Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prezidentský záchod, do něhož se chce „vydělat“ známý novinář… Havel by se obracel v hrobě, píše čtenář o trapném vydělávání peněz na jeho jménu

13.08.2015
Prezidentský záchod, do něhož se chce „vydělat“ známý novinář… Havel by se obracel v hrobě, píše čtenář o trapném vydělávání peněz na jeho jménu

Foto: VIZE 97

Popisek: Na jednom z posledních snímků nadace Vize 97 je prezident Václav Havel s Alanem Pajerem. Co by Havel asi říkal 30 tisícům za pojmenování ulice či náměstí po něm, nebo čtvrtmilionovým lavičkám?

Skutečnost, že nadace Václava a Dagmar Havlových Vize 97 a Knihovna Václava Havla si účtují za použití jména našeho prvního polistopadového prezidenta třicet tisíc korun, vyvolala v polovině července, kdy o ní informovaly Lidové noviny, velký ohlas. Jak nyní zjistil novinář Jiří X. Doležal, není to jediný poplatek, který si výše zmíněné organizace fakturují.

Osmdesát korun zaplatí každý, kdo se chce zúčastnit virtuální prohlídky prostor kanceláře někdejšího československého a českého prezidenta. Nadace Vize 97 tento poplatek odůvodňuje nemalými náklady na údržbu a provoz kanceláře. Takto získané peníze prý budou rovněž použity na další rozšiřování projektu či pořádání akcí, které „budou, stejně jako tato virtuální prohlídka, zaměřeny na péči o odkaz Václava Havla a především na to, aby lidský a společenský rozměr jeho myšlenek neupadl v zapomnění.“

Nadace Vize 97 avizuje, že hlavní myšlenkou projektu je „umožnit celému světu podrobnou prohlídku všech prostor kanceláře Václava Havla včetně mnoha předmětů, které se v ní nacházejí a dokreslují atmosféru místa, kde pan prezident téměř deset let působil.“

Novinář Reflexu J. X. Doležal nevěřil svým očím, když zjistil, že si bude muset virtuální prohlídku kancelářských prostor někdejšího českého prezidenta zaplatit. Podle něj se ukázalo, že Vize 97 je ochotna zpeněžit cokoliv, co se týká Václava Havla. Není mu tak prý žinantní položit manželce exprezidenta Dagmar Havlové smělou otázku: „Kolik by mě stálo, kdybych se chtěl v kanceláři Václava Havla vydělat na stejném WC jako zvěčnělý prezident?“

Jaká je cena Václava Havla? Prý třicet tisíc plus DPH

Lidové noviny v půlce července informovaly o tom, že Knihovna Václava Havla na základě pověření Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 účtuje za užití jména prvního českého prezidenta Václava Havla 30 000 korun bez daně z přidané hodnoty.

Zmíněná nadace, která spravuje osobnostní práva po zesnulém prezidentovi, si poté dělí peníze získané za užití Havlova jména právě s knihovnou. Tento licenční poplatek tak zaplatily radnice nebo instituce, které uctily Havla jeho lavičkou. To se týká například Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích nebo plzeňské radnice. To potvrdila i ředitelka Knihovny Václava Havla Marta Smolíková, podle které knihovna na základě domluvy s nadací tento poplatek v případě laviček účtovala.

Částku měl uhradit i český velvyslanec v Izraeli Ivo Schwarz, protože zařídil přejmenování náměstí v přístavním izraelském městě Haifa. Díky zveřejnění se strhl ale takový poprask, že Vize od toho nakonec ustoupila…

Vangelis Zingopis, ředitel Nadace Vize 97, novinám prozradil, že peníze, které nadace utrží, se následně přerozdělují do zdravotnictví, kultury, vzdělávání a do zachování kanceláře Václava Havla.

Co je nyní na stránkách nadace?

Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 se dohodla se zástupci MZV ČR na jednotném postupu při pojmenovávání míst v zahraničí po Václavu Havlovi.

Z dohody plyne, že MZV ČR bude informovat zastupitelské úřady ve světě, o nutnosti při každé takové iniciativě kontaktovat v prvé řadě prostřednictvím Nadace VIZE 97 paní Dagmar Havlovou. V případě, že bude zhodnoceno, že se jedná o prestižní a nekomerční aktivitu, bude paní Havlovou udělen souhlas bez nutnosti úhrady poplatku. Bez tohoto písemného svolení však není možno pojmenování uskutečnit. Nadace tak nehodlá na tomto postupu, který zcela automaticky probíhá již od roku 2011, nic měnit.

Potřeba sjednotit postupy v takových případech, vznikla pochybením zastupitelského úřadu, který se na jednom přejmenování aktivně podílel aniž by dodržoval jakékoliv z výše zmíněných pravidel. Nadaci Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 tak nebyl dán žádný prostor k vyjádření se a s ohledem na blížící se termín samotného aktu přejmenování, postupovala Nadace jako v případě komerčního užití. I přes toto pochybení zastupitelského úřadu se zástupci Nadace VIZE 97 a MZV ČR dohodli, že i v případě náměstí v Haifě bude udělen souhlas s pojmenováním bez nutnosti úhrady poplatku.

Záchod Václava Havla číslo dvě. Kdo ho má doma?

Petr Štěpánek, známý glosátor politického dění, rocker a řadový člen ODS, byl v poslední době zaujat zejména nápadem na zpeněžení značky „Václav Havel“. Inspirován správci exprezidentovy pozůstalosti se rozhodl stvořit vlastní „Lavičku Petra Štěpánka“ a aby mobiliář ve svém domě názorově vyvážil, přejmenoval následně po Václavu Havlovi jiné místo, kde lze v souladu s ambicemi tvůrců Havlových laviček usednout a v klidu rozjímat.

Celá kauza začala, když se objevila informace, že využití značky Václav Havel by mělo být zpoplatněno třiceti tisíci korunami plus příslušnou daní z přidané hodnoty. K tomu se objevila informace, že Knihovna Václava Havla, která byla správou značky pověřena, zaslala výzvu k zaplacení i za přejmenování náměstí v izraelském městě Haifa. Štěpánek se připojil k názoru Miroslava Macka, že v tomto případě těžko hledat slušný komentář, což jej však přimělo k několika dílkům podobného ražení.

Lavička Petra Štěpánka za pár stovek

Nejprve zveřejnil na svém Facebooku fotografii lavičky před svým domem s vysvětlením, že toto je „lavička Petra Štěpánka“. Dodal, že tento protipól slavné „lavičky Václava Havla“ jej stál jen několik stovek.

„Jen opravdový magor, respektive gauner, může za něco podobného vypláznout několik tisíc korun a pod názvem ´lavička Václava Havla‘ to instalovat do veřejného prostoru,“ myslí si komentátor. Za vlastní peníze by si to podle něj nebyl ochoten pořídit nikdo. „Ale stovky tisíc z kapes daňových poplatníků klidě cpe do chřtánu konjunkturálním havlovským vychcánkům typu Bořka Šípka. Naposledy v Karlových Varech,“ píše dále. A nakonec Štěpánek dodal, že „jeho“ lavička je poctivé řemeslo, zatímco Šípkův výtvor jen obyčejný kýč.

Později přidal další výtvor, který tentokrát již pojmenoval po bývalém prezidentovi. Jako důkaz předložil fotografii záchodové mísy, na které se skvěl titul „záchod Václava Havla“. Štěpánek k tomu připsal: „Přejmenoval jsem náš záchod. Myslíte, že po mně Dáša bude chtít 30 litrů?“

Knihovna Václava Havla má promlouvat k lidem, kteří jsou vůči němu nepřátelští, řekl Žantovský

Michael Žantovský vyměnil po dvanácti letech kabát. Skončil totiž v diplomacii, ve které doposud působil, aby mohl od letošního září vést Knihovnu Václava Havla v Praze. Někdejší mluvčí prvního českého prezidenta proto poskytl obsáhlý rozhovor časopisu Týden.

Žantovský v rozhovoru prozradil, že se snažil psát životopis Václava Havla, který vydal loni na podzim, bez jeho zkreslené podoby a zároveň potvrdil, že byl Havel vychovávaný jako „princátko“.

Budoucí ředitel Knihovny Václava Havla si rovněž myslí, že „každý u nás má svého Václava Havla“ a navíc má prý tušení, že „každý u nás má i Knihovnu Václava Havla“, a k činnosti knihovny nesoucí Havlovo jméno dodal, že se některé věci daří více a některé méně. „Snáze se to řekne, než udělá, ale měla by promlouvat i k lidem, kterým je Václav Havel lhostejný nebo jsou proti němu nepřátelsky zaměření,“ naznačil Žantovský, kde vidí možný handicap a příležitost ke zlepšení. Takže doufejme, že i tato trapná peněžní kauza, která opravdu nedělá nadaci a knihovně prvního prezidenta dobré jméno, by mohla být první vlaštovku, o níž se bývalý diplomat postará… Také by mohl zařídit, aby nadace vůbec začala komunikovat, jak jsme se ostatně přesvědčili i my a novináři z Respektu, když jsme zaslali dobrodincům z Vize 97 zdvořilý mail s prosbou o vysvětlení, proč takto postupují. Bez odezvy.

A kdo přesně stojí v čele nadace?

Správní rada

Mgr. Dagmar Havlová předsedkyně

Ing. Martin Borovka

MUDr. Tomáš Bouzek

Táňa Fischerová

JUDr. Ing. Václav Jerman

PhDr. Vladimír Kreidl

PhDr. Jiřina Šiklová

Petr Weigl

Dr. Borek Severa

Mgr. Karel Janeček, MBA, Ph.D.

PhDr. Helena Koenigsmarková

 

Dozorčí rada

JUDr. David Plch

Ing. Michal Petrman, CSc.

PhDr. Tomáš Sedláček

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace