Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nevídaný skandál: Česká policie šmírovala komerční banky i zpravodajské servery včetně Protiproudu a Parlamentních listů. Komentuje Petr Hájek a další

14.07.2015
Nevídaný skandál: Česká policie šmírovala komerční banky i zpravodajské servery včetně Protiproudu a Parlamentních listů. Komentuje Petr Hájek a další

Foto: Hans Štembera

Popisek: Petr Hájek

Někdejší spolupracovník exprezidenta Václava Klause a šéfredaktor Protiproudu Petr Hájek komentuje nové informace v aféře WikiLeaks, které ukazují, že česká policie špehovala komerční banky i zpravodajské servery včetně Protiproudu. Česko se tak definitivně zařadilo mezi vyspělé státy. Špehování policií i u nás dosahuje západní úrovně. Otázkou je, zda jsme si něco takového v roce 1989 přáli.

„Mezi tajně ´nabouranými‘ pomocí virů je také internetový deník ParlamentníListy.cz. Na jeho technické bázi funguje právě Protiproud – podle některých informací hlavní objekt zájmu tajných služeb. Nezbývá, než poděkovat lidem kolem Juliana Assange za upozornění: Fízlové se vám bez vašeho vědomí prohánějí vším, co má elektronickou podobu. Zprávu o tom přinesly včera Novinky.cz. (Seznam.cz je totiž také na seznamu sledovaných),“ píše Hájek.

Autor podotýká, že se česká policie skrze některé počítačové experty zajímala také o prodejce hraček, zahradních tújí či daňové poradce. Policie to přiznává, ale obratem konstatuje, že k tomu docházelo vždy jen se souhlasem soudu při sledování podezření na trestnou činnost. A Hájek uznává, že prodejci tújí jsou určitě velmi nebezpeční.

Pracovníci Protiproudu prý vědí, že jsou sledovaní, a to nejméně od doby, kdy psali o pozadí pádu vlády Petra Nečase, za nímž je prý třeba hledat zájmy USA a dostavbu Temelína. Server je prý sledován také proto, že nedští oheň a síru na Rusko, jak je v poslední době na Západě zvykem. A z toho mají noví bolševici tentokrát sídlící ve Washingtonu a Bruselu obavy. O to víc si prý Hájek cení rostoucího počtu čtenářů Protiproudu a občasných darů od lidí a firem. Tuto důvěru nehodlá zklamat a dál pracovat a rozkrývat, jak sám říká, lži.

Vliv na Klause? Směšné, říká Hájek

„Je to poprvé, kdy můžeme naprosto konkrétně doložit, že náš vlastní stát – za naše vlastní peníze (Protiproud i ParlamentníListy.cz poctivě platí daně) se k nám chová jako ke ‚třídním nepřátelům‘... Čím jsme JIM tak nebezpeční, že na nás jako nejsprostší hackeři – zbaběle krytí širokými rameny státu – nasazují udavačské ‚viry‘? Vlastně se tím ani netají – žijeme přece ve ‚svobodném a demokratickém‘ státním zřízení,“ konstatuje dále šéfredaktor Protiproudu.

Hájek si v této souvislosti všímá i působení novinářky Sabiny Slonkové, která krátce vedla Andreji Babišovi MF Dnes a dnes vede server Neovlivní.cz, který Hájek překřtil na Neo Vlivní. Tento server je prý placen Američany a dnes ve spolupráci s CIA a BIS vyytváří seznamy „nepohodlných osob“, na nichž se ocitl i sám Hájek jako osoba, která může mít vliv např. na exprezidenta Václava Klause. Tomuto názoru se ale Hájek jen směje, neboť existuje jen jeden člověk, který dokáže ovlivnit exprezidenta Klause, jmenuje se Václav Klaus.

Šmírování ParlamentníchListů.cz je útokem na svobodu slova

Česká policie se údajně měla chystat ve velkém sledovat provoz na internetu. Za tímto účelem si měla nechat na míru připravit viry, které by na vybrané weby rozesílala. V hledáčku policejních hackerů měl být i web ParlamentníchListů.cz. Informace se objevily v pátek na portálu WikiLeaks. V pondělí se k nim vyjádřil i expremiér Jiří Paroubek (ČSSD).

Policejní útvar zvláštních činností navíc v minulém týdnu poprvé připustil, že slídící program, jenž využívá, umí daleko více než jen nahrávat uskutečněné hovory a odesílat policii kopii textových zpráv z napadeného telefonu.

„Proč šmíroval v podnikatelském světě vážené banky, jako jsou Unicredit, Komerční banka či ČSOB, anebo tak mezinárodně ceněné energetické firmy jakou jsou RWE či E.ON, je mi záhadou. Šmírování ParlamentníchListů.cz je bezprecedentním útokem na svobodu slova,“ napsal v reakci serveru Jiří Paroubek. Na svém facebookovém profilu zároveň uvedl, že v souladu se svým ústavním právem bude požadovat podrobné informace o tom, od kdy do kdy byl šmírován on a z jakého důvodu. Samozřejmě, že bude chtít také vědět, kdo k tomu vydal povolení, s použitím kterých šmírovacích prostředků bylo šmírování prováděno a s jakým výsledkem.

„Zda a proč byl šmírován někdo z mých rodinných příslušníků. Co se dělo například s fotografiemi mé dcery a mé ženy, byly-li šmírovacím zařízením pořízeny. Celou věc samozřejmě v těchto dnech předávám svým právníkům, kteří budou mým jménem požadovat vypracování takové zprávy. Do té doby, než tuto zprávu obdržím, si ponechám svůj názor, že se Česká republika změnila v policejní stát,“ zkonstatoval.

Zároveň je znepokojen tím, že na seznamu šmírovaných měla být i jeho strana LEV 21. „Jen v orientálních despociích je běžné, že jsou šmírovány politické strany. Je věcí současného vedení strany LEV 21, aby se otázka, kdo, kdy a z jakých důvodů dal tuto stranu šmírovat, objasnila. Co policie při tomto šmírování zjistila, jaké trestné činy v souvislosti činností LEV 21 odhalila a vůči komu směřují obvinění ze spáchání trestného činu? Permanentní šmírování bez relevantního důvodu je protiústavní. Umím si dokonce představit, že vnější podnět ke šmírování přišel od osoby s podivnou identitou. Jinak řečeno, že výběr strany LEV 21 coby šmírovaného subjektu vznikl z iniciativy policie,“ napsal Paroubek na server VašeVěc.cz.

Policie mohla fízlovat počítač úplně kohokoliv. A strašně jednoduše

Těžko uvěřitelný skandál otřásá českou policií. Ta si měla nechat na míru připravit viry, které by rozesílala na vybrané weby, a tak sledovala provoz na internetu. V hledáčku policejních hackerů byl i web ParlamentníchListů.cz. Dnešní Právo přichází s další šokující informací. Policie zřejmě navíc disponovala speciálním zařízením zvaným Injection Proxy, které je schopné sledovat, a dokonce i řídit síťový provoz bezdrátové sítě wi-fi. Mohla tak šmírovat kohokoliv.

Zařízení vypadající jako obyčejný notebook v sobě má upravený operační systém a mnoho hackerských aplikací. Díky nim se policie mohla dostat do bezdrátové sítě v obchodních centrech či na půdě parlamentu. V případě, že se pak kdokoliv k síti přihlásil, mohl být sledován. A to při jakékoliv činnosti. 

Neuvěřitelné je, že policie v tu chvíli nemusela ani propašovávat do počítačů nějaký virus. Zkrátka jen sledovala celý internetový provoz.

Na celý skandál se přišlo díky tomu, že společnosti Hacking Team unikla databáze. Poptávku po výše uvedeném zařízení měla v roce 2011 zaslat česká společnost Bull, která nyní vystupuje pod jménem Atos IT Solutions and Services. Ta podle všeho nakupovala šmírovací programy pro policejní Útvar zvláštních činností. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová