Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Járu Cimrmana pod vodou nenafotíš, zato světla v bublinách si užiješ. Z 19. mistrovství republiky ve fotografování pod vodou

08.02.2023
Járu Cimrmana pod vodou nenafotíš, zato světla v bublinách si užiješ. Z 19. mistrovství republiky ve fotografování pod vodou

Foto: Svaz potápěčů České republiky (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Snímek z letošního Mistrovství ČR ve fotografování pod vodou

Kdo se jezdí k moři potápět, určitě si vyzkoušel i speciální fotoaparát na obrázky světa barevných rybiček, korálů a vlnících se rostlin. Napadlo by vás, že pod vodou se fotografuje také v bazénu? Ano, tahle kategorie existuje, vznikají při ní unikátní umělecké snímky, a dokonce má své mistrovství republiky.

Co je k uspořádání takového mistrovství potřeba? Samozřejmě dostatečně hluboký bazén s dokonale čistou vodou. Ideálně pak takový, do kterého kromě umělého dopadá i denní světlo, protože jak ví každý fotograf, světlo je pro dobrý snímek jedna z nejdůležitějších věcí. A to dokonce i pod vodou. Tam je světlo velmi specifické, vytváří odlesky, rozkládá barvy, láme se přes hladinu i v bublinách.

 

Snímek z letošního Mistrovství ČR ve fotografování pod vodou

„Bazénovou fotografii lze připodobnit k práci ve fotografickém ateliéru. Voda a fotografování v ní má své ojedinělé kouzlo. V trojrozměrném prostředí, se jak model, tak i fotograf, díky beztížnému stavu, mohou pohybovat zcela volně v prostoru a vytvářet netradiční úhly záběrů. Oproti suchu se zde zcela jinak láme světelný paprsek, a toho dokáží autoři šikovně ve své tvorbě využít, stejně jako zrcadlení od spodní strany hladiny, kdy při otočení snímků vzniká efekt plovoucích artefaktů na vodě,“ vysvětluje fotograf Bohumír Kráčmar, který již od roku 2004 mistrovství republiky pomáhá organizovat.

Vítězka se přihlásila na poslední chvíli

19. ročník Mistrovství ČR ve fotografování pod vodou v bazénu se konal v Rokycanech 21. ledna. Soutěžilo se ve dvou kategoriích, dospělé a dětské. Do první se přihlásilo 11 soutěžících, z toho jeden z Německa, dětí bylo pět. Celkové vítězství si odnesla Veronika Matějková. Ta se přitom až přihlásila pět minut před zahájením soutěže. „Nepočítala jsem letos, že bych se mistrovství účastnila. Jela jsem jako doprovod člena rodiny. Nevzala jsem si s sebou svoji fotografickou techniku, jen novou GoPro kameru, kterou jsem chtěla vyzkoušet a zpracovat reportáž z celého dne mistrovství. Za pět devět jsem se nakonec rozhodla a přihlásila se do soutěžního klání,“ uvedla ke své účasti profesionální fotografka Matějková, která se mistrovství již několikrát v minulosti účastnila.

 

Vítězný snímek v kategorii foto s modelem. Foto Milan Solčanský

 

Vítězný snímek v kategorii volné téma. Foto Alena Voráčková

 

Vítězný snímek v kategorii červená, modrá a bílá. Foto Veronika Matějková

Fotografové měli za úkol zpracovat tři témata – fotografie s modelem, volné téma a zastoupení barev modrá, bílá a červená na snímku. A právě rozklad tří národních barev ve vlnách, jak ho nafotila Veronika Matějková, zaujal porotu nejvíc.

Cimrmanovská fotografka

Veronika Matějková je sice profesionální fotografka, ale fotografování pod vodou je jen její koníček. Nejraději fotografuje divadlo a již dlouho je dvorní fotografkou Žižkovského divadla Járy Cimrmana. Na jejím facebookovém profilu najdete mnoho fotografií, zachycujících herce tohoto divadla na jevišti i v zákulisí.

Fotografkou a potápěčkou od pěti let

Dětskou kategorii ovládla teprve devítiletá Elen Bártová. „Loni jsem byla druhá, letos jsem vyhrála. Mistrovství jsem se zúčastnila již čtyřikrát. Modelkou pro moji fotografii mi byla maminka,“ uvedla Elen Bártová. Potopená maminka s šátkem vlajícím okolo hlavy je skutečně velice zdařilý snímek, za jaký by byla vděčná nejedna reklamní agentura. Malá Elen dokazuje, že mačkat spoušť sice může každý, ale pro skutečně mistrovskou fotografii je třeba i velký kus talentu, smyslu pro kompozici a zachycení toho pravého okamžiku.

 

Malá fotografka Elen Bártová se svým vítězným snímkem, foto město Rokycany

Rokycany se již těší na 20. ročník

Dříve se setkání bazénových fotografů konalo v Mělníku, v Neratovicích, v Roudnici nad Labem nebo v Brně. V roce 2004 se pak nastěhovalo natrvalo do Rokycan a bylo vyhlášeno Svazem potápěčů jako mistrovství České republiky.

„Moc děkuji všem účastníkům za skvělou atmosféru, zaměstnancům bazénu za vytvoření výborných podmínek, bazén byl opět naprosto perfektně připraven. Společně s letošními účastníky mistrovství jsme se rozhodli přesunout mistrovství z prosincového termínu na leden, a proto se sejdeme v Rokycanech o víkendu 19. až 21. ledna 2024 při již 20. ročníku mistrovství. Letos byla hojnější účast než v předchozím ročníku. Do Rokycan se opět sjeli účastníci z celé republiky a letos poprvé nám přijel soutěžící z německého Lipska. Rokycany nám připraví vždy skvělé podmínky, a navíc mají skvělou polohu,“ rozloučil se Bohumír Kráčmar s letošním ročníkem a pozval soutěžící na jubilejní dvacátý.

Symbolické ceny, ale mnoho zážitků

Bohumíra Kráčmara jsme se zeptali, jestli v tomto nevelkém  klání soutěžící dostávají jen diplom, nebo i nějaké ceny. „Sportovní talíře a po lahvičce dobrého vína,“ odpověděl pro Krajské listy.cz a dal tak najevo, že bazénové fotografování je spíše zážitkovou záležitostí, než nějakým velkým sportovním kláním. Účastníci si odnášejí především nezapomenutelné zážitky a výsledkem pro milovníky uměleckých fotografií jsou pak zajímavé snímky, z nichž mnohé byste třeba měli rádi jako zvětšeninu pro ozdobu interiéru.

 

Ceny od Svazu potápěčů České republiky, který Mistrovství ČR ve fotografování pod vodou pořádá.

Jak fotografovat pod vodou

Předpokladem je samozřejmě to, že jste schopni a ochotni si navléci dýchací přístroj a ponořit se pod hladinu. Jak hluboko, to záleží na vaší kondici, dobrém tréninku a také na tom, co chcete fotografovat.

Nejjednodušší a nejméně finančně náročné je pak pořídit si k fotoaparátu speciální pouzdro, buď tvrdé nebo měkké, které je plně vodotěsné a zároveň vám umožňuje pohodlně ostřit a mačkat spoušť.

Tvrdé pouzdro je obal pro opravdové profesionální fotografy, kteří se dokážou potopit až do 50 metrových hloubek, tedy především výzkumné potápěče, případně kameramany, kteří by rádi získali i méně dostupné snímky.

Měkké pouzdro je základní a nejlépe dostupná varianta ochrany fotoaparátu. Nemusíte se opravdu bát proniknutí ani kapky vody. Tato pouzdra jsou asi nejvíce používaná, jsou také cenově dostupná, hodí se na dovolenou, ale také rodinné záznamy a příležitostné focení pod vodní hladinou. Přístup ke spoušti a dalším tlačítkům je vždy zajištěný, i když někdy ovládání vyžaduje malinko více námahy.

Špičkou vybavení je pak speciální fotoaparát, mobil nebo kamera. Přístroj je upraven tak, aby byl schopen odolat vskutku velkým tlakům, ale je zde určitá bezpečnostní hranice. Tato možnost je především pro sportovní a amatérské potápěče a také k zaznamenání jednodušších bazénových fotografií rodinných akcí, možností je samozřejmě mnohem více. S takovýmto vodotěsným fotoaparátem lze fotit v podstatě cokoliv a kdykoliv do hloubky kolem 20 metrů. Ovládání je totožné, jako u běžných fotoaparátů.

Kde se naučit udělat pod vodou pěkný snímek

Kurzy fotografování pod vodou pořádají potápěčské oddíly po celé republice. Jsou zpravidla dvoudenní. Některé potápěčské oddíly pořádají i kurzy podmořského potápění v zahraničí. Cena kurzu se liší podle toho, co se vám nabízí – kurzy s výjezdem do zahraničí jsou pochopitelně dražší, bazénový kurz v Čechách může pořídit zhruba od 2500,- Kč.

Zdroje: Město Rokycany, Kapr Divers

Vložil: Ela Nováková