Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Populární komička Iva Janžurová zhubla v rekordním čase patnáct kilo. Co způsobilo v jejím věku tak obrovskou změnu? Tajnosti slavných

13.08.2015
Populární komička Iva Janžurová zhubla v rekordním čase patnáct kilo. Co způsobilo v jejím věku tak obrovskou změnu? Tajnosti slavných

Foto: MFF KV

Popisek: Iva Janžurová letos dostala ve Varech Kříšťálový globus

Jedna z nejlepších českých komiček zhubla patnáct kilo, což by nebylo nic mimořádného, pokud by jí ovšem již nebylo sedmdesát čtyři let. Může za to nemoc, její cílevědomost, nebo blázniviny, které podniká se svými vnoučaty?

Na blázniviny ji odjakživa užije, Iva Janžurová sype vtipné hlášky a potrhlé nápady z rukávu nejen před kamerou, ale i v soukromí. Například letos v létě vybudovala ve stodole pro své vnuky skautský bunkr a předem ho musela sama vyzkoušet, jestli odpovídá původnímu záměru. Její extrémní váhový úbytek však má zcela výjimečně naprosto seriózní důvod – zhubla totiž kvůli roli, v níž okouzlila celý svět legendární britská hvězda Helen Mirren. Na jevišti Stavovského divadla hraje paní Janžurová britskou královnu Alžbětu II. a je tak dokonalá, že by si ji leckdo s nejvýznamnější panovnicí současnosti snadno spletl. „Královna přece nemůže mít břicho,“ konstatovala přesvědčivě herečka.

Iva Janžurová je jako královna Alžběta II. dokonalá

Iva Janžurová je jako královna Alžběta II. dokonalá

Lepší než Helen Mirren

V zahraničí je hra Audience u královny, kterou napsal Peter Morgan, velmi populární a podle Morganova textu byl natočen také film s Helen Mirren v hlavní roli. „Hrát Alžbětu II. je báječný pocit,“ prohlásila Iva Janžurová, která se prý rozhodně nesnažila o kopii královny. Režisérka Alice Nellis jí to dokonce zakázala. Navíc by prý hra mohla být inspirací i pro naše politiky. „Politika se všemi svými záludnostmi je konfrontována s jistým nadčasovým archaickým principem kontroly demokratické vlády. Nejde tu o oslavu monarchie, byť vedle mnoha britských premiérů je hlavní hrdinkou právě Alžběta II. Jde o pohled na tíži politiky z jiného úhlu. Z úhlu, který neznáme,“ říkají tvůrci.

Její Veličenstvo Alžběta II., královna Spojeného království a dalších dominií britské koruny, přijímá jeden den v týdnu své premiéry ke konzultacím. A právě ty jsou námětem hry, která je svým způsobem pohádkou o monarchii v moderním světě. Divadlem o každodenní politice a politicích obecně, byť jsou v této hře přítomni prakticky všichni konkrétní premiéři, od Winstona Churchila přes Margaret Thatcher až po Davida Camerona. Během třiašedesáti let její vlády se jich vystřídalo již dvanáct stejně jako apoštolů na pražském orloji. Publikum sleduje panovnici ve vícero období, a tak paní Janžurová stárne na jevišti často i během několika málo minut.

...porovnejte s originálem - Její Veličenstvo Alžběta II.

...porovnejte s originálem - Její Veličenstvo Alžběta II.

Jako Formule 1

Jenom samotné proměny mezi jednotlivými obrazy na jevišti znamenají pro herečku v nejlepších letech extrémní fyzickou zátěž. „Při každé chvilce mezi scénami si připadám jako Formule 1, která zajíždí do depa na přezutí pneumatik a mechanici se na ni vrhnou, aby tam ztratila co nejméně času,“ odfoukla si jen při té představě paní Janžurová v rozhovoru pro časopis Xantypa.

„Tak to také skutečně je. V zákulisí už mám připravené boty, vedle položenou lžíci, abych je rychle nazula, paní garderobiérka mi sundává ty, které dohrály, abych se nemusela moc ohýbat, já nasouvám nohy do jiných bot a Jitka Fuxová už mi snímá paruku. Přesně ví, kam zastrčila čtyři důkladné vlásenky. Pak svléknou kostým, já si sednu a přidržím novou paruku, aby nasazení proběhlo hladce. Jitka ji urovnává podle čela a uší a čtyřmi vlásenkami špendlí. Moje vlasy jsou upravené tak, že mám na hlavě aspoň padesát sponek, které přidržují látku-bando, jež zajišťuje pevnost připnutí. Paruky jsou dobře vyrobené (vlásenkářskou dílnou ND), jdou hladce sundat i nandat, ačkoli když se musí připevnit poměrně těžká kovová koruna, je to dramatické. Na převlek s korunou přichází ještě třetí osoba, která mi pomáhá do velké róby, přidělává šerpu podvazkového řádu a přes ni obléká dlouhý kabát s vlečkou. Já si nasoukám rukavičky…“ vylíčila paní Janžurová maraton, který absolvuje během každého nesčetněkrát a který ji přesto nikdy nepřestane bavit.

Takhle královnu ztvárnila Helen Mirren a sklidila za svůj výkon dokonce její pochvalu

Takhle královnu ztvárnila Helen Mirren a sklidila za svůj výkon dokonce její pochvalu

Do důchodu se nechystá

Ve svém věku a s rolemi, které má již na kontě, by si mohla poklidně dopřávat zaslouženého důchodu, nechce o něm ale ani slyšet. Vedle divadla a televizních seriálů, v nichž účinkuje, stihne věnovat se i rodině. Pro obě dcery je nejlepším rádcem v životě i v práci, pro vnoučata zase babičkou k nezaplacení. „Jsem velmi spokojená s tím, jak to je. Chci další a další věci a zároveň přemýšlím, jestli bych si neměla přece jen odpočinout. Přehodit nohu přes nohu. Pak si napustím na chalupě vanu, nasypu důl a lebedím si,“ prozradila Iva Janžurová v rozhovoru pro server Korzár.sk.

Čtěte také:

Chlapi se jí báli, ona zase měla strach, že zůstane na ocet. Jak natáčela senzační „Janžurka“ v osmašedesátém okupanty a proč o sobě celý život pochybovala? Tajnosti slavných

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace