Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nemyslím si, že nejlepší způsob, jak oslovit společnost, je oslovovat ji jako partu zbloudilých hlupáků. Analytik k petici vědců a nabubřelosti „morálních autorit“

22.08.2015
Nemyslím si, že nejlepší způsob, jak oslovit společnost, je oslovovat ji jako partu zbloudilých hlupáků. Analytik k petici vědců a nabubřelosti „morálních autorit“

Foto: Facebook

Popisek: Tomáš Haas

„Nevyčítám signatářům, že jejich petice ´neagituje za konkrétní kroky‘. Vyčítám jim, že volají po diskusi, ale již předem odsuzují ty, kdo do diskuse vstoupí s názorem odlišným od toho, který média, politici a oni sami označují za ´neodpovídající realitě‘, jako xenofoby a šiřitele neracionálního strachu,“ píše se na svém facebookovém profilu Tomáš Haas, který se zamýšlí nad peticí vědců, která volá po tom, aby se společnost, média i veřejnost zbavily iracionálního strachu.

„Neexistují obavy a už vůbec ne oprávněné obavy. Existují jen iracionální strach, nenávist a xenofobie. A nesmím zapomenout ´primitivní pudy‘,“ konstatuje analytik. 

„Pokud máte obavy, obelháváte sami sebe, je to ve skutečnosti strach a rychle se ho zbavte, je to strach, co ohrožuje naši společnost. Obavy mít nesmíte. Stejně jako je nesměli mít Karel Čapek a Thomas Mann. A nebyly to jen obavy. Čišel z nich přímo strach. Oprávněný strach. Obávali se toho, co přicházelo v Německu a z Německa, a jejich strach zřejmě způsobil tu katastrofu, která pro Německo, pro Evropu a pro svět následovala,“ pokračuje dál s tím, že racionální diskusi nezamítá, naopak si ji přeje. 

Nabubřelost tak zvaných morálních autorit

Podle Haase to nejlépe shrnul jeden čtenář na sociální síti. „Nemyslím si, že nejlepší způsob, jak vyřešit problém, je popřít, že existuje. Nemyslím si, že nejlepší způsob, jak uklidnit několik milionů zneklidněných, je ignorovat nebo bagatelizovat jejich obavy. Nemyslím si, že nejlepší způsob, jak oslovit společnost, je oslovovat ji jako partu zbloudilých hlupáků,“ parafrázoval jej Haas.

A následně se rozčílil nad tím, že je již trochu moc té nabubřelosti ´morálních autorit‘ a jejich povýšených petic a epištol. Podle něj by neškodilo otevřít oči a rozhlédnout se kolem sebe. „Na jih, na problémy, které má Italie a Řecko. Na západ, do Německa, do Francie, do Calais. Na východ, do Maďarska. Na sever, do Švédska. Pořád ještě nechápete při vašem vzdělání, že existuje problém a z čeho mají lidé oprávněné obavy?“ uzavírá své pojednání Haas otázkou.

Kdybychom se řídili podle „konsensu vědců", země by stále byla placatá

Později Haas na svou zeď přidal ještě noticku:  Mám z „dopisu vědců" divný pocit. Nemám rád, když někdo používá jako argument v diskuzi „prohlášení vědců". Bohužel to spíše naznačuje jejich pocit, že „když tolik lidí v mé skupině či kategorii, tolik lidí které respektuji, říká, že „A", pak to musí být pravda, i když vše ukazuje na „B". Zažili jsme to v otázce „globálního oteplování", kdy nejpoužívanějším argumentem byl „konsensus vědců". Bohužel o lidech s nejvyšším intelektem platí totéž, co platí o lidech s intelektem nejnižším. A za obě skupiny chce hovořit malé procento aktivistů. Aktivisté mezi intelektuály sestavují a podepisují petice, posílají „otevřené dopisy" a výzvy dost pochybného obsahu, ti, kdo jsou kdesi hluboko dole na tom pomyslném žebříčku, píší nenávistné a pitomé komentáře pod články na internetu. Pravda je, že svou skupinu nebo společenskou a intelektuální vrstvu nereprezentují ani jedni, ani druzí. A pravda je, že kdybychom se řídili podle „konsensu vědců", země by stále byla placatá a ležela by na hřbetech čtyř slonů.

Text petice vědců

Jsme vědci a vědkyně, akademici a akademičky, výzkumní pracovníci, studenti a studentky vědeckých oborů, lidé, jejichž základní schopností i hodnotou by mělo být kritické myšlení, schopnost nazírat problémy nezaujatě, pracovat s informacemi, rozeznat fakta od hypotéz a nedopouštět se manipulací.

Jsme znepokojeni prudkým nárůstem xenofobních nálad ve společnosti a aktivitou extremistických skupin, které nemají dostatečnou protiváhu. Radikalizace společnosti skrze strach je podle nás jedno z největších nebezpečí, které nám v souvislosti s imigrační krizí hrozí. Toto téma musí být předmětem diskuze, ta však musí být vedena s chladnou hlavou a na základě faktů.

Cílem této výzvy není zlehčovat skutečná rizika plynoucí z imigrace. Cílem této výzvy není agitovat za konkrétní kroky ve vztahu k uprchlíkům. Cílem této výzvy je důrazně se vymezit proti tomu, jakým způsobem je v naší zemi rozdmýchávána a všeobecně tolerována etnická a náboženská nesnášenlivost - dopřáváním sluchu extremistickým hnutím, šířením překroucených i zcela lživých zpráv, které posilují paniku, jež ve výsledku vede k dehumanizaci lidí v nouzi, diskriminaci i k násilí z nenávisti. Vadí nám, že politici a média, místo toho aby prokázali charakter a zodpovědnost, často mlčí a dávají tak šíření strachu a nenávisti prostor, a mnohdy se ho dokonce aktivně účastní v honbě za sledovaností či popularitou.

Vědci proti strachu a lhostejnosti

My, zde podepsaní vědci a vědkyně, pracovníci akademických a výzkumných institucí, jsme velmi znepokojeni prudkým nárůstem xenofobie ve společnosti. Mnozí politici i média užívají rétoriku strachu z cizinců a lhostejnosti k jejich utrpení, dříve považovanou za extrémní a nepřijatelnou. O imigrantech, lidských bytostech, se píše, jako by šlo o škodnou zvěř či parazity valící se do naší vlasti, aby vysávali sociální systém nebo rovnou vraždili a znásilňovali. Cizinci žijící v Evropě jsou vykreslováni jako pátá kolona, podvodníci a zločinci. Muslimové jsou házeni do jednoho pytle s teroristy, bez ohledu na jejich skutečné názory či nepřebernou rozmanitost náboženských směrů, které vyznávají. Dennodenně se z našeho údajně holubičího národa ozývají hlasy přející té či oné skupině cizinců smrt. Nic z toho neodpovídá realitě a neodráží ani tak skutečnou migrační krizi, jako nemoc naší vlastní společnosti, která ztrácí lidskost a zdravý rozum.

Proto žádáme politiky, aby nezneužívali cizí neštěstí k hromadění levných politických bodů. Jednejte jako odvážní státníci, nikoli jako malicherní obchodníci s mocí! Vyzýváme vás, abyste ve věci přijímání uprchlíků zohledňovali skutečné potřeby a možnosti, ne vrtkavé nálady veřejného mínění. Všem, kdo v Evropě hledají útočiště, by mělo být zajištěno bezpečí a důstojné zacházení. Ti skutečně potřební musí být přijímáni a integrováni na základě individuálního a spravedlivého výběrového procesu, aniž by je předem diskvalifikovala jejich etnická či náboženská identita.

Apelujeme na média, aby si uvědomila svou nesmírnou moc nad názory společnosti. Informujte pravdivě a s chladnou hlavou, nešiřte vykonstruované senzace a paniku. Svoboda slova patří k tomu nejcennějšímu, co máme. Užívejte ji zodpovědně a citlivě. Historie učí, že strach plodí nesvobodu. Svoboda slova, zneužitá ke lži a očerňování nevinných, zabíjí sebe samu.

Především ale prosíme veřejnost, každého jednoho z vás, tedy nás, o opatrnost v soudech a kritický pohled na svět! Své názory musíme stále znovu konfrontovat s fakty, s vlastním svědomím i obyčejným selským rozumem. Jen tak nepodlehneme primitivním pudům a zůstaneme důstojnými bytostmi obdařenými svobodnou vůlí. Nenechme se manipulovat podvodníky, kteří do nás zasévají falešné důvody ke strachu a sklízejí jeho plody jen k vlastnímu užitku, ať jsou jím hlasy ve volbách či sledovanost médií. Nevěřme každé senzaci. Pamatujme, že čím více je zpráva šokující či děsivá, tím dále bývá od pravdy. Ověřujme si informace, které utvářejí naše názory – mnohdy stačí několik kliknutí na internetu, abychom odhalili lži, tvářící se jako spolehlivé zpravodajství. Neodvracejme se od cizího neštěstí! Je naivní a nebezpečné myslet si, že se můžeme uzavřít před světem a ignorovat jeho problémy. Naopak, čím aktivněji pomůžeme s jejich řešením, tím méně na nás v budoucnu dopadnou. Zajímejme se o dění ve světě, snažme se porozumět skutečným příčinám zla a hledejme způsoby, jak mu společně čelit.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace