Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nezesměšňujte lidi, kteří se bojí uprchlíků, „dovolila si říci“ ve veřejnoprávním rádiu oceňovaná spisovatelka. Redaktorka jí za to vynadala do fašistů

14.08.2015
Nezesměšňujte lidi, kteří se bojí uprchlíků, „dovolila si říci“ ve veřejnoprávním  rádiu oceňovaná spisovatelka. Redaktorka jí za to vynadala do fašistů

Autor: Facebook

Popisek: Petra Hůlová je nejen spisovatelka, ale i kavárnice. Její kavárna Zenit v Krymské ulici v Praze je populární místo.

Spisovatelka a majitelka kavárny Petra Hůlová, která vešla do povědomí lidí svými romány Paměť mojí babičce, Stanice Tajga či Čechy, země zaslíbená, nyní pro veřejnoprávní Rádio Wave uvedla, abychom se přestali tvářit nadřazeně vůči těm, kdo se bojí uprchlíků. A hned se stala terčem kritiky redaktorky rádia Táni Zabloudilové.

„Česko je po etnické stránce nejhomogennějším evropským státem a stále ještě platí, že kráčí-li ulicí černoch, někdo se za ním zpravidla otočí. Češi na jinakost zkrátka nejsou zvyklí,“ konstatuje ve svém komentáři Hůlová. „Z televize znají lidé protesty imigrantů z francouzských a britských velkoměst a mají obavy, že to bude v Čechách časem stejné. Argument, že tu muslimů máme málo, zní jako prosté odkládání problému na ‚potom‘ a děsí svou lehkovážností,“ podotýká. 

„Lidé si zaslouží trpělivé vysvětlování toho, jak různorodost obohacuje, a k tomu ubezpečení o tom, že se elity zasadí o to, aby byla tato rozmanitost vždy předdefinována našimi domácími hodnotami: rovnoprávností žen, podobou našeho práva atd. Neboli bát se, že bude dejme tomu na pražských periferiích časem platit šaría, ženy budou pod pohrůžkou otců chodit zahalené a podstupovat obřízku, je z tohoto důvodu irelevantní,“ podotkla a následně se zaměřila na demonstraci „za solidaritu s uprchlíky a proti šíření nenávisti“.

„Organizátorem této demonstrace byla žena, jejíž indiánské jméno by znělo ´Dizástr‘. Muslimka Romana Červinková. Šátek se tu neobhajuje jako fetiš vyžadovaný Koránem či důkaz víry, ale je tu vlastně českým ženám jaksi obecně doporučován jako preventivní pomůcka pro funkční komunikaci s opačným pohlavím,“ upozorňuje a ptá se, zda opravdu chceme mít na vývěsním štítu snah o de-extremizaci protiuprchlických vášní tento anti-emancipační esencialismus. 

„Pokud má podivuhodný názor muslimka, je třeba jej ve jménu tolerance ctít tak, jak je. Pokud má nemožný názor paní Nováková, co křičí, ať muslimové táhnou, je na místě ji zesměšnit a dehonestovat. Oni, ti kulturně odlišní, ať si jsou, jací chtějí, ale našinci, Češi, jsou povinováni být jako my, tolerantní a uvědomělá levicová elita. Nejsou a nebudou! Tak je to třeba chápat a pracovat s tím, než se trhlina mezi světem Novákových a mladé levice stane oceánem mezi dvěma izolovanými kontinenty, respektive mezi Eurasií a dejme tomu Kurilskými ostrovy,“ uzavřela Hůlová.

Prý pro fanoušky Nigela Farageho a Martina Konvičky

Do Petry Hůlové se za její slova následně pustila redaktorka Táňa Zabloudilová. Podle ní používala spisovatelka nefunkční analogie a emotivní výkřiky a mýty, jejichž opakováním získává fanoušky Nigel Farage a Martin Konvička.

„Spisovatelka má o mladé levicové elitě, kterou sama pojmenovává, svou vlastní představu, ta však nejvíc ze všeho vypovídá o ní samotné,“ podotýká. 

Zabloudilová se zároveň zastala muslimky Romany Červinkové, která dle ní rozhodně nedoporučuje nošení šátku. Celý text je jen velmi vstřícným vysvětlením toho, proč se k nošení šátku rozhodla ona sama. „Její zděšení z muslimky, která se dobrovolně rozhodla skrývat části svého těla, připomíná šok kulturní redaktorky Lidových novin Jany Machalické, kterou na dovolené rozzuřil pohled na muslimské dívky koupající se v hábitech, zatímco jejich bratři skotačili ve vodě v obyčejných trenýrkách. Pro Machalickou existuje jediné vysvětlení toho, proč dívky něco takového snášejí – mají vymyté mozky,“ uvedla Zabloudilová s tím, že vzteklá rozhořčení Machalické i Hůlové svědčí o neschopnosti uvažovat v jiných kategoriích než dobré-špatné a v mantinelech vlastní kultury.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.                        

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace