Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Islámský stát nikdo nikdy neviděl, je to produkt, vyrobený na zakázku a prachmizerně prezentovaný. Otázkou je, odkud to všechno, co nás ohrožuje, přichází, varuje politolog

27.07.2015
Islámský stát nikdo nikdy neviděl, je to produkt, vyrobený na zakázku a prachmizerně prezentovaný. Otázkou je, odkud to všechno, co nás ohrožuje, přichází, varuje politolog

Autor: osacr.cz

Popisek: Islámský stát

Islámský stát je jen produkt vyrobený na zakázku, uvedl v komentáři pro PrvníZprávy.cz politolog Zdeněk Zbořil. Podle něj nás hysterické reakce na události nedaleko hranic ČR nutí znovu zamýšlet se nad tím, odkud to všechno, co nás ohrožuje, přichází.

Zbořil se ve svém textu odkazuje na slova Františka Koukolíka z roku 1996, kdy ten vyšel z názoru, že existuje iracionální, nerozumné, hloupé jednání, které vede k chybnému rozhodnutí, protože lidé jsou vedeni sobectvím, ziskuchtivostí, touhou po moci. „A ačkoli je dostatečné množství informací, nevyužívají je, nebo dokonce je záměrně zatajují, aby získali sympatie. To vede k vzniku ‚pseudo-konkrétní skutečnosti planého zdání‘ a ‚skupinové hlouposti‘, která, ačkoli si to nechceme přiznat, 'vytváří dějiny',“ konstatuje na základě Koukolíka Zbořil.

„Skupinová hloupost je typická pro společenství  deprivantů, tedy těch kteří ‚nedosáhli lidské normality‘, a to proto, že to byly osoby ‚zmrzačené‘ v citové a hodnotové podobě. Deprivantství pak chápou oba autoři jako ‚antropologickou a sociokulturní kategorii‘ a podle jejich názoru je ‚skupinová hloupost  jednou ze zbraní deprivantů‘,“ dodal s tím, že do skupinové hlouposti je možné třeba zařadit i náboženství a náboženstvím inspirované násilí.

Dle Zbořila zároveň média tištěná, audiovizuální a elektronická realizují komerční představy, zamlžují hranice mezi věcmi potřebnými a nepotřebnými. „Proto je možné současný svět nazvat hyper-realitou. Skutečná věc je znetvořena obrazem své existence. Skutečnost neexistuje!“ uvedl.

Nic není jasné, jen střet civilizací

„Stalo se, že obraz má přednost před skutečností, že mapa, zobrazení je přednější než aktuální geografické území: Mapa dávno zaniklého ruského impéria má přednost před dnešním geografickým územím Ruské federace, geopoliticky (tedy ideologicky) definované území jako jsou Západ,  euroatlantická civilizace, Říše zla, Islámský stát, Civilizace aj. obrazy a představy předcházejí skutečnosti, válce a jejím hrdinům,“ doplnil.

„Abychom nemuseli příliš o těchto věcech přemýšlet a mluvili konkrétněji, stačí jen trochu pozorněji sledovat zobrazování současných válek a jejich hrdinů, kteří se v případě potřeby mohou změnit v jejich oběti. Islámský stát nikdo nikdy neviděl, nemá území, národ, hmotnou ani duchovní kulturu. Je to jen produkt vyrobený na zakázku a audiovizuálně prachmizerně prezentovaný, jehož čas předběhl čas místní. Nevíme, kdo jsou jeho původci, známe jen obrazy jejich zrůdných činů. Nevíme, kdo jim prodává zbraně a kde jsou místa, která musí být, opět virtuálně, bombardovaná. A kdo nás přesvědčí, že pospojovaná letectva skutečně bombardují území Islámského státu, který je jakousi amébou, typickou svými neustálými proměnami. Nic není jasné, jen střet civilizací,“ uzavřel Zbořil s tím, že také migrace, emigace a imigrace vypadají jako nápad tajných služeb. Zároveň podotkl, že válka informací má již své první oběti – zdravý rozum, degradaci a desintegraci člověka.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Tagy
islám,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace