Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Všichni premiérovi muži (a ženy): Vyšlo najevo, kdo je Sobotkův Dalík a Nagyová. Máme pro vás zajímavé podrobnosti

17.07.2015
Všichni premiérovi muži (a ženy): Vyšlo najevo, kdo je Sobotkův Dalík a Nagyová. Máme pro vás zajímavé podrobnosti

Autor: Vláda ČR

Popisek: Bohuslav Sobotka jde na vládu

Zatímco jiné státy Evropské unie pokládají Řecko za natolik důležité, že jejich hlavním mluvčím v diskuzích o krizi eurozóny je jejich prezident nebo předseda vlády, český premiér Bohuslav Sobotka většinou vyšle svého pobočníka Tomáše Prouzu, aby se o to postaral. Na serveru fsfinalword.cz na to upozorňuje americký, v Česku dlouhodobě žijící novinář Erik Best. Zároveň se objevily i další zajímavé informace o pozadí Sobotkovy vlády…

V této souvislosti si Best všiml zajímavého detailu. Pokud se k Řecku vyjadřuje sám Sobotka, téměř pokaždé čte předem připravený text. „Takže posluchač neví, kdo je autorem onoho textu a jestli má Sobotka na Řecko nějaké vlastní názory,“ upozornil žurnalista.

Navíc poukázal na to, že Prouza je nevolený státní úředník, který oficiálně slouží vládě jako vrchní vládní rada a státní tajemník pro evropské záležitosti.

Prouza má sloužit celé vládě. Proč tedy na sociální síti jednoho jejího člena otevřeně kritizuje?

Má tedy sloužit celé vládě. „Ale otevřeně na Twitteru napadá místopředsedu vlády Andreje Babiše,“ upozorňuje Best na pozoruhodnou neloajálnost státního úředníka.

Babiš se prý do Prouzy také strefuje. „A minulý měsíc sdělil Právu, že pokud se Sobotka rozhodne nahradit Jana Mládka ve funkci ministra průmyslu, celá Praha ví, která marketingová agentura Prouzu do tohoto křesla dosadí,“ uvedl Best a hned vysvětlil, že Babiš tím narážel na PR agenturu Bison & Rose.

Babiš naznačuje, že Prouza je jen nastrčenou figurkou PR agentury

Babiš tak prý naznačoval, že mluvčí premiéra pro Řecko je jen nastrčenou figurkou PR agentury. „Neměla by k tomu zaujmout stanovisko celá vláda?“ táže se Best závěrem.

Když premiér Sobotka něco potřebuje od ministra, pošle Bělu Hejnou

Expremiér Petr Nečas (ODS) měl na Úřadu vlády Janu Nagyovou, která podle všeho řešila celou řadu podstatných věcí a i jeho nástupce ve funkci Bohuslav Sobotka (ČSSD) má k ruce takovou dámu. Jmenuje se Běla Hejná a o její roli v Sobotkově aparátu informuje server Neovlivní.cz. Přivedl ji další expremiér Vladimír Špidla. Sociální demokraté o ní ale příliš nemluví, což připomíná situaci kolem Jany Nagyové. A když už se o ní mluví, tak jen v dobrém.

„Pracovala jako má poradkyně na ministerstvu průmyslu. Je velmi pracovitá, má zkušenosti a státní správě rozumí,“ říká bývalý ministr průmyslu, dnes poslanec ČSSD Milan Urban. „Pracovitá, zkušená, inteligentní,“ přidává se někdejší tajemník ČSSD Jiří Havlíček, který zná úřednici ze společného působení na Kutnohorsku.

Drahé dárky prý nebere

Hejná prý plní důležité úkoly, které by jí neměly příslušet, v tom je Nagyové-Nečasové podobná. Liší se ovšem v tom, že nebere drahé dárky a její vztah s premiérem je čistě pracovní. A skutečně je zkušenou kariérní úřednicí, která působila i v Lidovém domě. „Běla Hejná má společně s právníkem Radkem Pokorným největší vliv na premiéra. Bezpochyby. Když ode mě Bohuslav Sobotka něco potřebuje, pošle ji,“ tvrdí dle serveru jeden z ministrů sociální demokracie.

Hejná je prý Sobotkovou výkonnou silou, která řeší třeba personální otázky, snažila se např. najít místo pro odvolaného ministra školství Marcela Chládka (ČSSD).

Server Neovlivní.cz seznam ještě rozšířil

Radek Pokorný, Vladimír Špidla, Tomáš Prouza, František Formánek, Milan Chovanec, Petr Šelepa nebo Běla Hejná. Tito lidé jsou podle serveru Neovlivní.cz ti, kteří hýbou premiérem země Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

Běla Hejná je novou „Nagyovou‘, tedy šéfkou Sobotkova kabinetu. Podle serveru Neovlivní.cz řeší Sobotkův program i personálie a vytváří jeho mocenské zázemí. Petr Šelepa pro změnu spravuje nejbližší Sobotkovu agendu – je vedoucím sekretariátu předsedy vlády.

Tomáš Prouza je státním tajemníkem pro evropské záležitosti Úřadu vlády. Sobotka mu dlouhodobě věří, již od dob společného působení na Ministerstvu financí, a svěřuje mu tak nejožehavější témata jako imigrace či sankce proti Rusku. 

Expremiér Špidla, Pokorný, Formánek…

Ideový vliv na Sobotku má podle serveru jeho šéfporadce Vladimír Špidla. Ten prý stojí do značné míry za Sobotkovým postojem k Evropské unii i k Rusku. 

Prostředníkem v komunikaci mezi Sobotkou a Andrejem Babišem je podle všeho právník, Sobotkův přítel a mocensko-zákulisní hráč Radek Pokorný. S vlivem v zákulisí Sobotkovi pomáhá prý i Martin Hoferek. Spojku s ANO tvoří i další dlouholetý Sobotkův přítel, Karel Březina. 

Zahraniční poradce premiéra a muž, který si podle svých slov libuje v tom, když je „za kulisami“. Řeč je o Františku Formánkovi, který je pro premiéra cenný informacemi a kontakty v zahraničí. 

A nemůže chybět Tvrdík

Poradcem ve vztahu ke strategickému česko-čínskému trhu je Jaroslav Tvrdík. Dříve spolupracoval s Michalem Haškem (ČSSD), dnes spolupracuje s premiérem na budování vztahu mezi ČR a Čínou.

Velmi silného a loajálního spojence může Sobotka vnímat také v ministru vnitra Milanu Chovancovi. Po neúspěšném lánském puči se jako první přiznal a omluvil, Sobotka jej za odměnu prosadil do křesla statutárního místopředsedy.

Bez dobrého mluvčího by byl premiér ztracen. Ochotný a nekonfliktní Martin Ayrer mu pomáhá beze zbytku – vytváří pozitivní mediální odezvu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Tagy
Sobotka,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace