Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

VZ 24: Tachov přebuduje zámek na městské muzeum, galerii a hudební školu

08.03.2013
VZ 24: Tachov přebuduje zámek na městské muzeum, galerii a hudební školu

Autor: SL

Popisek: Zámek v Tachově

Tachov - Tachov přebuduje za zhruba šest milionů korun svůj zámek v centru na městské muzeum, galerii a hudební školu. Dosud v něm sídlila radnice, která se koncem loňského roku přesunula do opraveného "Bílého domu". Pokud město získá dotaci z EU, otevře se kulturní památka veřejnosti už ve druhé polovině příštího roku; jinak úpravy potrvají déle. ČTK to řekl starosta Ladislav Macák (ČSSD).

"Už jsme požádali o dotaci z evropského programu ROP na cestovní ruch. Jasno bude do poloviny roku a ihned poté začneme stavbu připravovat. Dokumentace je zpracovaná," uvedl. Vzhledem k tomu, že půjde o úpravy současného domu, bude třeba jen stavební rozhodnutí. Město objekt upraví, i když dotaci nedostane, ale bude to dělat po částech. "Nechceme, aby ten objekt zůstal prázdný," uvedl.

V přízemí budou výstavní prostory muzea, v prvním patře prohlídkový okruh; obřadní síň tam zůstane. Součástí prohlídkové trasy bude i bývalá velká kancelář starosty, kam se vrátí historický nábytek podle dobových fotografií. "My nevlastníme vůbec nic, ale přes památkáře jsme zjistili, že mají některé věci z Tachova v depozitářích. Jsou vstřícní, protože otevření zámku vítají," uvedl Macák. Památkáři už byli například vybírat mobiliář na zámku Kynžvart.

"Chceme tam muzeum Tachova, historie zámku a jízdárny ve Světcích, což nikde není," uvedl Macák. Do muzea, které dosud čtvrtému největšímu městu v kraji chybí, se přesunou některé předměty z depozitáře krajského Muzea Českého lesa. Obě instituce budou spolupracovat.

Základní umělecká škola, která dosud využívala jedno křídlo zámku, dostane čtyři místnosti v nejvyšším patře, jeho druhou polovinu využije jako depozitáře městské muzeum. Ve druhém patře budou ještě výstavní prostory pro příležitostné výstavy.

Stavebně a staticky je podle starosty zámek v pořádku. "Pouze tam vybouráme příčky, které se tam vybudovaly kvůli úřadu, a vrátí se do původní podoby z roku 1945, kdy tam ještě byli Windischgrätzové, i když už v té době zámek patřil státu," uvedl.

Tachovský zámek vznikl přestavbou gotického hradu v 17. století. V roce 1770 vyhořel, o 14 let později byl obnoven v klasicistním stylu. Podle Macáka se měl zámek v roce 1969 zbourat, ale o čtyři roky později se začal opravovat; dvě etapy rekonstrukce trvaly deset let.

(zdroj: vz24, webové stránky)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace