Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přežije pejsek? 7 jednotek hasičů a speciální tým z Prahy. Celá republika sledovala drama záchrany jezevčíka

06.12.2017
Přežije pejsek? 7 jednotek hasičů a speciální tým z Prahy. Celá republika sledovala drama záchrany jezevčíka

Autor: HZS

Popisek: Záchranný tým pracoval ve dne v noci

Bohužel, nedopadlo to dobře. V sobotu odpoledne probíhal v Bernarticích na Plzeňsku tradiční hon. Dlouhosrstý jezevčík Milda při honbě za liškou vnikl do skalní průrvy v bývalém kamenolomu. Hluboko pod povrchem pak uvízl. Celou sobotu se majitel psa i myslivci snažili Mildu vysvobodit svépomocí. Bohužel bez úspěchu. V neděli pak zavolali místní hasičskou jednotku. Hasiči se i přes mráz a nepříznivé počasí snažili psa vysvobodit. V pondělí už na záchraně pracovalo sedm jednotek hasičů.

Hasiči k případu na svém webu uvedli: „Po příjezdu na místo zásahu velitel okamžitě pochopil, že na místě události sami nestačí a požádal tedy o vyslání dalších jednotek. Operační středisko vyhlásilo poplach i jednotkám na stanicích Domažlice a Plzeň Košutka i v obcích Horšovský Týn, Mířkov, Stráž a Vidice.“

Nepřístupný terén

„Je tady velmi komplikovaný terén, už jsme přeházeli asi deset kubíků zeminy,“ řekl v pondělí navečer řídící důstojník hasičů Michal Pathy pro Blesk. I když je přítomno záchranné akci vždy sedm hasičů, pracovat mohou pouze dva. Naději hasičům v pondělí ráno dal sám jezevčík. Několikrát zaštěkal. I přes zvýšené úsilí se ovšem psa nepodařilo vykopat.

Ke slovu přišla technika

V úterý ráno se do akce zapojili specialisté záchranného USAR týmu z Prahy. Vezli s sebou echolokátor, díky kterému dokáží i přes složité podloží počítačově zobrazit strukturu zeminy, vzduchových kapes a chodbiček pod zemí. Díky jejich zásahu pak mohli hasiči lépe určit, kterým směrem se vydat a na co si dát pozor, aby se stěny chodbiček nezbortili a nezahubily tak samotného psa. Echolokátor specialisté použili několikrát za den. Původní výkop po prvním použití echolokátoru přesunuli hasiči o dva metry.

Nadějné úterý

Úterní záchranné akce ve zbouraném kamenolomu zahájili hasiči v devět hodin dopoledne a pokračovali v usilovném kopání stejně jako v předešlý den. Poslední velmi silnou odezvu zachytili na echolokátoru před patnáctou hodinou odpolední, Mildu zahlédli i díky endoskopické kameře. Hasiči tehdy věřili, že pejsek bude již brzy na svobodě. Na vysvobození Mildy se těšil i jeho kamarád Max, jemuž se moc stýská. Oba psi patří myslivci Hánovi z Bernartic, který situaci nechtěl komentovat s vysvětlením, že jde 'o rodinnou záležitost'.

Dojde k záchraně?

Jezevčík Milda byl tedy díky technice a snaze hasičů spatřen. Ovšem lekl se jich a zalezl hlouběji do svého vězení... Když už byli hasiči téměř na dosah, vystresované zvíře se schovalo do sítě chodeb. Další postup by byl příliš nebezpečný, a akce tak byla ukončena.  „Pes žije, je ale vystresovaný, takže pokaždé, když se k němu hasiči přiblíží, zmizí ve spletité síti chodeb,“ uvedla pro iDNES.cz v úterý večer mluvčí plzeňských hasičů Pavla Jakoubková. Velitel hasičů se v půl osmé večer rozhodl zásah ukončit, pokračovat v dalších dnech už nebude. „S ohledem na nestabilní terén a možné nebezpečí velitel zásah ukončil. Hasiči vykopali tunel hluboký tři metry, snažili se usnadnit mu východ. Udělali maximum,“ dodala Jakoubková.

Snad se pejsek i díky uvolněné cestě osvobodí sám. Hasiči tedy záchrannou akci odvolali. Nyní je osud Mildy v jeho vlastních tlapkách.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace