Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lenka Procházková: Církev se nezměnila, pořád je chamtivá a bojí se pravdy. Hus jí to vmetl do tváře, kacíř stvořil duši českého národa

08.07.2015
Lenka Procházková: Církev se nezměnila, pořád je chamtivá a bojí se pravdy. Hus jí to vmetl do tváře, kacíř stvořil duši českého národa

Foto: Hans Štembera

Popisek: Lenka Procházková

Hus pozvedl pro své následovníky laťku velice vysoko, říká pro server PrvníZprávy.cz česká prozaička Lenka Procházková. „Z dnešního českého hlediska nám může připadat, že Husova věrnost pravdě až do smrti byla marná,“ uvádí Procházková, která již léta bojuje proti zákonu o církevních restitucích. Ten je podle ní dokladem toho, že římskokatolická církev se za šest let příliš nepolepšila, když se dál opevňuje majetkem a touží po světské moci.

„Nemůže-li pravda být projevena bez pohoršení, lépe je přijmout pohoršení, než pustit pravdu, hlásal Mistr Jan Hus. A dostál svému krédu. Hodnostáři římskokatolické církve se však tradičně bojí přijmout pohoršení plynoucí z projevené pravdy a překrývají je lží, aby ochránili své status quo. I Jana Husa přece v Kostnici přemlouvali, aby se snížil ke lži. Když odmítl, domnívali se, že jej musí pro zachování své autority zabít. Zajisté nepředvídali, jakou odezvu vyvolá Mistrova věrnost pravdě v jeho rodné zemi a v jakou hrozivou sílu se změní v následných husitských válkách,“ podotýká Procházková a vzpomíná na husity, kteří jako Boží bojovníci odolali pěti křížovým výpravám.

Odpovědnost intelektuála vůči době, v níž žije

„Včerejší i soudobé  debaty vzdělanců o tom, zda by Jan Hus souhlasil s husitským hnutím, nebo se jej zhrozil, zda by kritizoval vznik protestantských náboženství, anebo by tento vývoj  uvítal, nemohou nikdy dojít k jednotnému závěru. Mnohem přínosnější debata, inspirovaná Husem, by se však dnes měla vést na téma: Odpovědnost intelektuála vůči době, v níž žije. Zdánlivě je to velmi hutné téma. Ale když si je zredukujeme na české poměry, hodně prořídne,“ konstatuje Procházková. Ta zároveň poznamenává, že duši našeho národa stvořil „kacíř“ Jan Hus a další hledači a šiřitelé pravdy.  

„To oni nám napříč časem posílají svědectví o tom, že intelektuál, který není uzavřen v klauzuře specializace, ale který působí ve veřejném prostoru a ovlivňuje mínění lidí, na sebe vždy bere  odpovědnost být takříkajíc solí země. Jestliže však sůl ztratí svou slanost, co z ní zbude? Stane se pouhým blátem,“ říká. Bláto je tvárné a dá se vtěsnat do jakékoliv formy, je kluzké a nepevné, popisuje Procházková. 

Vaše řeč budiž  ANO, ANO nebo NE, NE

„Stát se zaživa blátem znamená pro intelektuála, že rezignoval na vlastní svědomí a zradil svůj rozum.  Pro vzdělance je výmluva na ‚svatou prostotu‘ jen směšné alibi, kterým maskuje své selhání. I intelektuál se zajisté může mýlit, tak jako každý hledač pravdy. Ale od chvíle, kdy pravdu na své cestě životem nalezne a přijme, musí být jeho činy v souladu s jeho poznáním a jeho řeč musí být jasná a srozumitelná, i kdyby stanul před koncilem: ANO, ANO nebo NE, NE,“ říká s tím, že Mistr Jan Hus, který byl nejslanější solí této země, pozvedl pro všechny své následovníky  intelektuály laťku velice vysoko. „Tím, že ji budeme podlézat, ji  snížit nemůžeme,“ uzavírá Procházková.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová