Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tajemství hrobu francouzského generála z dob Marie Terezie. Hledači pokladů z Tachova vyprávějí

07.01.2018
Tajemství hrobu francouzského generála z dob Marie Terezie. Hledači pokladů z Tachova vyprávějí

Foto: Klub hledačů HP Tachov

Popisek: Klub hledačů HP Tachov rekonstruoval rozpadlou mohylu francouzského důstojníka

EXKLUZIVNĚ Pokud se dostanete k hájovně nedaleko Újezda na Tachovsku, narazíte na restaurovanou mohylu. Podle místního Klubu hledačů HP Tachov se s velkou pravděpodobností zastavíte před památníkem některé z epizod bohaté válečné historie naší země. Nejspíš tu byl pochován vysoký důstojník z daleké slunné Francie z doby Marie Terezie, o které běžela v České televizi úspěšná dvoudílná minisérie...

Nedaleko Dlouhého Újezda stojí v lese nádherná hájovna pana Františka Jaroše. Před dvěma roky jednomu ze skupiny tachovských hledačů prozradil nečekanou zajímavost. V roce 2007 přijela k hájovně skupina Francouzů s českým průvodcem. Měli zájem se podívat na nedalekou rozvalenou kamennou mohylu, asi 100 metrů od budovy hájovny. Majiteli hájovny pak bez dalších podrobností pouze oznámili, že se jedná o hrob vysokého francouzského důstojníka. Pan Jaroš překvapením zcepeněl a zmohl se jen na to, požádat českého průvodce o telefonní kontakt. Co čert nechtěl, poznamenal si ho na noviny, které pak ovšem omylem vyhodil. Na místo údajného hrobu pak chodil alespoň pravidelně zapalovat svíčku.

Hájenka Františka Jaroše

Majitel hájenky František Jaroš se dočkal zvláštního překvapení

Pátrání po archivech zpočátku nikam nevedlo

Tachovské skupině hledačů skutečnost, že by mohlo jít o starobylý hrob cizího vyššího důstojníka, nedala spát. Celé dva roky nato pátrala po stopách francouzského generála v různých institucích a archivech. U nás, v Bavorsku, Rakousku i ve Francii, ale bezúspěšně. Jeho jméno, ani to, co se tam přesně odehrálo, se jim zjistit nepodařilo. Zpočátku vlastně ani nevěděli, v jaké době mají hledat. Jen drobné stopy je naváděly k potyčkám francouzského vojska s císařskými vojsky Marie Terezie v roce 1742 na Tachovsku.

Marie Terezie

Na počátku vlády Marie Terezie v průběhu let 1741 – 1743 v Čechách operovala francouzská armáda

Hrob nejspíš pochází z počátku vlády Marie Terezie

Dalším pátráním v historii se ukázalo, že hrob pravděpodobně pochází z počátku vlády Marie Terezie, kdy v průběhu let 1741 – 1743 v Čechách operovala francouzská armáda. V jedné fázi této války se pohybovala i v bezprostředním okolí, kde dnes stojí hájenka. V průběhu první války o rakouské dědictví se totiž část vojenských operací odehrála na Tachovsku. V Schácherově Pětiknize města Boru (1923) se píše, že za války bylo na šest tisíc Francouzů zajato. Vojáci byli následně hnáni přes Planou a ubytováni v okolních vesnicích. Mnozí z nich zemřeli za pochodu, padli, kde padli, než je místní vesničané objevili a pohřbili.

Francouzská armáda po vítězné bitvě u Fontenoi 1745.

Francouzská armáda po vítězné bitvě u Fontenoi 1745

Nedaleko mohyly leží i hromadný hrob Francouzů

V kronice vesnice Dlouhý Újezd se prozměnu mluví o tom, že za čp. 36 leží „Tummelplatz", kde se má nacházet hromadný hrob padlých Francouzů. Ten je od hrobu neznámého francouzského generála vzdálený vzdušnou čarou jen dva kilometry. Na základě toho došli Hledači k názoru, že generál zde byl s největší pravděpodobností pohřben v roce 1742. Zmizelá bronzová deska se jménem pohřbeného důstojníka mohla být použita za války na válečnou munici, nebo se později mohla hodit sběračům šrotu.

Mapa

Hromadný hrob  má být od mohyly vzdálený vzdušnou čarou jen dva kilometry

Jedna nevyřešená záhada navrch

Hrob francouzského generála skrývá ještě jednu záhadu. Při hledání informací k filmu Transport smrti v policejním archivu v Praze byla nalezena výpověď jednoho lesáka, který v uvedené hájovně od roku 1945 bydlel. Hájovna se dříve jmenovala Kriegholz a později Smrčiny. Do výpovědi uvedl, že koncem dubna 1945 se nedaleko hájovny objevil z pochodu smrti značně vyhladovělý italský student. Dali mu prý bramborovou polévku a chleba na cestu. Ale zanedlouho stejně zemřel. Pohřbít ho na hřbitově nad Pořejovem už nemohli, tam už byly americké tanky. Proto ho pohřbili nedaleko hájovny. Na hrob dali březový křížek a tužkou na něj napsali „Italiano“. Virgule určila, že v označeném prostoru před kamennou mohylou bylo kopáno. Možná, že je to právě hrob toho italského studenta.

Hrob italského studenta

Podle výpovědi z policejního archivu by zde vedle mohyly mohl být pohřben i neznámý italský student z doby druhé světové války

Dobrovolní hledači mohylu zrekonstruovali

Skupina tachovského Klubu hledačů HP se prozatím rozhodla rozpadlou mohylu alespoň dát do původní podoby. (Mimochodem písmena HP v názvu znamenají - Hledači Pokladů, Hledači Podzemí a Hledači Poznání.) Ráno 1. července 2017 se jich sešlo patnáct. Předseda Klubu hledačů HP stanovil postup opravy. Po odstranění náletových křovin přišla na řadu samotná přestavba kamenné mohyly. S vrchním nejdůležitějším kamenem se hledači pořádně zapotili. Když se jim podařilo mohylu složit, po očištění kamenů se musely spáry mezi nimi ještě utěsnit betonem. Po úplném dokončení náhrobku a jeho okolí, to bude jistě zajímavá památka na začátek panování císařovny Marie Terezie, kdy chránila hranice českého království.

Rekonstrukce mohyly

Na jaře ještě chtějí umístit k hrobu francouzského důstojníka lavičku a informační panely

 

Stále otevřené tajemství. Bude rozluštěno?

Otázka, kdy a proč zde byl francouzský důstojník pohřben, zůstává zatím otevřená. Tachovští doufají, že se jim ještě podaří vypátrat jméno francouzského generála i to, co se zde v roce 1742 stalo a prázdný otvor po pamětní desce snad nebude dlouho prázdný. Přesnější údaje i jméno a hodnost pohřbeného francouzského vysokého důstojníka zatím známy nejsou. Naděje, že prázdná prohlubeň v nově rekonstruovaném hrobu - památníku dávné války - bude zaplněna tabulkou s přesnými údaji, však žije," uvedl František Soukup z Klubu hledačů HP Tachov pro Krajské listy.cz, zároveň však dodal: Pokud se nám nepodaří najít Čecha, který doprovázel skupinu francouzů k tomuto hrobu, jméno francouzského generála, který tam má být pohřben, nejspíš  nezjistíme, protože kroniky se drobnými potyčkami  nezabývaly." Na závěr by se slušelo podotknout, že rekonstrukce mohyly neznámého důstojníka byla šestnáctá zdarma opravená kamenná památka Klubu hledačů HP. Na jaře ještě chtějí umístit k hrobu lavičku a informační panely. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Jana Maisnerová