u potravin polského původu, je proti naší produkci vyšší. Nikdy však nemohou zkontrolovat veškerou produkci, a tak soustředí pozornost na takzvaně rizikovější skupiny zboží.

Posviťme si na hříšníky

Kromě problémovějších surovin představují pro výrobce zvýšené riziko i výsledky předchozích kontrol. Díky tomu je při cílenějších kontrolách obvykle dosahováno většího množství zjištění pochybení, ať již v oblasti bezpečnosti, kvality nebo nesprávného označování výrobků.

Zkrátka kdo jednou udělá chybu, musí počítat s vyšší pozorností kontrolorů. Jednoznačně odsuzovat polské potraviny jako celek tudíž není korektní. Polsko patří k největším dovozcům potravin do České republiky, a tak je pravděpodobnost zjištění nějakých nešvarů logicky vyšší.

V souladu se zákonem

V rámci Evropské unie platí v potravinářství stejně jako v ostatních oblastech výroby množství pravidel, které spolu příliš „neladí“, například v technologii výroby. Díky tomu lze prakticky stejné produkty vyrábět různým způsobem, a přitom zcela legálně. To byl například případ chlazení kuřat vodou a vzduchem, který se stal historicky prvním velkým konfliktem mezi českým a polským potravinářstvím před více než dvěma lety.

Část polské produkce byla chlazena vodou, které pak v masu víc zůstávalo, což spotřebitel nemohl poznat na první pohled. Tento způsob chlazení však legislativa Evropské unie umožňovala, takže z hlediska zákona se Poláci ničím neprovinili. Na některé podvody v oblasti potravin přišli Poláci sami, bohužel pro ně však nikoli sami, ale prostřednictvím médií.

Při nynější velmi tvrdé konkurenci na evropském trhu s potravinami je chyba jednoho vodou na mlýn druhého a výsledky kontrol jsou předmětem konkurenčního a marketingového boje. Konkurence funguje i mezi jednotlivými skupinami potravin, dokonce i mezi jednotlivými zemědělskými komoditami.

Válka, nebo tolerance?

Konkurenci polského trhu se do budoucna nevyhneme, takže je nutné o problémech mnohem intenzivněji komunikovat. Komunikaci na nejvyšší úrovni by mělo odstartovat setkání ministrů zemědělství obou zemí, které se má uskutečnit v České republice příští měsíc. Schůzka by se měla určitě týkat metodik sledování kvality potravin. Spory mezi oběma zeměmi by také mohlo omezit založení společných podniků.

Je nutné zvýšit spolupráci dozorových orgánů a obě země by mohly spolupracovat na zlepšení systému rychlého varování RASFF (Rapid Alert System for Food and Feed – Systém rychlého varování pro potraviny a krmiva), který je doposud poměrně pomalý. Nejen v zájmu bezpečnosti spotřebitelů by bylo žádoucí ho zlepšit, například rozšířením okruhu subjektů, které mají povinnost údaje o zjištěném riziku okamžitě do systému hlásit.

Oboustranný export potravin mezi Českou republikou a Polskem roste a tento trend bude dál jenom sílit. Proto je třeba rozlišovat žádoucí iniciativy, podporující odbyt domácích potravin a preference českého spotřebitele k jejich nákupu na základě argumentů o bezpečnosti, kvalitě a korektnosti domácích producentů, a na straně druhé aktivity postavené na negativním obrazu konkurence. Zatím se stavíme negativně úplně ke všemu, což ovšem znamená, že pomlouváme Poláky stejně jako sebe.

Adina Janovská

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na . Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace