Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Planá má lesy v Bavorsku. Chce je prodat

08.04.2013
Planá má lesy v Bavorsku. Chce je prodat

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Les, ilustrační foto

Planá se dostala k historickému majetku v Německu, který ale prodá. Zajímavostí je, že i když lesy v Bavorsku město získalo až nyní, první záměr o prodeji vyhlásilo už před více než dvěma lety.

Jsou to pozemky těsně za hraničním přechodem Broumov - Mähring a leží na území Německa. Přitom patří městu Planá, které kvůli vzniku železné opony se o ně nemohlo starat. Bavorsko totiž v roce 1965 na lesy a usedlosti uvalilo nucenou správu, která skončila až nyní - po téměř devíti letech vstupu Česka do EU.

Planá tak získala lesy, některé usedlosti byly během minulých let prodány. Město se ale o své lesy rozprostírající se na ploše šestnácti hektarů nechce starat a raději je prodá. „Nemůžeme se chovat jako Cheb, který má 600 hektarů a chce na nich hospodařit. Pro nás je to nesmysl na tak málo hektarech, navíc hospodaření je v Německu podle jiných pravidel než v ČR, čímž bychom zkomplikovali situaci Plánským lesům," řekla již v roce 2011 starostka Plané Martina Němečková.

Prodávali lesy a přitom je ještě neměli

Právě v té době Planá poprvé na úřední desce oznámila záměr prodeje svých německých pozemků kolem bavorské obce Mähring. Přestože v té době Planá lesy ve svém vlastnictví neměla, radnice věřila, že se to nakonec podaří. O zrušení nucené správy totiž bojoval Cheb, kterému se to povedlo. Své historické pozemky v Německu získalo zpět i město Aš, které má v Bavorsku 25 hektarů.

Na jednání rady města z poloviny března bylo rozhodnuto, že Planá objedná posudek a inzerci na prodej svého historického majetku. Zastupitelé totiž ještě před koncem nucené správy rozhodli, že jakmile město lesy získá, prodá je.

Kolik peněz za německý les?

Diskutovanou otázkou ale byla cena majetku v sousedním Bavorsku. „Kdysi dávno měly nějakou hodnotu. Za doby nucené správy tam ale došlo k masivní těžbě a jsou hodně vytěžené," řekla před dvěma lety starostka Němečková. Starší německý odhad stanovil cenu na 14 milionů korun, Planá ale počítá s mnohem menší částkou. Nakonec má rozhodnout obálková metoda. Kdo nabídne víc, ten lesy získá. Nyní se několik zájemců již ozvalo, třeba obec Mähring nebo sousední Cheb.

Němci nikdy nezpochybňovali české vlastnictví, což potvrdily také jejich soudy. Bránili ale českým městům v hospodaření a nakládání s lesy. Po komunistickém převratu v roce 1948 se Planá kvůli železné oponě o svůj majetek nemohla starat. Tehdejší západní Německo vydalo v roce 1965 zvláštní zákon, kterým na podobné pozemky uvalilo nucenou správu.

Radim Holinger

 

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace