Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Legionáři vybojují v Bezdružicích železniční Transsibiřskou magistrálu. Do ukázky historických bojů, nazvané Vlastním pořádkem, díky nimž zkrátili první světovou válku o několik měsíců, se zapojí i replika Legiovlaku s parní lokomotivou

15.07.2016
Legionáři vybojují v Bezdružicích železniční Transsibiřskou magistrálu. Do ukázky historických bojů, nazvané Vlastním pořádkem, díky nimž zkrátili první světovou válku o několik měsíců, se zapojí i replika Legiovlaku s parní lokomotivou

Autor: legiovlak.cz

Popisek: Do bojů u Bezdružic se zapojí i Legiovlak

Československá obec legionářská pořádá v sobotu 23. července rekonstrukci událostí roku 1918, kdy se českoslovenští legionáři zmocnili důležitých uzlů Transsibiřské magistrály, aby si vybojovali návrat do vlasti. Do akce s názvem Vlastním pořádkem se zapojí replika Legiovlaku s parní lokomotivou.

Boje na Transsibiřské magistrále jsou slavnou, leč opomíjenou součástí dějin československého odboje během první světové války. Zatímco Rusko, padlé na kolena, uzavřelo s Německem a Rakousko-Uherskem separátní mír, Čechoslováci se ocitli uprostřed revolučního chaosu a sami si nemohli být jisti vlastním životem. Plánem bylo přesunout je přes Vladivostok na bojiště ve Francii, aby mohli zasáhnout proti nenáviděnému Německu.

Legiovlak

Přesun ale nebyl jednoduchý, naše legionáře blokovaly transporty bývalých zajatců i materiálu, které směřovaly do Německa. Bolševici všemožně házeli našim vojákům klacky pod nohy, snažili se je odzbrojit, a tak legionáři vzali věci do vlastních rukou a průjezd magistrálou si vymohli silou. Dodnes je obsazení řady železničních uzlů považováno za husarský kousek a koordinace, iniciativa a bojová morálka československých legionářů důkazem jejich velké bojové síly. Odhaduje se, že naši legionáři svým vystoupením a blokací návratu německých a rakouských vojáků na západní frontu zkrátili první světovou válku o několik měsíců.

Legiovlak

Právě do období, kdy se legionáři rozhodli Sibiří projet 'vlastním pořádkem', je zasazena bojová ukázka událostí na magistrále, která se uskuteční v sobotu 23. července na nádraží v Bezdružicích a přilehlé trati. „Nejdřív předvedeme ve dvou hraných scénách odzbrojování našich legionářů bolševiky. Ty proběhnou v 10:30 hodin a 12:30 hodin. Hlavní ukázka s bojovým zapojením improvizovaného obrněného vlaku proběhne v 14:00 hodin,“ prozradil Jiří Charfreitag, tajemník projektu Legie 100, a dodal: „Po celý den bude připraven bohatý doprovodný program, zahrnující prohlídky Legiovlaku, ukázku replik historických letounů S.E.5 a Sopwith 11 Strutter na nedalekém letišti, prohlídky železničního muzea, výstavu o legiích v Domě U Haranta či živou hudbu.“ Do bohatého programu se zapojí řada klubů vojenské historie s ukázkami dobových táborů, uniforem a vybavení.

Legiovlak

Centrem dění bude právě Legiovlak. Návštěvníci budou moci vidět jeho činnost v reálné situaci. Vlak bude rozdělen na týlovou a bojovou část. Zatímco v týlové bude probíhat každodenní rutinní život vojáků, bojová část předvede tolik oceňované schopnosti československých legionářů improvizovat, vymýšlet neotřelá řešení, a hlavně poradit si v každé situaci i s minimem prostředků. „Málokdo si dnes uvědomuje, že legionáři a jejich boj na magistrále byli silnými argumenty v rukou československých diplomatů při jednáních o hranicích naší země. Ukázkou jim vzdáváme hold a splácíme obrovský dluh, který vůči našim bratrům z minulosti máme,“ dodává Charfreitag. Legiovlak zůstane v Bezdružicích do neděle 24. července, celý srpen si ho pak budou moci zájemci prohlédnout v Praze, kde bude přistaven v bývalém depu Masarykova nádraží.

Bezdružice

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace