Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Co by mu mohlo srazit vaz? „Když já mám s někým styk... To zní blbě, co? Polda se nesmí bát, že ho někdo sejme,“ rozparádil se elitní policista. A začal mluvit

18.08.2015
Co by mu mohlo srazit vaz? „Když já mám s někým styk... To zní blbě, co? Polda se nesmí bát, že ho někdo sejme,“ rozparádil se elitní policista. A začal mluvit

Foto: Hans Štembera

Popisek: Robert Šlachta

Šéf protimafiánského útvaru české policie (ÚOOZ) Robert Šlachta se čas od času ocitá pod ostrou palbou kritiky, čímž se logicky otevírá prostor pro spekulace o jeho odvolání. Kritizován je Šlachta zejména za razii vedoucí k pádu Nečasovy vlády, za níž si ale šéf ÚOOZ i nadále stojí. V rozhovoru pro časopis Týden Šlachta zdůraznil, že by zásah na Úřadu vlády zopakoval. Vysvětlil také, proč ještě soudy nikoho neodsoudily a kdy je připraven skončit.

Šlachta v rozhovoru pro Týden popřel tvrzení magazínu Reportér, který naznačil, že šéf ÚOOZ konzultoval zásah na Úřadě vlády s šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. „Kdybychom kauzu s kýmkoli konzultovali, tak by k ní nikdy nedošlo. Protože v české kotlině se nic neutají. Navíc já když mám s někým styk (sám se v tu chvíli rozesměje)…, to asi vyznělo blbě, co? No, zkrátka když se potkám s kýmkoli, je to vždy zdokumentováno a vždy jsou o tom informováni moji nadřízení. Nejsem blázen,“ vysvětloval Šlachta.

Šéf ÚOOZ poukazuje na to, že se informace o údajné schůzi s Babišem neobjevila hned po zásahu. „Protože tehdy jsme byli spojováni s tím, že jsme to dělali pro Američany. Asi o čtyři měsíce později zase přišla teorie, že jsme to dělali pro Rusy. Možná už mi tam jen chybějí Marťani,“ říká Šlachta, jenž toto považuje za poplivání útvaru, poplivání Babiše a vytváření fantasmagorických scénářů.

Šlachtu kritizuje pravidelně i podnikatel Ivo Rittig, který rovněž v kauze kolem zásahu na Úřadě vlády figuruje. Na svém účtu na Twitteru šéfa ÚOOZ kupříkladu označuje za blbce. „Já jsem strašně rád, že o mně pan Rittig hezky píše. Vím, co mi vzkazoval, ale komentovat to samozřejmě nebudu. Důležité je, že pan Rittig jistě ví, že pracujeme. A že na jeho případu pracovat nepřestaneme a dotáhneme ho do konce,“ vzkazuje Šlachta Rittigovi.

Nerezignuji. Polda se nesmí bát, že ho někdo sejme

Šlachta rovněž odmítá kritiku, že zásah na Úřadu vlády nemá žádné výsledky. Část kauzy už je prý u soudu a další se k němu chystají. „Je to možná hra zaangažovaných lidí či médií, že se nic nepovedlo. Já si to nemyslím. Trestní řízení je dlouhé, složité a dává velký prostor, aby se prodlužovalo,“ míní Šlachta. „Přece bych nemohl jít do kauzy, kdybych si na začátku řekl: Do toho nechoď, protože to u soudu nedokážeš. Pak by tady někteří lumpové běhali dvacet let, páchali zločiny a lidé by říkali: Ta policie nic neumí, nedělá a bojí se jich,“ vysvětloval Šlachta své pohnutky.

Kdyby soud zprostil všechny obžalované viny, Šlachta by zřejmě rezignaci na svůj post nepodal. „Záleželo by na odůvodnění verdiktů soudů. To má hrozně moc aspektů,“ říká šéf ÚOOZ. „Nehodlám zavdat příčinu k tomu, že by se poldové báli dělat něco jenom proto, že bude rozhodnutí soudu nějaké. Ať už si o něm mohu myslet cokoli, i když to ve mně může vnitřně křičet. Nechci, aby se polda bál jít do nějaké kauzy jen proto, že ho pak někdo bude chtít sejmout,“ zdůraznil Šlachta.

Nagyová mu prošla, ale z mešity má průšvih

Policejní zásah na Úřadu vlády, zatčení milenky tehdejšího premiéra, Jany Nagyové, obvinění tří poslanců a pád celé vlády ředitel protimafiánského útvaru neboli ÚOOZ, Robert Šlachta, ještě ustál. Razie v mešitě a následné obvinění zástupce Islámské nadace v Česku Vladimíra Sáňky už ale může vysoce postavenému policistovi zlomit vaz. S odkazem na blízké spolupracovníky ministra vnitra to tvrdí deník Neovlivní.cz.

Loni v dubnu Šlachtův Útvar pro odhalování organizovaného zločinu vtrhnul během hlavní páteční modlitby do jedné z pražských mešit. Důvodem k zásahu bylo vydání a distribuce knihy Základy tauhídu, dle policie obsahující rasismus, antisemitismus, xenofobii a násilí proti takzvaným méněcenným rasám. Za její vydání byl následně obviněn předseda Ústředí muslimských obcí Vladimír Sáňka.

Během vyšetřování se však dle serveru Neovlivní.cz ukázalo, že kniha vlastně příliš radikální není a že se běžně prodává ve většině západních zemí včetně Francie či Velké Británie. A tak když nedávno podal ÚOOZ návrh na podání obžaloby, státní zástupci konstatovali, že důkazy proti Vladimíru Sáňkovi jsou velmi slabé. Policie nyní musí doplnit důkazy, ale státní zástupci dle serveru počítají spíše s tím, že stíhání se bude muset zastavit.

Každý je strůjcem svého osudu

Případné Sáňkovo zproštění viny by dle Neovlivní.cz mohlo šéfovi protimafiánského útvaru, Robertu Šlachtovi, který čelí tlaku politiků na odchod od zásahu na Úřadu vlády, během kterého byla zatčena milenka někdejšího premiéra Petra Nečase, definitivně zlomit vaz. „Ministr v tuto chvíli nehodlá tlačit na jeho odvolání, ale každý je strůjcem svého osudu. A každý Šlachtův krok je pečlivě vyhodnocován, včetně mediálně i politicky citlivého případu razie v mešitě,“ popsal serveru Šlachtovu pozici u ministra vnitra Milana Chovance jeden z jeho spolupracovníků.

Chovanec, který v politice hodně dbá na mediální vyznění událostí, si podle zjištění Neovlivní.cz se Šlachtou zrovna dvakrát nesedl. Ředitel ÚOOZ je prý navíc neřízená střela, která ve svém důsledku může připravit perné chvilky i „svému“ ministrovi. Sám ministr se veřejně nechce pouštět do diskuse, jaké může mít kauza Sáňka pro Šlachtu důsledky. „Nechci v tuto chvíli jakkoliv spekulovat,“ sdělil ministr.

Svou pozici nechce hodnotit ani Robert Šlachta. „Dostali jsme případ od státního zastupitelství zpět k došetření a to děláme. Zatím je brzy cokoliv předjímat,“ řekl deníku Neovlivní.cz Šlachta.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová