Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Asi mě ukamenují, ale někdo to říct musí: Neřízenou migraci z Afriky a Blízkého východu je nutno rázně zastavit! Evangelický pastor promluvil a něco důležitého připomněl

20.08.2015
Asi mě ukamenují, ale někdo to říct musí: Neřízenou migraci z Afriky a Blízkého východu je nutno rázně zastavit! Evangelický pastor promluvil a něco důležitého připomněl

Autor: Christiania.sk

Popisek: Pastor Dan Drápal

Teolog, farář a publicista Dan Drápal vyslovil na webovém portále časopisu Přítomnost myšlenku o migraci, za kterou bude dle vlastních slov zřejmě ukamenován. Leč někdo to dle jeho názoru udělat musí.

Drápal na základě informací o migrantech v jiných zemích Evropy soudí, že proud neřízené migrace z Afriky a Blízkého východu je nutno rázně zastavit. „Ne, nejsem proti snahám pomoci chudým a bezbranným lidem. Vím, že žijí v zoufalých podmínkách. Současně jsem ale přesvědčen, že pokud se proud migrantů nezastaví, bude za pár desetiletí Evropa ve stavu, kdy už nebude schopna nikomu pomáhat. A pokud se to neudělá radikálně (tak, jak to udělala Austrálie), neudělá se to vůbec,“ myslí si protestantský teolog.

Drápal jedním dechem dodává, že nejde o to vykašlat se na ubohé Afričany. Nemluví prý z něj zášť, lakota, sobectví nebo něco podobně negativního. On sám je všemi deseti pro, aby současně s navrhovaným a velice obtížně proveditelným zastavením proudu migrantů zahájila celoevropská debata o tom, jak by bylo možno chudým zemím pomoci.

Politici nemají odvahu

Tímto svým příspěvkem prý Drápal pouze vyslovuje něco, co současní evropští politici nevysloví, protože k tomu nemají odvahu, neboť jsou pod tlakem zprava i zleva. „Současná podoba demokracie, kdy jsou neustále nějaké volby a kdy neustále vycházejí nějaké žebříčky popularity a volebních preferencí, zbavuje řady politiků odvahy říci, co si doopravdy myslí, nebo co s jistotou vědí, ale ´nesmí se to vyslovit‘,“ vysvětluje teolog.

Pravdu dle něj však nemají ani ti, kteří migranty považují za jakési podlidi, ani ti, kteří si myslí, že Evropa všechno vydrží. „Domnívám se, že je načase, aby se začala formovat nějaká síla, která bude schopna čelit extrémismu z obou stran. Jinak bude opravdu zle,“ varuje Drápal.

V Bělé je klid, ale

„Zřejmě nikdo nečeká, že proud migrantů po určité době sám od sebe vyschne. Kdyby někdo tuto myšlenku vyslovil, jen by se zesměšnil. Čas od času člověk narazí na názor, že Evropa má obrovské rezervy a že miliony uprchlíků ji nepoloží. Prý máme z migrantů zbytečný strach. Například v Respektu z 10. srpna je dlouhá reportáž z Bělé pod Bezdězem, kde je středisko pro migranty. Mimo jiné se z reportáže dozvíme, že uprchlíci z Bělé propuštění se chovají slušně a nikomu neublížili, a že městečkem se šířila nepodložená fáma, že jakýsi migrant vyhrožoval, že někoho podřízne. Ano, věřím, že v Bělé k žádnému incidentu nedošlo a že šlo skutečně o fámu,“ uvádí ve svém článku Drápal.

Agresivitu uprchlíků ale dokazují fakta: „Nicméně v téže době proběhla médii zpráva, že kdosi v obchodním domu IKEA ve švédském městě Västeras podřízl kuchyňským nožem dva zákazníky – matku se synem. Až s určitým zpožděním jsme se dověděli, že pachateli jsou zřejmě dva Eritrejci z nedalekého střediska pro uprchlíky. Manažer obchodního domu zareagoval na incident tím, že dočasně pozastavil prodej kuchyňských nožů. Vskutku nadějné řešení. Před několika měsíci proběhla médii podobná zpráva o tom, že na nočním trajektu ze Švédska do Finska znásilnilo osm „Švédů" jednu pasažérku. Až z internetových serverů jsem se dověděl, co jsem tušil od počátku: že šlo nikoli o etnické Švédy o přistěhovalce z Blízkého východu, kteří nadto ještě neobdrželi švédský pas,“ vysvětluje teolog.

Někdy stačí mlčet

„Ve svých článcích a komentářích jsem v posledních dvou letech vícekrát psal o tom, že mainstreamová média (především noviny a některé politické týdeníky) jsou mnohem spolehlivější než různé „svobodné" weby, přinášející nejrůznější kachny, konspirační teorie a propagační slátaniny. Stále ještě platí, že mainstreamová média málokdy přinášejí falešné informace. Někdy ale stačí, aby se pravdivé informace začaly zatajovat – jako je tomu v případě útoků ve Švédsku. Pokud se budou mainstreamová média snažit vyvolat dojem, že žádné problémy nejsou, a pokud přece jsou, pak poměrně snadné řešitelné, mám obavy, že by mohla po čase přestat být mainstreamovými. Osobně bych to považoval za katastrofu,“ vyjadřuje své obavy Drápal.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace