Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak se „Forejt Gump“ stal díky ČT politologem, proč chce Dienstbier poručit větru, dešti a invalidní negramotná lesbická Romka. Analytik hodnotí média

15.08.2015
Jak se „Forejt Gump“ stal díky ČT politologem, proč chce Dienstbier poručit větru, dešti a invalidní negramotná lesbická Romka. Analytik hodnotí média

Autor: Youtube, repro

Popisek: Petr Žantovský

V souvislosti s nejnovějšími aktivitami ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera se mediální analytik Petr Žantovský zamýšlí nad tím, zda jsou už všechna naše média tak zblblá falešnou politickou korektností, že se bojí nazvat věci pravým jménem. Jeho pozornosti neušlo ani to, jak diletantsky si počínala Česká televize, když si zvala hosta k povídání o abdikaci španělského krále Juana Carlose.

„Ministr Dienstbier poroučí větru a dešti. Stejně jako jeho duchovní guruové z Evropské unie. V rámci tzv. antidiskriminační politiky se rozhodl masově a plošně zvýhodnit české Romy. Chce pro ně zavést afirmativní akce v zaměstnání, ve školství a tak dále,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální analytik Petr Žantovský.

Podivuje se ministrovu přesvědčení, že „osoby ohrožené rasovou diskriminací“, jak je sám nazývá, lze často proti jejich vůli integrovat do majoritní společnosti inženýrským politickým rozhodnutím. „Prostě pan ministr to tak chce, a tak to bude. Poručíme větru, dešti. Jediným kvalifikačním ukazatelem je barva pleti. Je to podobné, jako kvotace pro ženy do funkcí v politice či hospodářství. Tam je jedinou kvalifikací obsah rozkroku,“ upozorňuje Petr Žantovský.

Falešnou korektností zblblá média nenazývají věci pravými jmény

„Kdo by se zajímal o to, zda ten či onen Rom a ta či ona žena mají na danou práci, studium nebo funkci dost fištrónu, sociální a intelektové adaptability, talentu, pracovitosti a tak dále. To není podstatné. U Dienstbierů se rozhoduje podle na první pohled viditelných měřítek. Trochu mi to připomíná jednu výstižnou průpovídku z knihy Anthony Browna Úprk rozumu: Víte, kdo je nejzaměstnatelnější Američan? Pětapadesátiletá, invalidní, negramotná lesbická Portorikánka. Tu nelze nezaměstnat, protože by vyhrála všechny soudy se žalobou na diskriminaci,“ cituje mediální odborník.

A přidává ještě vtip, který se kdysi se vyprávěl, o tom, jak se sejdou na festivalu dva dirigenti symfonických orchestrů – jeden z Izraele, druhý ze Sovětského svazu. A ten sovětský se holedbá: „Představ si, jak já jsem rasově tolerantní. V mém orchestru je třicet procent Židů. A ve tvém?“ – „Já nevím,“ zní odpověď. „Ne většinová společnost, nýbrž sám pan ministr Dienstbier mluví jako rasista. Rozděluje rasy na ty, které je třeba zvýhodnit, asi jsou něčím lepší, a na ty druhé, které jsou méně hodné pozoru a výhod. To už jsou všechna naše média tak zblblá falešnou politickou korektností, že se věci bojí nazvat pravým jménem?“ podivuje se Petr Žantovský.

Význam krále Juana Carlose nemohl hodnotit protokolista

Na závěr si nechal poznámku o tom, jak si veřejnoprávní televize vybírá do svých pořadů hosty. „Jan Werich v jedné pohádce říkal: ´Na odbornou práci musí být odborníci.´ Vzpomněl jsem si na tu větu v pondělí při sledování České televize. Události komentáře se toho večera věnovaly mimo jiné výměně na španělském trůnu, který opouští ve prospěch svého syna legendární Juan Carlos, kterému se podařil politický zázrak: zemi zdecimovanou frankismem vrátil k demokracii a prosperitě bez jediné kapky krve,“ připomíná pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Zároveň se pozastavuje nad tím, jak je možné, že za tuto zásluhu král Juan Carlos nedostal Nobelovu cenu míru, když ji dostávají i takoví, kteří místo míru vyvážejí válku, jako třeba Barack Obama nebo teroristé jako Jásir Arafat. „Ale to jen na okraj. Zpět k pořadu. Česká televize pozvala do studia ke komentování změny ve Španělsku prezidentského protokolistu Jindřicha Forejta. Čekal bych, že se k otázkám uspořádání španělské vrcholné politiky bude vyjadřovat hispanista, historik, politolog, prostě kdokoli, o němž se dá říci, že je v dané věci odborníkem,“ říká mediální odborník.

„Pan Forejt je však pouze odborníkem na hradní protokol. Na to, kterou nohou se vstupuje do sálu, kdo s kým sedí na slavnostní večeři a který chod se podává jako první. Význam Juana Carlose však nespočívá v inovativních vynálezech v ceremoniální proceduře, nýbrž v průlomové politické aktivitě. Co však může pan Forejt říci podstatného o politice? Nic proti panu Forejtovi, ale kterého editora napadlo jej do toho pořadu pozvat? Dal bych mu k úhradě ten zbůhdarma vyplácaný vysílací čas,“ uzavírá Petr Žantovský své hodnocení.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace