Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bílá se pokusila o comeback. Skončila ale na ubytovně a její manažer ve vězení. Tajnosti slavných

23.11.2018
Bílá se pokusila o comeback. Skončila ale na ubytovně a její manažer ve vězení. Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Věra Bílá byla na přelomu tisíciletí nejznámější zpěvačkou z Česka ve světě. Vyprodala pařížskou Olympii. V Bílém domě zpívala americkému prezidentovi Billu Clintonovi. Společně s rokycanskou kapelou Kale získala ve Francii za album Rom pop ocenění za nejlepší desku roku v kategorii world music. To bylo před deseti lety. Co bylo před dvěma lety až dosud, mapuje dokument Vondráčka a Šantúra Poslední naděje Věry Bílé

FOTOGALERIE Zpěvačka Věra Bílá ještě před několika lety aspirovala na to, aby se stala nejznámější českou zpěvačkou v zahraničí. Jako královna romské hudby dobyla nejslavnější koncertní sály v mnoha zemích světa a dokonce vystoupila na soukromém koncertu pro Billa Clintona. Ale pak se její úspěšná kariéra zhroutila. Svoji pauzu vysvětluje úmrtím syna a manžela. Jenže, spíše na ní mělo zásadní podíl její neprofesionální chování i to, že podlehla závislosti na hracích automatech. Utopila v nich většinu honorářů a dnes je tak zadlužená, že musí přežívat na ubytovně.

Fiaskem skončil i její pokus o velký comeback. Manažer a kapelník, s nímž spolupracovala, byl totiž těsně před vydáním nového CD zatčen a už druhý rok pobývá ve vazbě. Bílá sice tvrdí, že na něj policie nic nemá, ale vypadá to však, že o mnoha věcech ve svém životě stále mlží. Když se jí nedávno moderátor Xaver Veselý v televizi XTV ptal, jak je možné, že mezinárodní celebrita bydlí na ubytovně, tvrdila mu, že chtěla zjistit, jak se žije s Romy. A když chtěl vědět jak tedy, odpověděla mu, že dobře. Pochvalovala si, že tam je čisto, protože se pravidelně uklízí. Navíc se zapřísahala se, že nikdy svůj dům nechtěla a bude ho prý mít až v hrobě. Stěžovala si také, že si zpíváním v cizině moc nevydělala a třeba za koncert v Americe dostala jen deset tisíc a lidi jí přitom záviděli miliony. 

Poslední naděje

Současný život Věry Bílé zdokumentoval i známý novinář a režisér David Vondráček. Ten životní dráhu této zpěvačky mapuje už patnáct let. Natočil o ni GEN i Třináctou komnatu a nyní dokončil snímek nazvaný Poslední naděje Věry Bílé. V něm mimo jiné připomíná její někdejší mezinárodní úspěchy i to, že měla problémy plnit svoje smluvní závazky. Před koncertem ve slavné Carnegie Hall se například nedostavila na letiště, protože zmizela s kamarádkou na Slovensko a americký koncert i další v Evropě musely být zrušeny. Režisér také prozradil, že jí půjčoval peníze a kupoval léky. „Věra je tak osobitá, že někdy dokáže z člověka dost peněz vytáhnout,“ postesknul si.

 

Dva roky v utajení

Potvrdil však, že poslední dva roky připravovala v utajení svůj comeback i vydání nového CD, na němž nazpívala společně s kapelou Roma Rock rockové balady. Ti, kteří je slyšeli, například hudební kritici Jiří Černý a Josef Vlček, jsou přesvědčeni, že vznikly mimořádné skladby a dokonce nový, osobitý žánr. V pořadu Sama doma David Vondráček nedávno vylíčil, že na vlastní oči viděl, jak Bílou v té době vozili na luxusní haciendu kapelníka Roma Rocku Dušana Čonky, nacházející se kousek od Chebu, kde měla k dispozici i osobního maséra a služku. Během zkoušek na nové turné se ale opět ukázala její fanfarónská povaha a nespolehlivost a především otřesný životní styl, kvůli němuž musela do nemocnice a málem zemřela. Co je však horší, její manažer a chlebodárce skončil ve vazbě a podle všeho mu hrozí mnohaleté vězení. Vondráček přiznává, že možný comeback Věry Bílé proto vidí dost skepticky.

 

Jeho nový dokument o Věře Bílé měl již premiéru na filmovém festivalu dokumentů v Jihlavě a 4. prosince bude uveden na ČT 2. A podle všeho skutečně stojí za zhlédnutí.

Vložil: Adéla Hofmanová