Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chtěl být slavný, mocný a bohatý, říká šéf ODS o Rathovi. A komentátor se diví, jak to, že z procesu vypadla politika, tedy ČSSD, která o korupci musela vědět

25.07.2015
Chtěl být slavný, mocný a bohatý, říká šéf ODS o Rathovi. A komentátor se diví, jak to, že z procesu vypadla politika, tedy ČSSD, která o korupci musela vědět

Autor: Hans Štembera

Popisek: David Rath

Někdejší pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) zavítal do čtvrtečního Interview ČT24. Hned v úvodu politoval Davida Ratha. Srovnal také svou kauzu s Rathovým případem. Jasně také řekl, že ČSSD čeká podobný očistný proces, jakým si prošla ODS, přičemž nerozumí tomu, proč jsou voliči k ČSSD tak shovívaví. Rath šel prý do politiky zkrátka proto, aby se stal mocným, slavným a bohatým.

„Já si myslím, že David Rath šel do politiky s jediným cílem, a to aby se stal slavným, mocným a bohatým,“ zaznělo také v pořadu. Do značné míry se mu to také povedlo, protože má charisma a je to skvělý řečník. „Je to takový úhledný chlapec,“ doplnil Svoboda. Zároveň si však posteskl, že Rath používal své kouzlo jen ku svému vlastnímu prospěchu, nikoli ku prospěchu české společnosti.

K verdiktu soudu se Svoboda nechce vyjadřovat, protože neměl k dispozici vyšetřovací spis. „Je to ale věc, která ve mně vzbuzuje určitý lidský soucit s Davidem Rathem, protože osm let ve vězení by pro něj znamenal konec v lékařské praxi, což nastává po pěti letech nečinnosti... A on nikdy nebyl špatný lékař,“ konstatoval host.

Sobotka se k němu nechce znát

Do takto těžké situace se ale Rath dostal sám, což jeho případ odlišuje od kauzy samotného Svobody. I on je v hledáčku vyšetřovatelů, ale svou kauzu považuje za proces na objednávku, zatímco Rath se téměř jistě dopustil korupce. Svoboda také zdůrazňoval, že Rath byl blízkým spolupracovníkem expředsedy ČSSD Jiřího Paroubka a spolupracoval i se současným premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). A teď se ČSSD tváří, že s Rathem nemá nic společného. Proč tedy lidé mluví o korupci v ODS s odvoláním na kauzu Jany Nagyové-Nečasové, kde ovšem nepadl žádný pravomocný verdikt. Občanští demokraté si přesto prošli očistou. „A já jsem přesvědčen, že ČSSD čeká totéž,“ konstatoval.

Svoboda také nechápe, jak si mohou voliči sociální demokracie myslet, že je strana čistá, pokud s takovou vervou odsuzují údajnou korupci v ODS. Vynadal také médiím za to, že píší o soudech s politiky, ale pokud dojde k jejich očištění, výrazných titulků už se čtenáři nedočkají. „Vzpomeňte si, jak nedávno běželo i v ČT, že proběhne soud s exprimátorem, kterého žaloval Ivo Rittig, ale už se nikde nepsalo, že soud smetl tu žalobu ze stolu,“ podotkl host.

Ratha prý doběhla jeho politická a lidská přezíravost

Komentátor Reflexu Viliam Buchert upozorňuje na jednu alarmující skutečnost, a to, že z procesu s Rathem úplně vypadly politické souvislosti… Buchert píše: „Každý, kdo někdy hovořil s doktorem Davidem Rathem ví, že je to člověk vzdělaný a inteligentní, ale současně i mimořádně přezíravý a podezřívavý. Jeho vnitřní svět zůstával vždy určitým způsobem pro cizí lidi uzavřený (v tom jsou si podobní s expremiérem Jiřím Paroubkem). Navíc se zdálo, že někdejší středočeský hejtman, ministr zdravotnictví a poslanec ČSSD se domnívá, že dokáže všechny „přechytračit“. Zřejmě i proto hovoří ve svém případě o zmanipulovaném politickém procesu, který si kdosi objednal,“ stojí v komentáři Reflexu.

„Rath dostal nepravomocně (proto ho pořád musíme považovat za nevinného) 8,5 roku za korupci. Zkusme se ale na jeho kauzu podívat i z jiného pohledu, než jsou milionové krabice s vínem, odposlechy a nesmyslně dlouhá vazba (rok a půl), ve které ho držel stát. Z celého případu se téměř úplně, a překvapivě, vytratila politika. Přitom právě politické pozice a pýcha dovedly Davida Ratha tam, kde se v současnosti nachází. Pokud má pravdu soudce Pacovský, tak by to na první pohled vypadalo jako jednoznačná kriminální kauza. Jak bylo řečeno, politika z toho ale jaksi vypadla. A tomu se nechce věřit,“ upozorňuje na podstatný rozměr aféry Buchert.

Politický kůl v plotě?

A pokračuje: „David Rath se ve své knize „Přisedněte si“, kterou napsal ve vazbě, pokusil vysvětlit svoji kauzu i jinak. Prý se mělo ze strany jeho ČSSD jednat o shánění peněz na volby. Takové otázky se údajně řešily i na schůzkách sociální demokracie. Jenže tato stopa, o které někteří dokonce kdysi prohlašovali, že vyvolá zemětřesení na české politické scéně, zcela vychladla. Proč? Jen si to Rath prostě vymyslel? Nic takového nebylo? Manipulace s veřejnými zakázkami ale nemohla probíhat v tak obrovské míře, ani ve Středočeském kraji, bez politického „posvěcení“ a „krytí“. Skutečně o tom tedy nikdo z ČSSD nevěděl? Jen doktor Rath a jeho skupinka? Ani tomu se nechce věřit. Bývalý středočeský hejtman lidi podceňoval, nepovažoval je za rovnocenné partnery i proto se dostal do prekérní situace. Že by ale byl takový politický kůl v plotě, není v podstatě možné. Jenže v tomto směru nám proces neřekl skoro nic.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace