Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Paskvil v duchu rčení, koza se nažrala, vlk zůstal celý, tvrdí o vládním návrhu referenda Piráti. Nesouhlasí s ním ale ani další strany

18.07.2015
Paskvil v duchu rčení, koza se nažrala, vlk zůstal celý, tvrdí o vládním návrhu referenda Piráti. Nesouhlasí s ním ale ani další strany

Autor: Archiv

Popisek: Referendum, ilustrační foto

Vláda v úterý 13. 7. schválila návrh zákona o celostátním referendu. Prosadit ho v parlamentu však bude těžké. Protože se jedná o zásah do ústavy, nestačí koaliční většina 111 hlasů, ale musí jich být 120. Návrh z různých důvodů nepodporuje ODS, TOP 09, Úsvit, na vážkách jsou komunisté. Kritizují ho i Zelení a Piráti. „Kdo od nového ústavního zákona čekal výrazný posun naší země k přímé demokracii, má smůlu. Zákon je spíše paskvil vytvořený v duchu rčení, aby se vlk nažral a koza zůstala celá,“ komentoval stávající podobu návrhu putujícího do sněmovny Lukáš Černohorský, předseda České pirátské strany.

Podle (nejen) Pirátské strany zavádí zbytečně vysokou bariéru 250 000 hlasů pro vyvolání referenda, ale především vůbec neumožňuje rozhodovat v referendu o věcech, které jsou opravdu podstatné. „Absurdní je, že vláda brání občanům rozhodovat v referendu o souhlasu s mezinárodními smlouvami. Přitom právě referenda o těchto otázkách česká ústava předvídá," píší Piráti ve svém stanovisku zaslaném ParlamentnimListům.cz.

Právě mezinárodní smlouvy ovlivňují naše životy více než běžné zákony

„K čemu jinému než právě k zásadním rozhodnutím o budoucnosti naší země by mělo referendum sloužit?“ říká Ivo Vašíček, místopředseda Pirátů a doplňuje: „Právě mezinárodní smlouvy naše životy ovlivňují více než běžné zákony. Vstup do NATO, budoucnost EU, přijetí eura, zásadní mezinárodní obchodní dohody, jako TRIPS nebo TTIP, to všechno ovlivňuje život v ČR více než agenda, kterou běžně řeší poslanecká sněmovna a vládní politici si i nadále chtějí uzurpovat tato rozhodnutí jen pro sebe.“

Jak totiž vysvětluje předkladatel zákona ministr Jiří Dienstbier „hlasovat se nebude moci o věcech zasahujících do základních práv a svobod, o daních, mezinárodních závazcích nebo odvolávání z funkcí." Podle něj je typickým příkladem kdy by se mohlo konat radar v Brdech či školné na vysokých školách.

Což se nelíbí místopředsedovi ODS Martinu Novotnému a v televizních Událostech a komentářích ministrovi oponoval. „Záležitosti typu radaru v Brdech nebo zavedení školného jsou přesně ty, které vyžadují odvahu politické reprezentace. A ten kdo chce o takových věcech dělat referendum, je populista," domníval se.  

Výtky ODS jsou však zcela jiné než ty pirátské. Podle jejich názoru na občany zbývají jen emocionálně nabitá, ale často nepříliš důležitá témata. „Kdo tedy od nového ústavního zákona čekal výrazný posun naší země k přímé demokracii, má smůlu. Zákon je spíše paskvil vytvořený v duchu rčení, aby se vlk nažral a koza zůstala celá,“ komentuje stávající podobu návrhu putujícího do sněmovny Lukáš Černohorský, předseda České pirátské strany.

Zabránit konání jakéhokoli podstatného referenda v ČR?

„Chápeme obavy z rozhodování „zmanipulovaného davu“, nicméně jsme přesvědčení, že takovým obavám lze čelit otevřením přístupů k informacím a omezením informačních monopolů,"  konstatuje Vašíček.

Rizika mediálních manipulací podle něj nevyplývají z hlouposti lidí, ale ze situace na mediálním trhu. „Domníváme se, že účelem vládního návrhu o referendu je zabránit konání jakéhokoli podstatného referenda v ČR. Své právo vyjádření se k zásadním otázkám v referendu běžně využívají Britové, Dánové i občané dalších evropských zemí. Zákon o referendu navíc očekává i naše ústava. Vláda by měla přestat hrát divadlo a umožnit celostátní referenda o rozhodujících rozhodnutích naší budoucnosti,“ upozorňuje Vašíček.

Referendum je jeden z prostředků obrany v případě, kdy volení zástupci zklamali 

Vláda zdůvodňuje omezení referenda jen na některé oblasti tím, že by mohlo být referendum zneužito různými zájmovými skupinami. „Tento argument nám přijde směšný. Totéž přece můžeme říci o každých demokratických volbách. Referendum je jedním z mála prostředků, jak se občané mohou bránit v případě, že jejich volení zástupci zklamali a prosazují něco jiného, než je v zájmu voličů. Ono sesbírat několik tisíc podpisů opravdu není jen tak, takže motivace lidí do toho jít musí být opravdu silná,“ zdůvodňuje šéf Pirátů Černohorský.

V poslanecké sněmovně bude předkladatel návrhu ministr Jiří Dienstbier lovit potřebné chybějící hlasy hlavně u komunistů. I když i oni mají výhrady. „Možnost vyhlásit referendum by měla být širší," uvedl v MfD Jiří Dolejš, místopředseda KSČM. Je i pro posunutí hranice sesbíraných podpisů nutných ke konání referenda. Chce je snížit z 250 na 150 tisíc. I podle Dolejše by bylo důležité zeptat se v referendu občanů třeba na termín přijetí eura a podobné strategické záležitosti.

Nespokojeně se k vládnímu návrhu tváří i Úsvit 

„V návrhu jsou silná omezení. Občané nebudou moci rozhodovat o těch nejdůležitějších věcech, jako jsou daně, úprava volebního systému, mezinárodní smlouvy či odvolávání politiků z funkcí. Nemohli by například rozhodovat o odmítnutí nelegálních imigrantů. To jsou ty nejdůležitější věci, ke kterým má referendum právě být,“ říká předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch.

„K vypsání referenda je třeba 250 tisíc podpisů. Přitom, jak úřady podpisy z petic vyškrtávají, bude reálně třeba přes 300 tisíc. Podle takového parametru se referendum vypíše jednou za 20 let. Takové referendum zůstane jen na papíře. Lidé nebudou moci reálně ovlivnit, co se děje,“ domnívá se.

Přesto chce na vládu tlačit, aby tento zákon projednala přednostně. "Všechny ty omezení budeme chtít vypustit, nebo snížit na rozumnou úroveň. První referendum podle tohoto zákona bychom chtěli o odmítnutí přijímání nelegálních imigrantů. To je typická otázka, kde se musí rozhodovat občané,“ objasňuje Černoch.

Referendum jako volby. Bez nutnosti minimální účasti

Proti je i Strana zelených. „Návrh je jen odškrtnutou položkou v seznamu slibů, ale ke zlepšení demokracie nijak nepřispěje," uvádí v prohlášení své strany její předsedkyně Jana Drápalová. I ona kritizuje nutnost sesbírat 250 tisíc hlasů, přičemž v osmimilionovém Švýcarsku dostačuje 50 tisíc.

Zelení přicházejí i se zajímavými návrhy. „Namísto konkrétních čísel navrhujeme, aby se po vzoru Kalifornie zavedl dynamicky se měnící počet potřebných podpisů, který bude vycházet z počtu občanů, kteří se zúčastnili posledních místně příslušných voleb," vysvětluje Michal Berg, člen předsednictva Strany zelených.

Zelení mluví i o elektronickém sběru podpisů a doporučují, aby referendum bylo platné při jakémkoliv počtu a závazné při jakékoli účasti, podobně jako u klasických voleb. "Zatímco někteří senátoři získali svůj mandát při pouhé 10 procentní účasti voličů a nikdo jej nezpochybňuje, u referenda je vyžadována účast 25 procent, u místních dokonce 35 procent. Stejně jako Ústava nezná nutnost minimální účast u voleb, neměla by být podle Strany zelených ani u referenda," zdůrazňují Zelení.   

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace