Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Naši členové? Lidé, kteří se prokousali ze sterilní krabice politického myšlení „levice versus pravice", říká Pirát

03.02.2014
Naši členové? Lidé, kteří se prokousali ze sterilní krabice politického myšlení „levice versus pravice, říká Pirát

Autor: Archiv

Popisek: Libor Špaček

ROZHOVOR I ve zdánlivě „venkovských“ okresech se šíří popularita České pirátské strany. A nejde jen o mládež, teenagery a-náctileté. To, že začínají oslovovat i střední a „postarší“ generaci, je pro zavedené stálice na naší politické scéně „smrtelná hrozba“. Uspějí v tomto super volebním roce? Pro ParlamentniListy.cz se vyjádřil šéf tachovské místní organizace Libor Špaček, který chtěl původně „promluvit“ i do Evropského parlamentu.

Zakládáte novou místní organizaci na Tachovsku. Jaká je tu členská základna Pirátů co to poštu, věku a tak podobně? To byl o stranu takový zájem nebo je to rozhodnutí jako chladná kalkulace před volbami?

Ono je to tak trochu naopak. Ve volbách do Poslanecké sněmovny na podzim roku 2013 jsme na Tachovsku získali důvěru 3.36% voličů, což bylo nadprůměrné ve srovnání s celostátním výsledkem Pirátů. Abych to dal do kontextu, bylo to jen o 0.24% méně než co zde  získala KDU-ČSL, která se dnes podílí na vládě a bylo to podstatně více, nežli dostali Svobodní a Zelení, o vysoce profilovaných  Zemanovcích ani nemluvě. Vlastně jsme v tomto okrese skončili osmí, kde všechny strany před námi získaly podstatné zastoupení ve sněmovně. Vzhledem k tomu, že jsme toho času měli po celém Tachovsku myslím tři členy, a to jenom díky internetu, trochu nás to překvapilo a vyprovokovalo, abychom začali dělat víc. Hned na první schůzi se počet našich členů zhruba zdvojnásobil.  Věkově pokrýváme celou škálu od 18 do 61, kde já reprezentuji tu vyšší hranici. Obecně o těch sedmi stech Tachovských voličů Pirátů přesné informace nemám, ale hádám, že většina jich je ve věku 18-40 let, tj. jsou to mladí lidé, kteří se nějak sami dokázali prokousat ven ze sterilní krabice politického myšlení: "levice versus pravice".

Chcete jako strana promluvit do voleb do EP. S čím půjdete do kampaně, za co chcete v Bruselu a Štrasburku bojovat?

Piráti jsou mezinárodní hnutí, aktivní zejména po celé Evropě a tudíž Evropské volby jsou pro nás důležité. Máme již společný program,  na kterém jsme se dohodli a který je postupně ratifikován Pirátskými stranami v jednotlivých zemích. Byl již demokraticky přijat například ve Velké Británii i u nás. Tím příkladem ukazujeme, že vzájemně prospěšné dohody přes celou Evropu, které nejsou na újmu demokracii, jsou možné. Samozřejmě každá země si může přidat svoje vlastní programové priority a stejně tak každý kandidát. Já se hlásím do našich primárních voleb koncem tohoto měsíce, ve kterých bude sestavena naše celostátní kandidátní listina pro volby do Evropského Parlamentu v květnu 2014.

Takže v odpovědi na vaši otázku stručně uvádím svoje vlastní priority:  Předně je to přímá demokracie na všech úrovních v Evropské unii, to jest posílení demokratického konsensu i zároveň regionální rozmanitosti a autonomie. Dále pak svoboda informací a internetu. Třetím bodem je ochrana soukromí, svobody, majetku a všech práv fyzických osob, zejména jejich posílení oproti státním orgánům a právnickým  osobám. Toto je základ všeho. Instituce všeho druhu musí sloužit fyzickým osobám, nikdy naopak.

Evropský parlament  nemá takovou moc, jakou by si zasloužil, obzvlášť ve svém podřízeném vztahu ke Komisi. Většina parlamentů hodných svého jména musela za svoji nezávislost a pravomoc tvrdě bojovat. To máme v EU ještě před sebou. Evropský parlament je jediný orgán, který se může vzchopit, vrátit Evropu na správný kurz a tím celý unijní projekt zachránit.

Nakonec se ale do Bruselu nepodíváte, nejčerstvější informace je, že jste odstoupil z celé kandidátky…

Ano, vzdal jsem se jí. Máme více vhodných kandidátů a chtěl jsem dát prostor pro mladší.

Podívejme se nyní do Čech. Co říkáte na „bídu" dnešní politiky?

Dala by se o tom psát dlouhá pojednání. Má to jistě svoje hluboké historické kořeny. Státní moc tu byla až moc často a moc dlouho příliš centralizovaná, sebestředná, nekontrolovatelná, panovačná a lidem na škodu spíš než ku prospěchu. Takže kritizovat politiky co se v této vžité tradici snaží pokračovat pod jakoukoliv značkou, je sice správné, ale ten problém to samo o sobě nevyřeší. 

Mně spíš přijde na mysl, co řekl Edmund Burke již v 18. století: „K vítězství zla stačí, když dobří lidé nic nedělají". Já si myslím, že většina lidí je dobrých, nebo alespoň vítají příležitosti dobře jednat. To je co i mě přivedlo k Pirátům. Snaha něco dělat.

Pomalu se dostáváte do médií - ale ta veřejnoprávní vás jako stranu zatím moc neberou... Čím si to vysvětlujete?

Řekněme charitativně, že nás ještě nezaznamenali na svém radaru důležitosti. Je ale pravda, že například Zemanovce, kteří potom  dostali méně hlasů nežli my, brali všemi deseti. Můj osobní názor je, že aby Česká televize vybírala, které strany bude upřednostňovat před volbami, je prostě špatně. I zákon, který to umožňuje na základě nějaké předpojaté důležitosti je špatný zákon, neboť to potom není rovná příležitost pro všechny strany u voleb. Ta opravdová důležitost je samozřejmě rozhodována až voliči ve volbách. Jak jednou začnete obcházet tento princip, z jakýchkoliv pohnutek, to je velmi nebezpečné. 

Kdo je Libor Špaček?

Libor Špaček ( nar. v r.  1952 v Brně) vystudoval gymnázium v Brně, poté v 18 letech emigroval do Velké Británie, kde zpočátku pracoval jako nezávislý programátor a učitel meditace. Poté vystudoval matematiku v Londýně, získal titul MSc s vyznamenáním v umělé inteligenci na University of Essex a posléze i titul PhD. Přednášel na univerzitě v Anglii v letech 1980-2008, až do svého návratu do ČR. Nyní žije poblíž Stříbra na Tachovsku. Angažuje se v aktivitách souvisejících se svobodou, se svobodným softwarem a internetem. Je ženatý, má dvě dcery a jednoho syna. Jeho zájmy jsou: meditace, věda, řeči, fotografovaní, historie, kultura, cestování, jízda na motorce.

Václav Fiala

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace