Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Velké trápení plaché Aničky z Chalupářů. Proč Gabriela Vránová tajila první manželství a čím jí přidělává starosti úspěšný syn? Tajnosti slavných

04.08.2015
Velké trápení plaché Aničky z Chalupářů. Proč Gabriela Vránová tajila první manželství a čím jí přidělává starosti úspěšný syn? Tajnosti slavných

Autor: ČT

Popisek: Největší starosti dělá Gabriele Vránové syn Ondřej, jenž je stále ještě svobodný

Zatímco v legendárních Chalupářích působí jako plachá a utiskovaná, ve skutečnosti je Gabriela Vránová temperamentní divoška. Kdo byl jejím prvním manželem a čím ji neskutečně trápí jediný syn Ondřej?

Díky neopakovatelné barvě hlasu k nám promlouvá z rozhlasových her či dabovaných filmů, jejími ústy k nám dlouhá léta mluví mimo jiné Marilyn Monroe, Catherine Deneuve, Jeanne Moreau či Elizabeth Taylor. Miluje poezii a sama je literárně činná. Patří ke generaci, která se narodila na Slovensku a za druhé světové války se po vzniku Slovenského štátu musela vrátit do České republiky. Dětství a studentská léta prožila v Brně, ale po rodičích má v sobě nejen českou, ale slovenskou a maďarskou krev. Představitelka populární ušlápnuté Aničky Čihákové v legendárních Chalupářích je tudíž na hony vzdálená od temperamentu, který v sobě tato jedinečná herečka, recitátorka, dabérka a pedagožka ukrývá.

Se seriálovým manželem Vladimírem Menšíkem v Chalupářích

Se seriálovým manželem Vladimírem Menšíkem v Chalupářích

Na strýčkův kolárek doplatila celá rodina

Napohled křehká plavovláska, o níž si mnozí fanoušci dlouho mylně mysleli, že je sestrou Aleny Vránové, se narodila 29. července 1939 v Novém Mestě nad Váhom. Její tatínek Jaroslav Verian Vrána byl hajný a lidový písmák, mimo jiné psal básně pod pseudonymem Jaroslav Verián. Pocházel z osmi dětí a jeden jeho bratr byl farářem. „Když mi bylo deset let, přijeli jsme k němu na zabijačku a policie nám odvezla zabijačku i se strýčkem. Strýčka tenkrát komunisti zavřeli, my děti jsme vůbec nevěděli, o co jde,“ zavzpomínala herečka před časem v jednom rozhovoru. Tatínek, který byl středoškolský profesor a přednášel literaturu i na medicíně, byl pak suspendován a mohl učit jen dílny. Maminka byla také učitelka, tatínka poznala jako jeho žačka, když působil na Slovensku. „Život byl pro rodiče těžký, ale my děti jsme to ani nepozorovaly. Věděly jsme, že nemůžeme mít všechno, ale byly jsme i tak šťastné,“ dodala herečka.

V roce 1961 v komedii Hledá se táta, která sklízela obrovské úspěchy i v zahraničí

V roce 1961 v komedii Hledá se táta, která sklízela obrovské úspěchy i v zahraničí

Lásku k poezii zdědila po otci

Od dětství recitovala, četla, s maminkou zpívala lidové písničky. Tatínek si přivydělával přednáškami v tehdejší Osvětové besedě, na nichž předčítala a přednášela. „Pro mě to byla velká škola uměleckého přednesu,“ prozradila Vránová. „Literaturu jsem vždycky milovala, psala jsem básničky, po tatínkovi jsem snad zdědila i trochu spisovatelského talentu.“ Přála si dělat v životě něco krásného, a když zjistila, že v Brně existuje Janáčkova akademie múzických umění, bylo rozhodnuto. Na jevišti se objevovala již od sedmnácti let. „Náš ročník už během studia vystupoval celé čtyři roky v divadelním studiu Marta, takže od prvního ročníku jsme se mohli prezentovat před diváckou veřejností,“ zavzpomínala.

V roce 1968 jako Líza Bornová v seriálu Sňatky z rozumu

V roce 1968 jako Líza Bornová v seriálu Sňatky z rozumu

Krška ji našel až v Ostravě

Za svým prvním angažmá putovala v roce 1960 do Ostravy, kde strávila dvě sezóny na jevišti Státního divadla. I když působila mimo Prahu, její půvab i herecké schopnosti neušly pozornosti filmařů a dostala první dvě velké příležitosti před kamerou, lyricky pojatou postavu vesnické dívky Běty v melodramatu režiséra Václava Kršky Kde řeky mají slunce a hlavní roli v komedii Hledá se táta. Osudovou scénou se pak pro ni stalo pražské Divadlo na Vinohradech, na jehož jevišti strávila dvaačtyřicet let. „Byla to spousta krásných rolí a hezkých přátelství,“ konstatuje herečka. V 60. letech dostala ve filmu ještě několik poměrně velkých příležitostí, především v kriminálním žánru, a později se ‘přehrála‘ do rolí matek mladých hrdinek. Mnohem častěji se ale objevovala na televizní obrazovce, a i když bylo vždy základem její práce divadlo, má na kontě téměř stovku filmových, televizních a seriálových rolí.

S Jiřinou Jiráskovou v Divadle na Vinohradech, v dramatu Henrika Ibsena Nora

S Jiřinou Jiráskovou v Divadle na Vinohradech, v dramatu Henrika Ibsena Nora

Utajené manželství

Málokdo vůbec tuší, že je Gabriela Vránová vdaná již podruhé. Jejím prvním osudovým mužem se stal stavař Robert Walló, když jí bylo pouhých jednadvacet let. „Nabídl se, že mi pomůže vymalovat v dílnách Divadla na Vinohradech, kde jsem v té době bydlela,“ prozradila herečka v Divadle Bez hranic a dodala: „A tak mi pomáhal, pomáhal, až jsme se vzali.“ Jenže jejich manželství mělo jepičí život, přestože měl Walló po boku nádhernou plavovlásku, které ležely davy mužů u nohou, jako by si toho ani nepovšiml. „Zjistila jsem, že ho víc zajímají příručky o stavbách a o cihlách, a tak jsme se rozvedli,“ dodala paní Gabriela.

S manželem Jiřím Kepkou

S manželem Jiřím Kepkou

Díky soucitu se zrodila láska

Po trpké první zkušenosti si na další svatbu raději nějaký ten pátek počkala, ani tentokrát ale nelovila v hereckém rybníčku. Jejím druhým manželem se stal Jiří Kepka, středoškolský profesor s aprobací matematika a hudba a uznávaný autor učebnic. Nadání na čísla zdědil po otci, důležitější ale pro něj byla vždy hudba. O jejich seznámení se zasloužil jeho bratr, herec Jaroslav Kepka, kterému se Gábiny zželelo. Hrála totiž na Silvestra 1966 v Praze a nemohla jet domů do Brna, protože na Nový rok se hrálo znovu. A tak ji pozval na Silvestra domů. V létě 1967 už herečka vyrazila s Jiřím na dovolenou a v roce 1968 se vzali. Přesně na Mikuláše, nejspíš aby se to dobře pamatovalo. Přesto paní Gabriela většinou na výročí svatby zapomene. A v září 1969 se jim narodil syn, známý herec, scenárista a režisér Ondřej Kepka.

Se synem Ondřejem

Se synem Ondřejem

Miluje milé drobnosti

Hereččinou velkou vášní je výtvarné umění, svůj první obraz od Vilma Plocka si koupila v roce 1962, a sbírá lžičky. „Malé lžičky, což jsou takové milé drobnosti. Dostávám je darem většinou od mých známých. A moje mladší sestra, která je v Americe a hodně cestuje, mi vozí lžičky z celého světa – z Paříže, Londýna, Monaka, Indie, Číny...“ prozradila paní Gabriela. Sama si připravuje hudebně-literární pořady a dlouholetá práce v tomto oboru jí vynesla ocenění Křišťálovou růží na Poděbradských dnech poezie. Je držitelkou ceny Prix Bohemia za dlouholeté působní v rozhlase a v roce 2004 obdržela Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. A jejím největším přáním je, aby se syn konečně oženil.

Čtěte také:

Hlavní hrdina zemřel těsně před první klapkou, režisér se bál ostudy, Matušku vyškrtli… Co všechno ještě nevíte o kultovním seriálu Chalupáři

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace