Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Slavná matka Helena Růžičková mu svou opičí láskou zničila tři manželství. Jak to bylo s jeho nadváhou a co ho nakonec zabilo? Tajnosti slavných

19.07.2015
Slavná matka Helena Růžičková mu svou opičí láskou zničila tři manželství. Jak to bylo s jeho nadváhou a co ho nakonec zabilo? Tajnosti slavných

Foto: archiv ABZ

Popisek: Jiří Růžička na autogramiádě své matky

Image si postavil na extrémní tloušťce, přesto to překvapivě ženám nevadilo. Jenže stejně nakonec štěstí v lásce neměl. Výhradní podíl na tom měla jeho slavná maminka, která ho chtěla mít neustále jenom pro sebe.

Na první pohled sice jako lamač ženských srdcí rozhodně nevypadal, zdání však leckdy pořádně klame. Byl totiž neustále veselý a usměvavý, zkrátka super společník, jehož neodolatelný šarm překryl hezkých pár kilogramů navíc jako mávnutím kouzelného proutku. I když prý každou ženu v podstatě ukecal, neměl Jiří Růžička v partnerských vztazích štěstí. Nebo ho spíš neměly jeho tři manželky. Jeho slavné matce totiž ani jedna snacha nebyla dost dobrá a syn na ní byl doslova závislý. „Mezi matkou a synem byl nezdravý vztah, z její strany to byla přehnaná, až taková ta opičí láska,“ konstatovala Jirkova poslední žena Helena.

V plenkách, a už před kamerou

Malý Jirka se narodil sotva dvacetileté zubní laborantce 8. ledna 1956 v Praze, v době, kdy měla k hvězdné herecké kariéře ještě hodně daleko. Když nepočítáme dva ‘štěky‘ v dětství, měla vlastně za sebou teprve jednu malou roličku ve filmu Nevěra, když otěhotněla. O rok později ale stanula před kamerou znovu v psychologickém dramatu Bomba, a to už s ní šel na plac i Jirka, který se teprve sotva držel na nožkách. Hercem, i když divadelním, byl v té době především jeho otec, po němž dostal jméno.

S obezitou měl problémy už v dětství

S obezitou měl problémy už v dětství

Helena po herectví toužila odmalička, a tak po manželově boku svému snu propadla, což samozřejmě velmi ovlivnilo i syna Jirku. Objevil se v řadě dětských rolí a po základní škole se pokusil o konzervatoř. Přijat ale nebyl, a tak vystudoval Střední ekonomickou školu a pak pracoval jako prodavač.

Maminka ho táhla s sebou

Ještě před maturitou se znovu uplatnil na filmovém plátně, po boku matky si zahrál kuchtíka ve slavné pohádce Tři oříšky pro Popelku, a pak už byl obsazován do rolí dobrosrdečných mladíků, jejichž komediální pojetí vycházelo především z Růžičkovy korpulentní postavy. Hrál v pohádkách a komediích, ale i v dramatičtějším žánru, například hajného Krákoru v Kachyňově legendárním filmu Sestřičky.

V sedmnácti letech v pohádce Tři oříšky pro Popelku

V sedmnácti letech v pohádce Tři oříšky pro Popelku

Znovu se s matkou výrazně zviditelnil v Troškově slavné trilogii Slunce, seno… a opět s paní Helenou se stal hlavním protagonistou nepříliš zdařilé komedie Trhala fialky dynamitem, na níž se také podílel jako scenárista. Naposledy se objevil na filmovém plátně v roce 1993 ve filmu Fontána pro Zuzanu 2.Z popularity Troškovy trilogie těžil i zájezdový program, v němž se Jiří Růžička uplatnil jako vypravěč… opět s Helenou Růžičkovou.

Nadváha jako výrazový prostředek

Po slavné matce zdědil mimo jiné a extrémní sklon k nadváze, podpořenou poruchou metabolismu, stejně jako ona z ní ale dokázal udělat přednost. Postavil si na ní svou hereckou image. Jenže později se mu vymkla z kontroly a ve spojení s chronickým onemocněním způsobila, že zemřel v pouhých 43 letech na celkové selhání organismu, přičemž poslední tři roky života v podstatě strávil permanentně v nemocnici.

S matkou a Lubomírem Kostelkou v komedii Trhala fialky dynamitem

S matkou a Lubomírem Kostelkou v komedii Trhala fialky dynamitem

V období, kdy mu praskl vřed na dvanácterníku, dokonce vážil už více než tři sta kilogramů a do nemocnice ho muselo denně chodit obracet šest hasičů. „Dávala jsem jim tisícovku denně. Byl tam skoro čtvrt roku a personál ho nedokázal zdvihnout,“ vzpomínala později Helena Růžičková.

Neodolatelný tlouštík

I když rozhodně nevypadal jako frajer, na němž by ženy mohly oči nechat, dokázal se dokonce třikrát oženit. S poslední ženou Helenou měl dcery Lucii a Kamilu, přesto jejich vztah zkrachoval již po třech letech, i když se manželé rozvedli teprve o pět let později. Jedním ze zásadních problémů bylo permanentní nedorozumění mezi  jeho ženou a matkou, které se neustále stupňovalo.

Maminčina nenáviděná snacha Helena

Maminčina nenáviděná snacha Helena

„Paní Helena nesla těžce, že můj manžel Jirka začal věnovat víc pozornosti své čerstvě narozené dceři než jí. Dokonce si myslím, že se začala chovat, jakoby je malá Lucka rozhádala. A potom mi začala mluvit i do její výchovy a péči o ni. A to jsem nesnesla,“ přiznala Růžičkova manželka před časem v rozhovoru pro Blesk.

Museli být stále spolu

Matka a syn nedali jeden bez druhého ani ránu. Jirka byl na paní Helenu velmi upnutý, spolu hráli ve většině filmů, společně vytvořili zájezdový program. Jejich vzájemnou provázanost zřejmě nedokázala pochopit žádná žena. Třetí snacha byla na bývalou tchyni tak rozezlena, že dokonce zabránila umístění pamětní desky na počest Heleny Růžičkové na zeď rodinné chalupy. „Požádal mě o to starosta obce a já jsem řekla ne. Nestála jsem a nestojím o to, aby soukromí rodiny narušovali zvědavci, nakukující dovnitř. Řekla jsem, ať je pamětní deska klidně na obecním úřadu,“ prohlásila.

Jirka a jeho slavná matka

Matka a syn museli být neustále spolu

Podobně nekompromisní však byla i v případě svého tchána – zrušila místo na zahradě, kam ho pochovali. „Mrtví patří na hřbitov. Co kdyby moje dcery chalupu prodaly? Co by bylo s jejich dědečkem, kde by skončil? Požádala jsem pana Lukeše z Horažďovic, on popel vyzdvihl a rozprášil na Olšanech. Na stejném místě, kde je i matka paní Heleny, Helena a můj exmanžel Jiří. Jsou tam všichni spolu,“ dodala.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská