Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sbohem, paní Krnáčová! Babišovy noviny už pohřbívají primátorku. Dokonce z pěti zdrojů… Kdo ji má nahradit? Také víme

16.08.2015
Sbohem, paní Krnáčová! Babišovy noviny už pohřbívají primátorku. Dokonce z pěti zdrojů… Kdo ji má nahradit? Také víme

Foto: aTeo

Popisek: Takto vidí primátorku grafik aTeo - na koni.

Prahu čeká divoký podzim, psaly již koncem července Lidové noviny. S odvoláním na pět na sobě nezávislých zdrojů z řad podnikatelů a lidí blízkých vedení hlavního města uvádějí, že primátorka Adriana Krnáčová (ANO) by mohla být odvolána. Nahrazena by měla být buď současnou ekonomickou náměstkyní Evou Kislingerovou nebo náměstkem Michalem Haškem. Otázkou ale je, jak by se ke změně na postu pražské primátorky postavil šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

List podotýká, že jak Kislingerová, tak Hašek patří mezi politiky, kteří původně pocházeli z tábora Radmily Kleslové, šéfky pražské organizace ANO. Kleslová je přitom klíčovou spojenkyní Babiše. Ten se k možnosti, že by Krnáčová měla na podzim o post primátorky přijít, odmítl vyjádřit.

Sama Krnáčová považuje informace o svém pádu za nesmyslné a je přesvědčena o tom, že v zastupitelském klubu hnutí ANO má oporu. O své budoucnosti nechce spekulovat ani Kislingerová.

Za skutečné vládce Prahy jsou považováni sociální demokraté

Jak se situace v Praze nakonec vyvine, prý závisí i na pražské ČSSD, která by se prý změně na postu primátora nemusela bránit. Sociální demokraté jsou prý považováni za skutečné vládce Prahy, i když v komunálních volbách zde získali jen deset procent.

„Nevládlo se nám lépe za posledních 20 let,“ řekl prý o současném rozpoložení sil jeden z vlivných představitelů ČSSD. Jenže i mezi špičkami pražské sociální demokracie je prý cítit určitá nespokojenost s vedením rady hlavního města Adrianou Krnáčovou. Její nepopulárnost se totiž přenáší i na celé vedení Prahy.

Záležet bude i na Babišovi

S příchodem Kislingerové, která vyučuje na Vysoké škole ekonomické v Praze, by se prý tento trend mohl zastavit. „Profesorka od loňských voleb patří mezi straníky, kteří v rámci hnutí mají korektní vztahy s předsedkyní pražské organizace ANO Radmilou Kleslovou. …. Ta byla přitom před vstupem do Babišova projektu dlouholetou členkou ČSSD a se svými bývalými spolustraníky i dnes umí najít řeč,“ píše list.

Podle něj je ale otázkou, jak se k případné změně na postu pražského primátora postaví Babiš. Mezi ním a Krnáčovou prý panuje bezkonfliktní vztah. Krnáčové se prý také v posledních týdnech podařilo vytáhnout několik témat, kde na rozdíl od svých předchůdců začala konat. Jde například o zkrocení pražských taxikářů nebo redukci hazardu. Navíc hledá poradce a marketéry, kteří mají s chodem primátorské kanceláře zkušenosti a Krnáčové by pomohli prosazovat na veřejnosti nová témata.

Babišovi se hroutí koalice v Praze. Důvod: Mladý Stropnický

Kam s ním, přemýšlí prý primátorka Prahy Adriana Krnáčová (ANO) nad osudem náměstka ze Strany zelených Matěje Stropnického. Mladého politika totiž rozzlobilo, že si primátorka pod sebe stáhla agendu stavebních předpisů a zablokovala tak jeho návrh, radní navíc neschválili ani jeho další podněty. Nevybíravě si tak kolegy podal, čímž rozhněval právě primátorku. Informují o tom dnešní Lidové noviny.

„Osobně považuji situaci v koalici za neudržitelnou: změny se nekonají, staré projekty a praktiky pokračují, Trojkoalice je přehlasována faktickým spojenectvím přátel starých pořádků ANO a ČSSD, a tak pouze přihlížíme politice ‚zažít město stejně‘,“ napsal mladý rebel, který v koalici reprezentuje právě sdružení Trojkoalice. Navíc tento spor není mezi ním a Krnáčovou jediným. Už asi před čtrnácti dny se spekulovalo o tom, že radnici čeká v příštích týdnech přeskupení sil. 

Mladý politik je totiž od začátku revoltujícím a také disponuje vlivnou agendou ve správě města. Má na starosti územní plán i Pražské služby. „Pana Stropnického mám lidsky ráda. On si ale vzal Prahu jako rukojmí. Problém se netýká koalice, ale pana náměstka,“ řekla Lidovým novinám Krnáčová. Podle všeho by tak koalice mohla zůstat, odešel by pouze náměstek Stropnický. Ten by přešel na jinou pozici a jeho agendu by převzala primátorka. „Pokud by s tím ovšem nesouhlasili zelení, Trojkoalice by v zastupitelstvu o jejich čtyři hlasy přišla,“ konstatují Lidové noviny s tím, že by potřebné hlasy mohli doplnit někteří zastupitelé z TOP 09. 

„Nejčastěji se v tomto ohledu mluví o protřelém a zkušeném exnáměstkovi Jiřím Nouzovi. Jeho stranický nadřízený by však s takovým krokem těžko mohl souhlasit, neboť Andrej Babiš a hnutí ANO představují pro Miroslava Kalouska úhlavního nepřítele. Oslabit tuto nevoli by mohlo, kdyby TOP 09 podpořila koalici, kterou by nevedla Krnáčová, proti níž se v uplynulých měsících strana ostře vyjadřovala,“ píší noviny s tím, že šéfce pražského ANO Radmile Kleslové, která s Krnáčovou příliš nevychází, by nejvíc vyhovovalo, kdyby se primátorem stal Michal Hašek nebo Eva Kislingerová.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace