Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Krnáčová nedožije asi ani rok, situace na magistrátu je turbulentní. Vyšlo ale najevo, že stejný lapsus jako Krnda udělala i ČT a je z toho velká sranda

25.08.2015
Krnáčová nedožije asi ani rok, situace na magistrátu je turbulentní. Vyšlo ale najevo, že stejný lapsus jako Krnda udělala i ČT a je z toho velká sranda

Autor: Hans Štembera

Popisek: Adriana Krnáčová

Že to má Krnáčová nahnuté, potvrdil už i sám předseda hnutí ANO: Pražské ANO vyjádřilo primátorce Adrianě Krnáčové nepodporu, napsal předseda Babiš ČTK v textové zprávě. Podle něho jde o problém komunikace mezi primátorkou, zastupiteli a pražskou organizací. Situaci v magistrátní koalici bude řešit celostátní vedení ANO, které vyslechne stanovisko Krnáčové i zastupitelů. Co se stalo? Včera večer přišla Krnáčová o důvěru svého klubu. Jako primátorka prý skončí. Informaci jako první přinesly Parlamentní Listy.cz.

Dosud nejmocnější žena v Praze Adriana Krnáčová má zřejmě opravdu velký problém. Zdá se, že za ní stojí jen dva lidé, ze 17 členů magistrátního klubu ANO totiž 12 hlasovalo pro vyslovení nedůvěry primátorce, sama Krnáčová nehlasovala a dva členové se zdrželi. Lze si tedy snadno spočítat, že má v tuto chvíli jasně danou podporu pouze od dvou zastupitelů. O dalším osudu primátorky a pražské koalice navíc jednalo i krajské předsednictvo.

Některé problémy se táhnou jako červená nit

„Měli jsme dnes krajské předsednictvo. Jednali jsme o průběhu klubu z minulého týdne. Musím říci, že krajské předsednictvo se shodlo s názorem klubu, že bohužel paní primátorka nadále důvěru klubu nemá," uvedl pro ParlamentníListy.cz radní za ANO Michal Hašek s tím, že předsednictvo dalo mandát vyjednávacímu týmu, aby jednal dále o osudu koalice a další budoucnosti.

„Důvodů byla celá řada. Projednávali jsme situaci poměrně dlouho a široce. Některé problémy se táhnou jako červená nit. Jeden z hlavních důvodů je velice špatná komunikace mezi klubem a paní primátorkou. Pro nedůvěru se vyslovila většina členů," dodal ještě Hašek.

Kritickou situaci primátorky pak pro ParlamentníListy.cz stručně potvrdila i zastupitelka Marcela Plesníková (ANO): „Důvěru ztratila, primátorskou pozici neudrží." Stejně tak zastupitelka Prahy Jarmila Bendová (ANO) nevidí budoucnost šéfky magistrátu růžově. „Primátorka nemá podporu u většiny členů klubu, takže nepředpokládám, že si primátorské křeslo udrží do konce roku," reagovala pro ParlamentníListy.cz. S ohledem na hodnocení hejtmanů, které v červnu prováděla například společnost Phoenix research, a pražská primátorka v něm skončila až jedenáctá, Bendová dodává, že PR oddělení Krnáčové nepracuje kvalitně.

Trojkoalice stojí za Stropnickým, s nímž má Krnáčová velký spor

Klub zastupitelů pražské Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) v pondělí odmítl požadavek koaličních partnerů ANO a ČSSD, aby odvolali z funkce náměstka primátorky hlavního města Matěje Stropnického (SZ). Novinářům to řekl předseda klubu a starosta Prahy 4 Petr Štěpánek (SZ).

Spor v koalici se rozhořel po jednání rady před dvěma týdny, kdy primátorka Adriana Krnáčová (ANO) nechala odebrat Stropnickému tvorbu pražských stavebních předpisů. Stropnický se k dnešnímu jednání nevyjádřil.

Trojkoalice odmítá ultimátum ze strany koaličních partnerů

„Klub přijal dnes jednomyslně usnesení, že Trojkoalice odmítá ultimátum ze strany koaličních partnerů a trvá na věcné argumentaci a plnění programových priorit, což je především schválení nulové tolerance hazardu, změny financování městských částí a řešení sporných otázek územního rozvoje. My máme koaliční smlouvu a trváme na jejím plnění," řekl Štěpánek. Pokud jde o možnost rozpadu koalice na pražském magistrátu, Štěpánek řekl, že "to je otázka pro ty, kdo přišli s personální změnou," tedy pro zástupce ANO a ČSSD.

Podle členů klubu je Trojkoalice jednotná. „Máme společný projekt a nemáme důvod, proč bychom z něho ustupovali," uvedl radní a předseda pražské KDU-ČSL Jan Wolf.

Spor v koalici rozpoutalo to, že primátorka Krnáčová před dvěma týdny předložila vlastní návrh pražských stavebních předpisů a zároveň nechala odebrat Stropnickému kompetence týkající se jejich přípravy. Minulý týden ve čtvrtek pak ANO a ČSSD po jednání koalice přišli s požadavkem, aby Stropnický ve vedení města skončil.

Spolupráci s Piráty prozatím vyloučil radní Jan Wolf

Kvůli sporům na magistrátu se sešlo i vedení pražské KDU-ČSL. To se usneslo, že neopustí Trojkoalici a že magistrátní koalice s ANO a ČSSD je nejlepší možná varianta vzhledem k rozdělení křesel v zastupitelstvu. Rovněž uvedli, že o případném odvolání Stropnického mohou rozhodnout jen zelení.

Čtyřčlenný zastupitelský klub Pirátů, který dosud odmítal křesla v radě hlavního města, uvedl, že by chtěl jednat o případné koaliční spolupráci na pražském magistrátu. Konečný souhlas s vyjednáváním musí dát vedení strany. Piráti odmítali od voleb podporu radě, v které budou členové ODS nebo ČSSD.

Spolupráci s Piráty prozatím vyloučil radní Jan Wolf (KDU-ČSL), přednost má koalice s ANO a ČSSD. „Koalice s ANO a ČSSD je ta nejlepší možná varianta vládnutí v Praze, opozice je rozbitá a žádná jiná varianta by nepřinesla něco lepšího," řekl.

Hnutí ANO, které v Praze vyhrálo volby, má s ČSSD a Trojkoalicí v 65členném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů.

Březnový průšvih Krnáčové… a jeho dnešní dohra

Pražská primátorka Adriana Krnáčová vyjednávala s protistranou, s níž má vleklý soudní spor o miliardový pronájem Škodova paláce, o tom, jaké právníky si najme. A skutečně si pražský magistrát nyní najal právníky, které jí doporučila protistrana konfliktu.

Na veřejnost totiž vyšly utajené maily, které si Krnáčová posílala se zástupkyní společnosti Copa Retail, s níž se město o nevýhodný pronájem Škodova paláce dva roky dohaduje, Abigail Schaeffer.

Podle serveru ke zveřejnění usvědčující mailové korespondence mezi primátorkou a manažerkou přispěla sama Adriana Krnáčová. Maily totiž chtěla přeposlat svému poradci Petru Prchalovi, omylem je ale odeslala jmenovci ze zastupitelského klubu TOP 09. Ten si je pochopitelně nenechal pro sebe a seznámil s nimi kolegy na magistrátu.

A jak se ukázalo, stejně jako není Prchal jako Prchal, tak také není Hašek jako Hašek. Osudnou chybu České televize dnes na svém Facebooku propálil jihomoravský hejtman Michal Hašek: „Ráno mi psala Česká televize na dovolenou, ať komentuji živým telefonátem včerejší večerní jednání k primátorce Krnáčové. Upřímně,lekl jsem se. Jsem týden s rodinou v zahraničí, nebyl jsem ani na klubu ANO, ani u prezidenta v Lánech. Rychle jsem prolistoval weby a pochopil, že se na Kavkách spletli, psali Babišovu pražskému Michalu Haškovi:) Tak předávám jmenovci štafetový kolík a přeji vydrž s mediální strategií - cos mu řekl - nic - tos mu řekl dobře ...“

Co bude dál? Krnáčová uznala, že špatně komunikuje. Zrušila tiskovku, zatím se drží

Pražská primátorka Adriana Krnáčová v písemném prohlášení uznala výtku spolustraníků, že špatně komunikuje se spolustraníky i s médii. Ohlášenou tiskovou konferenci zrušila. Večer se sejde s předsedou strany Andrejem Babišem. Věří, že se situace vysvětlí, uvedla Krnáčová.

Rádiu Impuls pak Babiš řekl, že Krnáčová má jeho důvěru. „Myslím, že to je problém v komunikaci mezi našimi zastupiteli na magistrátu, pražskou organizací hnutí ANO a paní primátorkou, která je extrémně časově vytížená,“ řekl s tím, že celou věc považuje „za vnitřní názorový střet“.

Krnáčová má moji důvěru, sdělil naposledy Babiš

„Paní Krnáčová má moji důvěru,“ podotkl Babiš s tím, že primátorka je v politice nová. „Politika je hlavně o komunikaci, ne až tak o práci. Bohužel je to tak,“ poznamenal.

Dnes v devět hodin večer se Babiš sejde s předsednictvem hnutí a se všemi jeho pražskými zastupiteli, s pražskou organizací a s primátorkou Krnáčovou. „Protože nemáme ty informace. Je ale určitě důležité, abychom si pozici v rámci Prahy vyjasnili,“ uvedl.

Na otázku, zda si myslí, že Krnáčová dnes skončí v čele Prahy, odpověděl: „Ne, to si nemyslím.“

Výměna Krnáčové za Kislingerovou? To teď není třeba v Praze řešit

Na námitku, že už se v médiích objevily úvahy o tom, že by Krnáčovou v čele Prahy mohla nahradit její náměstkyně Eva Kislingerová reagoval tím, že to není problém, který je teď třeba v Praze řešit. „Je třeba řešit křehkou koalici, která tady je a ten problém, který tady je s panem Stropnickým, kde ANO a ČSSD říká, že s ním nechtějí spolupracovat, protože vždy hlasuje proti návrhům koalice,“ uvedl.

Babiš také upozornil, že ANO je demokratické hnutí. „Takže i naši zastupitelé jsou na hnutí nezávislí, my jako předsednictvo jim můžeme nějakým způsobem doporučit naši pozici, ale oni se budou řídit podle svého rozumu,“ uvedl poněkud mnohoznačně.

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace