Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Doutnající skandál, tajné nahrávky (ZASE), odposlechy ve schránce, ministr vnitra, chycený za ruku při alarmujícím zasahování do chodu GIBS. Česká realita…

22.07.2015
Doutnající skandál, tajné nahrávky (ZASE), odposlechy ve schránce, ministr vnitra, chycený za ruku při alarmujícím zasahování do chodu GIBS. Česká realita…

Foto: Facebook

Popisek: Milan Chovanec

Milan Chovanec (ČSSD) zřejmě zasáhl do personálního složení Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), přestože jedním z cílů jejího vzniku bylo, aby ministr vnitra neměl pod sebou zároveň jak policii, tak i její kontrolu. Informují o tom Lidové noviny.

Z tajně pořízených nahrávek, které LN získaly, vyplývá, že do personálního složení papírově nezávislé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) nejspíše zasáhl ministr vnitra. Loni v květnu se první náměstek GIBS Dušan Brunclík zastavil podle listu „na kávu a doutník“ u ředitele GIBS Ivana Bílka. Šéf mu oznámil, že chystá reorganizaci úřadu, a on proto přijde o místo.

Podle tajných nahrávek za loňským odchodem prvního náměstka ředitele GIBS Dušana Brunclíka byla politika. Na odchod podle slov šéfa GIBS Ivana Bílka tlačili straníci ČSSD. „Na mě naběhli, jak si mě zavolal ten Chovanec, tak to bylo docela úsilí,“ říká podle listu na záznamu ze své vlastní kanceláře Bílek. „Já jsem trval na dvou věcech. Zaprvé, že to nechci od nějakého Chovance, ale chci to slyšet od premiéra. Zadruhé, že chci, abys zůstal ve vedení inspekce. Takže tohleto je asi čtvrtá varianta. Ve středu jsem byl u premiéra ve sněmovně a v sobotu v Poděbradech mi to odkejvnul (ze záznamu prý není jasné, zda je míněn premiér Sobotka). A s tím samozřejmě že celou bezpečnostní komunitu řídí pan Chovanec,“ pokračuje deník v citaci nahrávky.

Premiér řekl, že vše, co chce Chovanec, je správně

Na další nahrávce pak Bílek situaci rozvádí. „Trval jsem na tom, že prostě s tím premiérem musím mluvit. Takže na středu jsme se domluvili. On řekl, že všecko to, co chce Chovanec, je správně. Takže jsem mu to nechal a v sobotu byl v Poděbradech,“ řekl Bílek.

List pak připomíná, že náměstek Brunclík nabídku na jiné místo odmítl a inspekci k prvnímu červnu loňského roku opustil. Brunclík listu autentičnost záznamů potvrdil. „Nějaká dobrá duše mi nahrávky hodila doma do schránky,“ řekl listu Brunclík.

Mluvčí GIBS Radka Sandorová důvody pro odchod Brunclíka vysvětlila mimo jiné i tím, že nesplňoval kvalifikační předpoklady na nově vytvořené místo náměstka a nové místo vedoucího odboru vnitřních záležitostí odmítl. Uvedla také, že šéf inspekce musí komunikovat s ministrem vnitra, protože tento rezort plní koordinační úlohu v oblasti služebního poměru příslušníků bezpečnostních sborů. Ministr Chovanec navíc GIBS opakovaně kritizoval.

Jenže to je v rozporu s tím, co šéf GIBS Bílek říká na nahrávce odposlechu: „Chovanec, to je pragmatik, naprostej. On říkal, inspekce funguje dobře, ale vidíte, jak to je. Vy nemáte důvěru.“

List upozorňuje, že jak Ivan Bílek, tak Dušan Brunclík jsou lidé v bezpečnostní komunitě považovaní za spojence bývalého ministra vnitra Ivana Langera (ODS).

Nedůvěra uvnitř GIBS: Podezření na odposlechy, prohledávání auta

Podezření na odposlech měl bezpečnostní ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů a ředitel prvního odboru Petr Sobotovič. I z toho důvodu si nechal prohledat vůz policisty z Útvaru zvláštních činností. Informovala o tom před pár dny MF Dnes.

„Pokud takové poškození vidím, tak tam tu jednoprocentní pravděpodobnost můžu vidět. A to by mě velice mrzelo,“ uvedl Sobotovič k důvodu, proč si nechal auto prohledat. Všiml si totiž, že něco v jeho autě není tak, jak má být.

Sobotovič v současné době tvrdí, že výsledky kontroly ještě nezná; předseda sněmovní komise Václav Klučka, která na inspekci dohlíží, uvedl, že prohlídka byla negativní.

Inspekce se k celému případu dle mluvčí Radky Sándorové vyjadřovat nebude. Je však patrné, že v Generální inspekci bezpečnostních sborů se něco děje – především to prý vře právě mezi Sobotovičem a náměstkem pro speciální operace Romanem Ševčíkem, a to kvůli vlivu na směřování inspekce.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace