Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přísavkové, parazité a příživníci se chápou jeho jména a sají peníze… Disident o ostudných Lavičkách Václava Havla za 30 tisíc plus DPH

30.07.2015
Přísavkové, parazité a příživníci se chápou jeho jména a sají peníze… Disident o ostudných Lavičkách Václava Havla za 30 tisíc plus DPH

Foto: Facebook

Popisek: Jedna z Laviček Václava Havla

Třicet tisíc korun bez DPH za užití jména exprezidenta Václava Havla. Takový poplatek si účtuje Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 a Knihovna Václava Havla. Svůj názor na toto „obchodování“ vyjádřil v Lidových novinách i jejich spolupracovník, signatář Charty 77 Jan Schneider.

„Václavu Havlovi se stalo něco, čeho by se jistě nerad dožil. Nejprve začalo být jeho jméno po bolševicku žonglováno a pak ho po kapitalisticku ještě začali zpoplatňovat. Jeho posmrtný osud je stejně synkretický jako jeho život a dílo, pociťovat satisfakci budou mnozí zavilí antihavlovci,“ píše Schneider s tím, že nesouhlasí.

Podle něj se nyní mnozí přísavkové, parazité a příživníci místo kritického studia života a díla Václava Havla chápou jeho jména a vemlouvají se do uší veřejnosti „ve jménu Václava Havla“.

„Nečiní tak ve smyslu odkazu Václava Havla, protože to by museli leccos podpůrně z Havla citovat. Ale proč se trápit lidskými a intelektuálními záhadami jednoho člověka, když je možno jeho jméno zpoplatnit a vybudovat si docela dobrou živnost pouhým povrchním odkazováním se na jeho jméno,“ poznamenává Schneider. Zároveň konstatuje, že kdyby Václav Havel měl nyní nějakou povědomost o dění na tomto světě, byl by to pro něj asi očistec.

„Možná by si přál, aby ruzyňské letiště zůstalo ruzyňským letištěm, lavičky lavičkami – a aby se lidé spíše místo trdlování kolem nich začetli do Moci bezmocných a mnoha dosti dobrých chartovních dokumentů. Bylo by načase je připomenout, aby bylo jasné, na čem skutečně stálo Havlovo renomé,“ uzavřel.

Kromě Schneidera se k otázce placení za jméno exprezidenta Havla vyjádřil i bývalý poslanec za ODS Miroslav Macek. "Jméno bývalého prezidenta Václava Havla vyjde na 30.000,- korun bez daně. 'Licenční poplatek' účtuje Knihovna Václava Havla na základě pověření Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Dopis s výzvou k proplacení této částky dostal i český velvyslanec v Izraeli Ivo Schwarz, když se po Havlovi přejmenovalo náměstí v přístavním izraelském městě Haifa. Žádný slušný komentář mne nenapadá," napsal.

„Václav Havel“ stojí 36 tisíc Kč. A kdo už zaplatil?

Jméno Václav Havel stojí třicet tisíc korun a DPH navrch. Informují o tom Lidové noviny, přičemž to dokládají na příkladu laviček Václava Havla. Využití jména slavné osobnosti je svého druhu reklama, za kterou je správné zaplatit. Ožehavou otázkou je kolik? O zmíněných třicet tisíc za lavičky se dělí Knihovna Václava Havla a Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.

„Zaplatili jsme poplatek 30 tisíc korun plus daň z přidané hodnoty,“ prozradil mluvčí Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. S DPH to dělá 36 300. Tvůrce laviček Václava Havla prý trval na tom, aby část peněz dostávala i Knihovna Václava Havla. A ačkoli je zpoplatnění slavného jména pochopitelné s ohledem na jeho reklamní využití, otázka výše poplatků je poměrně citlivá.

Vedení Nadace VIZE 97 zasedne k jednacímu stolu s pracovníky ministerstva zahraničí, protože nastal problém při pojmenování jednoho náměstí po Václavu Havlovi v izraelské Haifě. Vdova po prezidentovi Dagmar Havlová za pojmenování poděkovala českému velvyslanci v Izraeli Ivo Schwarzovi. Byl však poněkud překvapen, když na ambasádu dorazil dopis od Nadace VIZE 97 požadující zaplacení poplatku ve výši jednoho tisíce eur. A to se Schwarzovi nelíbí. „Ambasáda nemá poplatek jak uhradit a myslím si, že jde o uznání pocty, ne o komerční produkt,“ vyjádřil se.

Podle ředitele Nadace VIZE 97 Vangelise Zingopise ale poplatek představuje pro neziskovou organizaci jednu z mála možností, jak získat peníze a platit z nich např. kancelář Václava Havla ve Schwarzenbergském paláci. Za zmínku ovšem také stojí, že Letiště Václava Havla bylo přejmenováno zadarmo, 30 tisíc korun nikdo nedostal.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace