Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stoprocentní jistotu prý dnes nemá turista nikde. Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří o tom, kde tikají časované bomby a kam naopak s klidem vyrazit

24.07.2015
Stoprocentní jistotu prý dnes nemá turista nikde. Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří o tom, kde tikají časované bomby a kam naopak s klidem vyrazit

Autor: ČT

Popisek: Jan Papež

ROZHOVOR Chcete vědět, kde v zahraničí je nejbezpečněji? S touto možná poněkud triviální otázkou jsme se obrátili na místopředsedu pro vnější vztahy Asociace cestovních kanceláří České republiky Jana Papeže. Odpovědi vás možná překvapí, protože podle něj nikde není stoprocentní jistota.

V souvislosti se současnými událostmi na Blízkém východě i v severní Africe, které destinace jsou podle vás opravdu bezpečné?

Severní Afrika prožívá již několik let velký var. Všechny vlády se snaží mít situaci pod kontrolou, ale ne vždy se to daří. Zbraně uvolněné rozpadem Libye putují po územích nikoho, na hranicích jednotlivých pouštních států a snadno se dostanou do rukou kohokoliv, kdo je ochoten zaplatit. To samozřejmě destabilizuje celý prostor. Odpovědět v této souvislosti na otázku, zda jsou státy v severní Africe bezpečné, není tak jednoduché. Jsou místa, kde bezpečno je, a jsou místa, kde rozhodně bezpečno není. Cestovní kanceláře ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí musí neustále monitorovat jednotlivá místa a rozhodovat se, kam mohou nebo nemohou klienty poslat.

Organizují cestovní kanceláře také zájezdy do Libanonu? Nebo se spíš jedná o individuální turistiku?

Libanon není běžnou součástí nabídky cestovních kanceláří.

I přes velká bezpečnostní opatření – především v Egyptě je možnost útoku nebo únosu poměrně velká. Hovoří se o tom, že některé destinace jsou bezpečné – ale případ v Tunisku ukazuje, že nikde není stoprocentní jistota. Čeho by se měl podle vás český turista v těchto oblastech především vyvarovat?

Stoprocentní jistotu nemáte ani v Londýně, v Paříži, v New Yorku. Na stoprocentní jistotu prostě musíme v dnešním světě zapomenout. Obecně platí, že by se turista měl seznámit s podmínkami v zemi, do které se chystá. Zjistit si, kde jsou nebezpečná místa a těm se vyhnout. Klienti cestovních kanceláří v tom mají trochu výhodu, protože všechny informace dostanou. Určitě bych se vyhýbal všem lokalitám, kde se konají nějaká shromáždění.

Další nepříliš bezpečnou, i když jistě velmi krásnou destinací, je Albánie. Co byste uvedl k bezpečnostní situaci v tomto státě?

Jeden kriminální čin nemůže znamenat odmítnutí celé destinace. Albánie má z hlediska evropského cestovního ruchu velký potenciál. Je to krásná země s nádhernou přírodou, památkami a mořem. Zaslouží si pozornost.

Může nastat, že Islámský stát výrazně omezí cestování právě třeba do severní Afriky? Zvyšuje se podle vás bezpečnostní riziko?

Islámský stát je nebezpečím pro turistiku nejen na severu Afriky a Blízkém východě. Pokud bude nadále úspěšný, může být vzorem pro jiná uskupení v zemích, ve kterých se zneužívá islámu k politickým a mocenským účelům. Z tohoto úhlu pohledu mohou být časovanou bombou třeba i Thajsko, Indonésie, Malajsie, ale i USA.

Na některých řeckých ostrovech je „díky“ utečencům svízelná humanitární situace. Cestovní kanceláře přesto uvádějí, že v jejich hotelech či u smluvních partnerů je vše v pořádku. Nicméně množí se – i v zahraniční – hlasy, že situace je neudržitelná. Další věcí je i zdejší ekonomická krize. Co byste uvedl k Řecku jako takovému?

Řecko má věrnou klientelu, která přesně ví, kam letí, co může očekávat. Na mnoha ostrovech je absolutní klid. A i na těch ostrovech, které jsou nějak zasaženy vlnou imigrantů, se místní snaží, aby turistika zasažena nebyla.

Václav Fiala

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.                        

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace