Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sobotka je leklá ryba, jeho ministři líní kapři. A Babiš dravá piraňa, zjistil „rybí“ výzkum Blesku. Pro premiéra to nedopadlo moc dobře, ještě že vynechali jeho přezdívku ozubená pleš

11.07.2015
Sobotka je leklá ryba, jeho ministři líní kapři. A Babiš dravá piraňa, zjistil „rybí“ výzkum Blesku. Pro premiéra to nedopadlo moc dobře, ještě že vynechali jeho přezdívku ozubená pleš

Foto: TV Prima

Popisek: Bohuslav Sobotka u Krause

Přísloví „Zloděj křičí, chyťte zloděje“ trochu připomínal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), když burcoval svůj ministerský tým slovy „Potřebujeme dravé štiky, ne nějaké líné spokojené kapry“. Server Blesk.cz si totiž zadal u agentury Phoenix Research průzkum. Ten zjistil, že česká vláda je líných kaprů plná. A za jednoho z nich lidé označili dokonce samotného premiéra.

Server nechal veřejnost oznámkovat jednotlivé členy vlády pomocí rybí stupnice. Agentura Phoenix Research se dotazovala reprezentativního vzorku 791 respondentů od 25. června do 1. července. Kromě líných kaprů a dravých štik dostali lidé ještě dvě další možnosti: útočnou piraňu a leklou rybu.

A k čemu průzkum došel? Piraňa a leklá ryba je ve vládním rybníku jediná, štiky jsou jen čtyři, zato hned desítku ministrů mají lidé za spokojené líné kapříky. Výjimku dostala Kateřina Valachová (za ČSSD), která je ve vedení ministerstva školství jen několik dní.

Premiéra mají lidé nejčastěji za líného kapra, a to ve třetině případů. Naopak pro 30 procent respondentů je dravou štikou. A pro čtvrtinu naopak leklou rybou. Jako útočnou piraňu ho vnímá pouze jeden člověk z osmi.

„Ekonomika rekordně roste, nezaměstnanost klesá, roste minimální mzda, urychlili jsme čerpání evropských fondů, ale stále je co zlepšovat. Beru výzkum jako motivaci,“ reagoval Sobotka na výsledky průzkumu.

Podle ředitele Phoenix Research Jana Kubáčka občanům u premiéra chybí energické vystupování, zadávání úkolů ministrům a zřetelnější bilancování jejich práce. „Tedy skutečná premiérská ‚lídrovská‘ role,“ řekl.

Babiše lidé nejčastěji vnímají jako piraňu

Vicepremiéra Babiše vnímají lidé nejčastěji jako piraňu, a to ve 45 procentech případů. Další dvě pětiny respondentů ho označily jako dravou štiku. Za líného kapra ho má jen 12 procent oslovených. Možnost leklé ryby v Babišově případě zaškrtla jen tři procenta oslovených.

„Andrej Babiš si hodnocení získal především pro svou slovní razanci. Lidem se líbí, že mu rozumí, že mluví ostře, jasně a stručně. Oceňují i to, že se často vyhýbá nic neříkající ‚politické hatmatilce‘. Mnohým se líbí i jeho solitérní rozhodování a energičnost. Výsledky už neřeší,“ dodal k Babišovým výsledkům Kubáček.

Z průzkumu také vyplývá, že dravé štiky jsou podle veřejnosti čtyři: ministr vnitra Milan Chovanec, šéf resortu zdravotnictví Svatopluk Němeček, ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier (všichni ČSSD) a konečně nestraník za ANO ve vedení resortu spravedlnosti Robert Pelikán.

Nejpřesněji do kategorie „kapr“ zapadá ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) a lidovecký šéf ministerstva kultury Daniel Herman. Za líné kapry je označily dvě třetiny respondentů. Zhruba polovina lidí tak vnímá i ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) a ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO).

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace