O jeho soukromí nikdo nic neví, přesto by jeho život vydal na román… S čím vším se musel extrémní introvert Jan Skopeček vypořádat? Tajnosti slavných
16.07.2015
Foto: ČT
Popisek: O svém životě Jan Skopeček na potkání nevykládá a ani kolegové, kteří ho znají několik desetiletí, o něm toho moc nevědí
Herec známý ze seriálu Tři chlapi v chalupě a stovek dalších rolí neprocházel životem lehce. Zažil totální nasazení v šestnácti letech, koncentrák, zákaz umělecké činnosti i tlak Státní bezpečnosti. Přesto dokázal neztratit humor.
Ztvárnil tolik filmových a televizních rolí, že je lze jen obtížně spočítat. Jen jediná ale byla opravdu hlavní, nebo jedna z hlavních – Vašek Potůček v legendárním televizním seriálu Tři chlapi v chalupě. Jan Skopeček je jedním z posledních aktivních herců své generace. Přestože proslul hlavně v komediích, je povahou introvert, se svým soukromím se téměř nikomu nesvěřuje. Proto málokdo ví, že jeho životní příběh není příliš veselý.
Jan Skopeček, Ladislav Trojan a Lubomír Lipský v seriálu Tři chlapi v chalupě
Válka ho připravila o téměř celou rodinu
Narodil se 19. září 1925 v Litoměřicích, za německé okupace se rodina přestěhovala do Prahy a již v této době začal ‘koketovat‘ s herectvím. O tom, že maminka byla Židovka, se dozvěděl až ve chvíli, kdy si začala našívat Davidovu hvězdu na oblečení. V šestnácti letech byl totálně nasazen. Nejprve pracoval jako soustružník ve firmě Walter Jinonice, pak i v Německu, v továrně nedaleko Stuttgartu. Jako jediný z rodiny byl poté povolán k transportu do koncentračního tábora.
Nastoupil 16. října 1944 v jízdárně na Pohořelci, odkud ho odvezli do koncentračního tábora v Kleinsteinu v Horním Slezsku. Poté co byl tábor rozpuštěn, se každý musel dostat domů na vlastní pěst. Když po strastiplné cestě dorazil do Prahy, čekalo ho předvolání do dalšího koncentračního tábora v Osterode. Cestou tam dostal vysoké horečky a zachránil ho Oldřich Nový, který jel stejným transportem. Když se z koncentračního tábora vrátil, zjistil, že tatínek předchozí den zemřel. Za války přišel o patnáct příbuzných.
S Věrou Tichánkovou se seznámil v roce 1946
Velký herec malých rolí
Po květnu 1945 se už definitivně upsal Thálii. Nejprve hrál v Brně, Přerově a v Horáckém divadle v Jihlavě, kde potkal v roce 1946 svou životní lásku a jedinou manželku – o pět let starší Věru Tichánkovou. Spolu odešli do Prahy, kde Jan začínal v žižkovské Akropoli. Poté spoluzakládal v roce 1949 Divadlo S. K. Neumanna v Libni, dnešní Divadlo pod Palmovkou. Kus vojny si odsloužil na Vinohradech v tehdejším Divadle československé armády, a pak už hrál a stále ještě hraje v Libni.
Před kamerou se poprvé objevil v roce 1952 ve filmu Únos a od té doby jich má za sebou téměř 250. Mimo jiné si zahrál dělníka v Botostroji či lékaře posudkové komise v Dobrém vojáku švejkovi, divákům se představil jako hospodský, tajný, pacient, strážný, muž s puškou, konstruktér, četník, popelář... Nechyběly ani pohádky, slavné komedie či televizní seriály, zatím posledním byly Svatby v Benátkách. Hrát a natáčet ale pak Skopeček ale ještě zdaleka přestat nemíní. Kromě herecké profese se občas věnoval také literatuře, napsal půltucet divadelních her, například Záhadu červeného pudru, a několik rozhlasových dramatizací.
S Helenou Růžičkovou v seriálu Hříšní lidé města pražského
Nejprve zákazy, pak vyhazovy
Za další životní zlom považuje zákaz umělecké činnosti po roce 1968, protože napsal dopis Brežněvovi. Až po třech letech se podařilo zákaz prorazit režisérovi Oldřichu Lipskému, který potřeboval na natáčení filmů, navazujících na úspěšný seriál, tentokrát s názvem Tři chlapi na cestách. V divadle i před kamerou pak sice již směl působit dál, ve filmu i televizi se mu ale staly osudem pouze vedlejší role.
Paradoxně ho smůla nepřestala pronásledovat ani po roce 1989, kdy pro změnu opakovaně přicházel o práci kvůli údajné spolupráci se Státní bezpečností, kterou však soud po letech vyvrátil.
Manželé spolu prožili neuvěřitelných 68 let
Nakonec zůstal sám
O svém životě Jan Skopeček na potkání nevykládá a ani kolegové, kteří ho znají několik desetiletí, o něm toho moc nevědí. Jeho jediná dcera, vnuk, vnučka a pravnoučata žijí ve Francii, velkou ránu pro něj znamenala smrt vnučky, kterou zabila rakovina. Od léta roku 2013 žije pan Skopeček již úplně sám. Jeho milovaná žena, která měla dlouhodobě podlomené zdraví, byla tenkrát hospitalizována v nemocnici. Už se z ní domů nikdy nevrátila, zemřela 9. ledna 2014 ve věku 93 let.
Navzdory všem životním útrapám je jedinečný herec stále veselý, svěží, nápaditý a vtipný. Drží si svou duševní i fyzickou svěžest, esprit a noblesu gentlemana. Žije v pražských Vršovicích, takže jako dlouholetý fanoušek ‘sešívaných‘ to má na slávistický stadion jenom pár desítek metrů. A jeho životním krédem nepřestává být jeho vlastní výrok: „Vesele za všech okolností.“
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adina Janovská