Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jsou Češi xenofobní? Žije u nás téměř půl milionu cizinců a nikomu to nevadí. Věčné stížnosti na český rasismus od „pražské kavárny“ jsou mimo mísu

14.08.2015
Jsou Češi xenofobní?  Žije u nás téměř půl milionu cizinců a nikomu to nevadí. Věčné stížnosti na český rasismus od „pražské kavárny“ jsou mimo mísu

Autor: Pixabay.com

Popisek: Ilustrační foto

Obyvatelé České republiky jsou v poslední době dnes a denně okřikováni, že jsou xenofobní a že nechtějí více přijímat uprchlíky. A to přesto, že na území Česka žije téměř půl milionů cizinců a každý pětadvacátý obyvatel země už je imigrant, v Praze dokonce každý desátý. V Karlových Varech tvoří cizinci tak výraznou část populace, že si někteří místní obyvatelé připadají jako vetřelci ve vlastním městě. Ale přesto se k imigrantům chovají vstřícně.

V záplavě emocí a účelových zpráv se často ztrácí důležitá fakta, možná úmyslně. Stojí za to připomenout, že Česká republika zažila již několik velkých přistěhovaleckých vln, například v polovině minulého století, kdy u nás našly nový domov tisíce Řeků a Makedonců. Usídlili se především na Moravě a dodnes tam žijí ve šťastné symbióze s domorodci. Ti, kteří se po letech rozhodli vrátit do své vlasti, toho dnes možná hořce litují.

Imigrační vlny

Jedna z posledních imigračních vln se odehrála v letech 2005–2008, pak nastala určitá stagnace. Přesto Česko patří mezi postkomunistické země s vyšší imigrací, a  podíl cizinců u nás již přesahuje  přes čtyři procenta. Vzhledem k tomu, že občanům ze zemí mimo Evropskou unii byl částečně omezen přístup k pracovním povolením, příliv ekonomických migrantů z těchto zemí téměř ustal. Naopak „euroobčanů“ v České republice postupně přibývá. Většinu cizinců v Česku stále tvoří občané tří států: Ukrajiny (26 %), Slovenska (20 %) a Vietnamu (13 %). Výsadní postavení mezi cílovými zeměmi má Česká republika pro Slováky, jichž do žádné jiné země EU tolik nemíří. Ukrajinců zase najdeme více v Německu a Itálii,  Vietnamců rovněž v Německu.  Pro mnohé bude překvapivé, že k nám také stále více stěhují občané Spojených států. Za pět let vzrostl jejich počet o  třetinu.

Ruská Praha

Specifické postavení mezi kraji má. Praha, kde je přihlášena více než třetina cizinecké populace u nás. V české metropoli mezi tři nejčastější země původu Rusko, stejně jako v Karlovarském kraji, zatímco například v Ústeckém kraji jsou na prvním místě Němci. Vietnamci se zase nekoncentrují jen ve velkých městech, ale i  v jejich okolích. Dominantní zastoupení polských občanů v Moravskoslezském kraji má své historické a geografické souvislosti.

Karlovaráci: Nejsme tady už doma

Vedle Prahy je na první pohled evidentní silná přítomnost komunity ruského původu v Karlových Varech, i když je pro Rusy hlavním cílem především hlavní město. Ve Varech patří občanům bývalého Sovětského svazu již významná část hotelů, sanatorií a obchodů v lázeňské části., V posledních letech v kraji získali i množství bytů a domů, obývají zde celé čtvrti, či ulice. Je nutné zdůraznit, že je získali především díky vstřícnosti místních občanů, někteří z nich na prodeji své nemovitosti pohádkově zbohatli.  Svoje zkušenosti nám popsala paní Helena, která patří k posledním Čechům, žijícím v lázeňské zóně:“ Když jsem si zde před pár lety kupovala byt, byl náš dům plný Čechů, nyní jsem zde zůstala poslední. Nevadí mi, že jsou Vary kosmopolitním městem, ale už si zde připadám jako cizinec já. V naší ulici zní jenom cizí jazyky. Stejně tak v obchodech a restauracích. Dokonce i lékaři v ordinacích už jsou zahraniční. Nevadí mi to, opravdu ne, řada Rusů jsou velmi vzdělaní a slušní lidé, ale přemýšlím nad tím, jak je možné, že imigranti, kteří zde neplatili daně, mají naprosto stejný servis jako my, co je zde platíme léta. Ne- li mnohem větší. A jak je možné, že si mohou pořizovat byty za několik milionů, platit horentní nájmy v domech, obchodech nebo vysoké školné na soukromých školách, “ ptá se Helena.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.                        

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace