Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Potěmkinova vesnice na Kampě? První na řadě je plynárenský domek

19.04.2013
Potěmkinova vesnice na Kampě? První na řadě je plynárenský domek

Autor: MČ Praha 1

Popisek: Plynárenský domek ze 17. století doposud dělal Kampě spíš ostudu. Jeho rekonstrukce bude stát 5 milionů korun.

Kulturní památka ze 17. století, připomínající ruiny, doposud pražskou Kampu spíš hyzdila. Nyní je konečně na řadě jako první z objektů v rámci revitalizace celého parku. Rekonstrukce přijde Prahu 1 na 5 milionů korun.

Nejvyhledávanější pražský ostrov, který je cílem většiny zahraničních turistů, dělá v poslední době naší metropoli spíš ostudu než reklamu. Zvídavému oku neujdou zákoutí, zanesená nepořádkem, a zoufalý stav některých historických objektů. Nyní se má konečně tento stav změnit. „S teplým počasím přicházejí slibované opravy. Právě oprava plynárenského domečku čekala na lepší klimatické podmínky, které snad konečně začínají," říká tisková mluvčí radnice Praha 1 Veronika Blažková.

Utajený poklad

Bývalý zahradní domek je pozůstatkem barokního zahradního řešení parku. Kulturní památka z roku 1685 byla v roce 1828 zkrácena a přestavěna, aby byla poté využívána jako plynová regulační stanice. Přízemní stavba s valbovou střechou a pálenou krytinou má dva vchody, tři jednoduchá okna a dva historické komíny. Ukrývá dvě menší místnosti a hlavní sál s trámovým vyřezávaným stropem a vzácnou architektonickou soustavou nik (polokruhových výklenků), se štukovými mušlemi a pilastry s toskánskými hlavicemi. Na ostatních prostorách se bohužel podepsaly úpravy pro umístění technického zařízení plynorozvodny.

Praha 1 už vybrala podle sdělení Blažkové firmu, která rekonstrukci provede za 5 milionů korun. „Součástí rekonstrukce jsou restaurátorské opravy výmaleb, omítek a překládaného záklopu, repase truhlářských prvků, rekonstrukce vytápění a elektroinstalace," uvádí se ve věstníku veřejných zakázek. Opravy by měly trvat tři měsíce. Poté chce dát městská část domek k užívání veřejnosti. Spravovat by ho mělo Komunitní centrum Kampa.

Občanské sdružení Komunitní centrum Kampa si klade za cíl podporovat rozvoj občanské společnosti a místní pospolitosti v oblasti Prahy 1, zejména na Malé Straně. Součástí jeho snah je i ochrana životního a přírodního prostředí na Kampě. Bylo založeno v roce 2005 jako reakce na megalomanské plány úprav parku Kampa s tím. Na podzim 2006 byla v budově „Školičky“, jež tehdy byla určena ke zbourání, zahájen činnost Mateřského centra a Klubovny. V současnosti pořádá kromě pravidelných programů kulturní, vzdělávací a společenské akce a spolupracuje s řadou dalších spolků a organizací.

Aspoň na jednu už dojde

Další na řadě v procesu znovuoživení jednoho z nejnavštěvovanějších pražských zákoutí bude barokní zeď u Sovových mlýnů, která je podle Jana Musila z odboru investic Prahy 1 rovněž v havarijním stavu. Ostatně podobně jako většina starých zahradních zdí v této lokalitě. Zeď s barokní branou je vážně poškozená, do zdiva zatéká a na mnoha místech z ní opadává omítka. Po dohodě s památkáři se Praha 1 rozhodla nechat odstranit náletové dřeviny, které narušují statiku, opravit popraskané zdivo a sanovat je od nadměrné vlhkosti. Její oprava by měla podle rozpočtu „spolknout“ dalších pět milionů.

Kdo to zaplatí

V roce 2010 byla Kampa vyhlášena druhým turisticky nejvděčnějším městským ostrovem na světě a konají se tu happeningy, koncerty a trhy. Celková revitalizace parku má zahrnovat obnovu cest, infrastruktury i zeleně. Celkem by měla stát 50 milionů korun, z nichž 30 milionů chce Městská část Praha 1 získat z Operačního programu Praha – Konkurenceschopnost.

Z rozpočtu radnice by mělo být vynaloženo zhruba 2,5 milionu korun na „nezpůsobilé výdaje projektu“. Ty ovšem celkem dosahují téměř 17,5 milionu. „Obsahují stavební práce za více než 12 milionů korun,“ upozornil již před časem zastupitelstvo Prahy 1 jeho člen Filip Pospíšil (SZ). K obezřetnosti varovala radnici i zastupitelka Prahy 1 na Věci veřejné Kateřina Klasnová, podle níž se mohou náklady vyšplhat na mnohem vyšší částku, než předpokládá projekt.

Zbyla Potěmkinova vesnice

Původní plán revitalizace Kampy byl nakonec zredukován, aby se náklady nevyšplhaly až ke stovce milionů. Výsledkem je, že se podle opozičních zastupitelů Prahy 1 nyní soustředí na méně podstatné věci. Poměrně zachovalé cesty budou opraveny a odvodněny, modernizace čeká veřejné osvětlení a v parku se objeví sloupky se zásuvkami a vodovodem pro pořádání akcí. Lavičky, odpadkové koše a zábradlí kolem Čertovky by měly být nahrazeny novými.

Zdá se, jakoby radnice „Jedničky“ chtěla v první řadě vybudovat na Kampě Potěmkinovu vesnici pro turisty. „Projekt se soustředí pouze na ústřední plochu, která ale opravu tolik nepotřebuje," upozornil Pospíšil. Stranou zůstávají například rozpadající se starobylé zdi u Vltavy a další malebná zákoutí parku, které nejsou vidět na první pohled.

Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace