Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Věřitelé se dohodnout nechtějí, říká razantní ekonomka. Chtějí Řeky vyštvat z eurozóny. A Němci ať mlčí, taky mohli být polorozvojová země

11.07.2015
Věřitelé se dohodnout nechtějí, říká razantní ekonomka. Chtějí Řeky vyštvat z eurozóny. A Němci ať mlčí, taky mohli být polorozvojová země

Autor: Hans Štembera

Popisek: Ilona Švihlíková

ROZHOVOR Řecká krize není testem ekonomiky, ale demokracie pro eurozónu a pro Evropskou unii. I na tento aspekt upozorňuje v rozhovoru ekonomka Ilona Švihlíková. „Pan premiér by se měl lépe obeznámit se situací a nepapouškovat vše, co přijde z Bruselu,“ zmínila také v reakci na aktuální vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky. „Referendum bylo o tom, zda přijmou nebo nepřijmou podmínky věřitelů a ne o setrvání v eurozóně,“ dodala.

V nedělním referendu Řekové jasnou většinou více než 61 procent hlasů odmítli návrh mezinárodních věřitelů. Překvapil Vás výsledek referenda?

Musím říct, že mě výsledek překvapil, hlavně rozdíl mezi „ano“ a „ne.“ Výzkumy, i když samozřejmě i na nich má někdo zájem, byly relativně dost těsné. Výsledek mě překvapil a řeknu na rovinu, že příjemně. Rozdíl dvaceti procentních bodů je hodně výrazný. Jde o jasné vyjádření důvěry Tsiprasově pozici. V Řecké společnosti se ukazují i generační rozdíly. Mladí, kteří naprosto ztrácejí v Řecku perspektivu, v drtivé většině volili „ne,“ starší lidé, důchodci, preferovali volbu „ano.“

Příslušníci politické opozice netajili rozčarování nad výraznou porážkou tábora „ano,“ tedy příznivců dohody s věřiteli. Vyzvali Tsiprase, aby se do 48 hodin dohodl s mezinárodními věřiteli na nových podmínkách, jak slíbil. Podaří se vyjednat výhodnější dohodu o nových půjčkách a odpisu dluhu a jak silná je výchozí pozice Řecka pro jednání?

Míč je na straně věřitelů a to dlouhou dobu. Věřitelé se dohodnout nechtějí, to je základní problém. Řecko má teď na základě referenda velmi silný mandát. Mimochodem zrealizovali ho v rekordním čase. Jasně od začátku Tsipras říkal, že výsledky referenda ukáží, že Řekové chtějí zůstat v eurozóně, ale ne za těchto nedůstojných podmínek. Byli to naopak představitelé trojky, věřitelů, kteří neustále situaci obraceli a manipulovali ve smyslu, že Řecko má vypadnout z eurozóny a podobně. Dohoda samozřejmě možná je, koneckonců nová zpráva Mezinárodního měnového fondu koneckonců určitě dá Tsiprasovi nějakou novou munici, ale fakt spočívá v tom, že všichni představitelé věřitelské trojky už od počátku, od té doby, co Syriza vyhrála, dávali najevo absolutní nechuť. To je otázka politicko - mocenská, ne ekonomická. Nechtějí dovolit, aby strana radikální levice uspěla, protože mají obavy z toho, že by následně uspěli další a Podemos je jedním z příkladů. Tohle už není řízeno racionalitou, ale mocenskými politickými zájmy jednotlivých aktérů.  

Na referendum už reagoval premiér Bohuslav Sobotka, který uvedl: „Řekové se rozhodli pro horší a těžší variantu. Nejen pro Řecko, ale pro celou Evropu. Chápu odhodlání prezidenta Hollanda a kancléřky Merkelové, ale myslím si, že je téměř nemožné držet Řeky v eurozóně proti jejich vůli.“ Ukázalo referendum to, že Řekové nechtějí setrvat v eurozóně? 

Myslím si, že pan premiér by se měl lépe obeznámit se situací a nepapouškovat vše, co přijde z Bruselu. Referendum bylo o tom, zda přijmou nebo nepřijmou podmínky věřitelů a nebylo v žádném případě o setrvání v eurozóně. Řekové chtějí zůstat v eurozóně, ale chtějí v ní být za důstojných podmínek. To je hlavní zpráva, kterou referendum vyslalo. Číst situaci nějakým deformovaným způsobem je znakem toho, že vůbec nechápeme, v jaké situaci se Řekové nacházejí a ani o čem hlasovali. Nemůžete vzít výsledky hlasování a deformovat je podle toho, jak se nám to líbí nebo nelíbí. To je neskutečná arogance. Výsledek je interpretován způsobem: „Když nebudete souhlasit, tak vypadněte!“ To nemá s demokracií, co dělat, pak můžete říci, že Řecko bude protektorát na dalších padesát let a bude dělat to, co mu nařídí Angela Merkelová, můžete zrušit volby i referendům, protože pak se z nich stávají zbytečné nástroje. Mimochodem si musíme uvědomit, že situace řecké ekonomiky je čím dál horší, i zpráva Mezinárodního měnového fondu, která bývá tradičně optimistická, vám řekne, že i v roce 2030 by dluh byl kolem 118 procent HDP. O čem se tady bavíme? Politika je jednoznačně neúspěšná, ale z mocenských důvodů to nikdo nechce uznat. 

Podle amerického deníku Wall Street Journal je případný odchod Řecka z eurozóny stále lepším řešením, než aby se dalšími zeměmi začala také šířit antireformní „nákaza“. Může dojít k postupnému rozkladu Evropské unie a zničení eurozóny?

Upřímně řečeno, eurozóna se ničí sama. Řekové podporovali evropskou integraci i euro a Řekové by nikdy nehlasovali takto, kdyby nežili sedm let v naprostém ekonomickém a sociálním zoufalství. Pokud by reformní politika byla úspěšná nebo dávala nějaké pozitivní signály, tak dnes neměla takové výsledky. Je to absurdní reakce jako, že zakážu teploměr, protože venku je zima. Nelze utéct před následky. Syriza stejně jako Podemos reagují na nějakou sociální situaci. Nejsou příčinou, oni jsou výsledkem toho, k čemu politika věřitelů dospěla.

Co vlastně řecké „ne“ způsobí bezprostředně? Věřitelé už nebudou ustupovat, nic Athénám nepošlou, zdroje vyschnou…Případně vyberou zbytky vkladů, které zůstaly ještě na účtech…?

V této nejhorší variantě, byť ji nelze vyloučit, by si Řekové museli vytvořit vlastní měnu, což by několik měsíců trvalo, případně se připravit na vytváření tak zvaných „státovek.“ Není to ideální možnost, ale možnost to je. Vláda už mohla i s tímto počítat nebo mít variantu tohoto typu rozpracovanou. Základní poselství, které by tím ale velká trojka vyslala, je opět o demokracii. Řekli by: „Nehlasujte, žádné referendu, žádné hlasování, žádné volby, budete dělat to, co chceme my.“ Nejde o test ekonomiky, ale test demokracie pro eurozónu a pro Evropskou unii.

V Interview ČT 24 jste zmiňovala článek v Die Zeit, kde přímo jeden z politických analytiků říká: „Německá vláda si přeje jinou vládu v Řecku. Ale kde to jsme? Jinou vládu v Řecku si taky přál třeba Hitler.“ Jak si myslíte, že Evropu ovlivňuje chování Německa?

Když se podíváte do německého tisku… Kdyby v roce 1953 Němci nedostali obrovské neuvěřitelné odpuštění dluhu, tak je dnes Německo polorozvojová země.

Řekové byli jedni z mnoha věřitelů, kteří Němcům dluh odpouštěli a teď, když si uvědomíte, co jsou Němci schopní ze sebe vydat a jakým tónem? Ať jsou raději zticha vzhledem ke své historii.

Jaký je Váš předpoklad řešení situace a co by bylo nejvhodnější?

Samozřejmě dohoda na změně programu, přiznat, že dluh je nesplatitelný, že je potřeba ho zásadně restrukturalizovat, a že prioritou pro řeckou ekonomiku je růst. To by byla optimistická varianta. Pak je celá řada horších variant, ať už ta, že Evropská centrální banka přestane dodávat likviditu, že by se dál omezily výběry z bankomatu…atd. Špatných možností je celá řada. Pokud k nim doje, nebudou vizitkou Řecka, ale dominantní vizitka věřitelů.

Daniela Černá

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace