Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stačí, aby nějaký blogger napsal sebevětší hloupost, a řada lidí jí uvěří. Nesmíme věřit každé blbosti, která se objeví na internetu, varuje Ondřej Neff

01.07.2015
Stačí, aby nějaký blogger napsal sebevětší hloupost, a řada lidí jí uvěří. Nesmíme věřit každé blbosti, která se objeví na internetu, varuje Ondřej Neff

Foto: ČT

Popisek: Ondřej Neff, který patří k průkopníkům užívání internetu a internetové publicistiky, považuje internet za mocný a velmi nebezpečný nástroj

Publicista Ondřej Neff předestřel v pondělním Interview ČT24 velmi chmurnou vizi světa. Světa, v němž je Islámský stát neporazitelný a Evropa bude nucena vrátit se k obnově hranic, v krajním případě se budou dokonce opevňovat města, jak to bývalo i ve středověku. Z Islámského státu se možná jednoho dne stane respektovaný partner. Vzpomeňme si, že i zrod Sovětského svazu stál na tisících mrtvých a potocích krve.

„Já jsem trošičku nervózní z toho, že se politici, ale i další občané zaměřují na zítřek, pak na další den a na další den, ale neuvědomují si, že je to dlouhodobá záležitost,“ poznamenal hned na úvod Neff na konto uprchlíků. „Víte, já jsem dospěl k tomu, že je Islámský stát neporazitelný,“ konstatoval dále. Proč? „Když mají tzv. lidové masy možnost krást a vraždit v duchu nějakého ideálu, tak to má na ně obrovský vliv.“

Islámský stát všechno mění

Naši politici by si to měli uvědomit, měli by vědět, že nejde o policejní akci, ale o svého druhu válku, která zasáhne naši civilizaci. Když do ní totiž vstoupí deset nebo dvacet milionů lidí, dosavadní model nemůže fungovat. „Myslím si, že jako první padne sociální stát, pravděpodobně posílí nacionalismus, asi budou znovu posíleny hranice a možná se vrátíme i k systému opevněných městských států, vždyť i Praha bývala opevněná, každý dům byl opevněný,“ připomněl.

Kořeny dnešních problémů vidí v tom, jak koloniální mocnosti nakreslily v Africe hranice států pravítkem, aniž vzaly v potaz strukturu tamních společností.

Neff také věří, že z Islámského státu se může stát jednoho dne vážená organizace, vážený stát, který bude mít své místo i v OSN. Pokud se to někomu jeví jako bláznivá myšlenka, ať si vzpomene, jak se rodil Sovětský svaz, kolik krve přitom teklo, kolik lidí Sověti pobyli, než upevnili svůj stát, a nakonec byla ze Sovětského svazu velmoc. Takže kdo ví, co bude z Islámského státu.

Nebezpečná síla internetu a Řecko

Neff patří k lidem, kteří v Česku patřili mezi průkopníky užívání internetu a internetové publicistiky. Internet považuje za mocný nástroj, ale také za nástroj velmi nebezpečný, protože stačí, aby nějaký blogger napsal sebevětší hloupost, která se začne šířit, a řada lidí jí uvěří. Internet navíc využívají i teroristé, ale také různí radikálové, kteří se snaží podkopat demokracii. Bylo to vidět i na protiislámské demonstraci v Bratislavě, kde účastníci napadli pokojnou muslimskou rodinu. Demonstranti se přitom svolávali právě na internetu.

Občané by proto měli vzít rozum do hrsti, nevěřit každé blbosti, která se na internetu objeví. Lidé zkrátka musí přemýšlet.

V závěru pronesl host pár slov i k Řecku. Podle jeho názoru je třeba být v této záležitosti velmi opatrný, prozradil také, že patří mezi zastánce EU. „Víte, ono je velmi jednoduché říct, že Řekové jsou slabí a podváděli, tak je vykopněte, ale on vlastně nikdo nedokáže odhadnout, jaké to případně bude mít dopady,“ varoval Neff.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL