Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

O dovolené spousta Čechů maká jako magoři. Nemá je kdo zastoupit, bojí se o práci, nebo jsou tak šíleně ambiciózní?

17.08.2015
O dovolené spousta Čechů maká jako magoři. Nemá je kdo zastoupit, bojí se o práci, nebo jsou tak šíleně ambiciózní?

Foto: Pixabay.com

Popisek: Takhle by měli o dovolené naložit s prací manažeři a pracovníci, jenže většina z nich to nedokáže. Jsme opravdu národ workoholiků? Ilustrační foto

Strávit celou dovolenou jen odpočinkem a alespoň na pár dní na práci úplně zapomenout, to je jen nesplnitelný sen poloviny českých manažerů a vedoucích pracovníků. Jsme opravdu národ šílených workoholiků?

Když potkáme otce, který na rodinném výletě divoce gestikuluje s mobilem zapíchnutým v uchu, či spatříme na pláži již na pohled vyčerpaného jedince, jenž má pod slunečníkem na klíně notebook, maká, až se z něj kouří, a vůbec nevnímá okolí, můžeme si být téměř jistí, že to nejspíš bude Čech. Podle aktuálního průzkumu nadnárodní poradenské sítě BDO totiž polovina českých manažerů a vedoucích pracovníků naplno pracuje i během dovolené. Přitom pouze pětina z nich tak činí z vlastní vůle, ostatní jsou nuceni nadřízenými, klienty či okolnostmi. Vůbec nejčastějším problémem je však nezastupitelnost, která nutí o dovolené pracovat většinu z nich. Nejhorší jsou ve schopnosti nepracovat na dovolené ženy a mladí manažeři.

Odpočívat už ani neumějí

Řada těchto nešťastníků je tak svázána se svou profesí, že už ani nedokážou ‘vypnout‘. Neschopnost odpočinout si od náročného pracovního procesu přitom podle odborníků vede velmi často k pracovnímu vyhoření, obzvlášť v manažerských profesích. Přestože rizika pracovního přetížení i příznivé účinky delšího volna jsou stále dokola zdůrazňovány, celá polovina českých manažerů se těmito radami neřídí. Desetina z nich pracuje o dovolené takřka vždy, dalších sedmnáct procent se práci věnuje jen s částečným omezením. Téměř čtvrtina pak v závislosti na aktuální potřebě někdy pracuje a někdy ne. Naopak nikdy o dovolené nepracuje jen dvacet procent manažerů a dalších třicet procent pojímá dovolenou částečně pracovně jen velmi výjimečně.

Největším nepřítelem jsou ambice

Ve schopnosti nepracovat o dovolené jsou nejhorší manažeři mladší generace. Vysoké ambice a vidina profesního růstu stojí s největší pravděpodobností za tím, že ve věku do 35 let běžně pracuje o dovolené více než třetina. V případě starších manažerů a manažerek je toto číslo výrazně nižší, takto ‘upracovaných‘ je mezi nimi jen něco málo přes dvacet procent. „Mladí manažeři jsou plní sil a často necítí potřebu odpočinku, dokud u nich nedojde k vyhoření či se neobjeví jiné zdravotní potíže. Zkušenější naopak vědí, že na vytrvalostní trati, jakou pracovní dráha je, zkrátka nelze bez přestání jen sprintovat,“ říká Petr Kymlička z BDO.

Chlapi jsou nejspíš línější

Výrazný nepoměr v přístupu k odpočinku během dovolené existuje podle výsledku průzkumu mezi muži a ženami. Větší sklony k workoholismu vykazují ženy – alespoň někdy pracuje o dovolené téměř 60 procent z nich, zatímco mužů jen zhruba 44 procenta. Nikdy nepracuje během dovolené pouze osmnáct procent manažerek. Více než pětina manažerů však uvádí, že nepracují o dovolené z nutnosti či nařízení, ale protože chtějí. Průzkum také ukázal, že dovolenou respektují spíš klienti, než vlastní nadřízení. Kvůli požadavkům nadřízeného musí o dovolené pracovat čtrnáct procent manažerů, na základě nároků klientů jen devět procent.

Cítí se nepostradatelní

Podle samotných manažerů stojí za nutností pracovat i o dovolené především jejich nezastupitelnost – kvůli ní musí více než polovina z nich řešit pracovní úkoly i v době volna. „Právě nezastupitelnost některých jedinců bývá jednou z největších slabin, se kterou se při auditech v některých firmách setkáváme. Správně nastavit strukturu firmy, delegovat a motivovat je umění, které rozhodně neovládá každý manažer,“ říká Petr Kymlička a dodává: „Často se také stává, že jde spíš o subjektivní pocit výjimečnosti jedince a takzvaný syndrom hrdiny, než jeho reálnou nepostradatelnost.“ Průzkumu, který se uskutečnil letos v červnu, se zúčastnilo 210 respondentů vyšších manažerů, vedoucích pracovníků a majitelů firem.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace