Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

S Pirátem na palubu EU

S Pirátem na palubu EU

Evropské volby se blíží, pojďme do toho

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chartista se ostře obul do „nemravného a kramářského“ výprodeje Havlova jména. Přitom se v rozhovoru uřekl, týká se to druhé ženy prezidenta Dáši

21.08.2015
Chartista se ostře obul do „nemravného a kramářského“ výprodeje Havlova jména. Přitom se v rozhovoru uřekl, týká se to druhé ženy prezidenta Dáši

Autor: repro

Popisek: John Bok v DVTV

Chartista a předseda spolku Šalamoun John Bok v rozhovoru s moderátorkou Danielou Drtinovou pro DVTV odsoudil vybírání peněz za používání jména prvního porevolučního prezidenta Václava Havla v podání nadace Vize 97. Poměrně ostře se rovněž vymezil proti negativnímu postoji Čechů k přijímání uprchlíků. „Asi jsme dostali od bolševiků málo na držku, abychom v sobě měli lidský cit,“ říká Bok.

Bok nechápe, jak může nadace Vize 97 vybírat za pojmenování laviček jménem Václava Havla 30 000 korun plus DPH a účtovat si za virtuální prohlídku jeho pracovny 80 korun. Podle chartisty je to kramářství – ubohé a nemravné a není mu tudíž jasné, jak to mohla Dagmar Havlová dopustit. Z výročních zpráv nadace, které mu chodí, je prý navíc patrné, že do nadace tečou slušné částky.

„Myslím, že to překonává i Václavovy absurdní hry. Všechno zkomercializovat, proměnit v peníze je nemravné. Obzvlášť u Václava Havla, který moc na peníze nedbal,“ myslí si Bok s tím, že Havel sám by se tímto asi dost bavil. „Bohužel miloval svoji ženu a určitě na něj měla dost velký vliv. Tedy… nebo bohudík,“ dodal po sekundě a pokračoval: „Kdyby mu to vysvětlila, tak by Václav asi podlehl. Kdyby to ale posuzoval za střízliva, sám za sebe, tak by se tomu smál a připadalo by mu to ujeté,“ vysvětloval Bok moderátorce Daniele Drtinové celou první polovinu pořadu a přes její námitky si stál na svém.

Je to trošku hysterie

Podobně nesmlouvavý názor má Bok i na českou debatu o přijímání uprchlíků. „Myslím, že dlužíme. Chápu, že tu furt mluvíme o rozdílu náboženském, kulturním, sociálním… Ale myslím, že to je trošku hysterie, co se tady děje,“ říká.

Podle něj souvisí nárůst uprchlíků s působením takzvaného Islámského státu, který nejvíce vraždí muslimy, nikoliv Evropany a žene lidi do Evropy. Bok by proti bojovníkům Islámského státu zakročil vojensky a nechápe, proč k tomu ještě nedošlo. „Jak to, že NATO a EU nejsou schopni IS srovnat? Na Husajna se pustili a vyřešili to rychle. Když byla Jugoslávie, taky tam vlítli a vyřešili to šup, prd,“ připomíná Bok s tím, že Západ by měl uprchlíkům vrátit domov, což se ale neděje.

Chartistovi se rovněž nelíbí, že u nás zavíráme uprchlíky do různých zařízení. Příliš mu to prý připomíná předchozí totalitní systém. „Co Čechů za 40 let totality odešlo na Západ. Představte si, že by se ten Západ k nám choval stejně,“ podotýká. Bok poukazuje na to, že si žijeme blahobytně, ale uprchlíkům, kterým jde o život, nechceme pomoci. „Klaus má pravdu, nikdy jsme se neměli lépe než teď. I bezdomovci si žijí lépe než lidi, co sem utíkají. Mě to uráží. Asi jsme dostali od bolševiků málo na držku, abychom v sobě měli lidský cit,“ myslí si. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace