Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bílá se pokusila o comeback. Skončila ale na ubytovně a její manažer ve vězení. Tajnosti slavných

23.11.2018
Bílá se pokusila o comeback. Skončila ale na ubytovně a její manažer ve vězení. Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Věra Bílá byla na přelomu tisíciletí nejznámější zpěvačkou z Česka ve světě. Vyprodala pařížskou Olympii. V Bílém domě zpívala americkému prezidentovi Billu Clintonovi. Společně s rokycanskou kapelou Kale získala ve Francii za album Rom pop ocenění za nejlepší desku roku v kategorii world music. To bylo před deseti lety. Co bylo před dvěma lety až dosud, mapuje dokument Vondráčka a Šantúra Poslední naděje Věry Bílé

FOTOGALERIE Zpěvačka Věra Bílá ještě před několika lety aspirovala na to, aby se stala nejznámější českou zpěvačkou v zahraničí. Jako královna romské hudby dobyla nejslavnější koncertní sály v mnoha zemích světa a dokonce vystoupila na soukromém koncertu pro Billa Clintona. Ale pak se její úspěšná kariéra zhroutila. Svoji pauzu vysvětluje úmrtím syna a manžela. Jenže, spíše na ní mělo zásadní podíl její neprofesionální chování i to, že podlehla závislosti na hracích automatech. Utopila v nich většinu honorářů a dnes je tak zadlužená, že musí přežívat na ubytovně.

Fiaskem skončil i její pokus o velký comeback. Manažer a kapelník, s nímž spolupracovala, byl totiž těsně před vydáním nového CD zatčen a už druhý rok pobývá ve vazbě. Bílá sice tvrdí, že na něj policie nic nemá, ale vypadá to však, že o mnoha věcech ve svém životě stále mlží. Když se jí nedávno moderátor Xaver Veselý v televizi XTV ptal, jak je možné, že mezinárodní celebrita bydlí na ubytovně, tvrdila mu, že chtěla zjistit, jak se žije s Romy. A když chtěl vědět jak tedy, odpověděla mu, že dobře. Pochvalovala si, že tam je čisto, protože se pravidelně uklízí. Navíc se zapřísahala se, že nikdy svůj dům nechtěla a bude ho prý mít až v hrobě. Stěžovala si také, že si zpíváním v cizině moc nevydělala a třeba za koncert v Americe dostala jen deset tisíc a lidi jí přitom záviděli miliony. 

Poslední naděje

Současný život Věry Bílé zdokumentoval i známý novinář a režisér David Vondráček. Ten životní dráhu této zpěvačky mapuje už patnáct let. Natočil o ni GEN i Třináctou komnatu a nyní dokončil snímek nazvaný Poslední naděje Věry Bílé. V něm mimo jiné připomíná její někdejší mezinárodní úspěchy i to, že měla problémy plnit svoje smluvní závazky. Před koncertem ve slavné Carnegie Hall se například nedostavila na letiště, protože zmizela s kamarádkou na Slovensko a americký koncert i další v Evropě musely být zrušeny. Režisér také prozradil, že jí půjčoval peníze a kupoval léky. „Věra je tak osobitá, že někdy dokáže z člověka dost peněz vytáhnout,“ postesknul si.

 

Dva roky v utajení

Potvrdil však, že poslední dva roky připravovala v utajení svůj comeback i vydání nového CD, na němž nazpívala společně s kapelou Roma Rock rockové balady. Ti, kteří je slyšeli, například hudební kritici Jiří Černý a Josef Vlček, jsou přesvědčeni, že vznikly mimořádné skladby a dokonce nový, osobitý žánr. V pořadu Sama doma David Vondráček nedávno vylíčil, že na vlastní oči viděl, jak Bílou v té době vozili na luxusní haciendu kapelníka Roma Rocku Dušana Čonky, nacházející se kousek od Chebu, kde měla k dispozici i osobního maséra a služku. Během zkoušek na nové turné se ale opět ukázala její fanfarónská povaha a nespolehlivost a především otřesný životní styl, kvůli němuž musela do nemocnice a málem zemřela. Co je však horší, její manažer a chlebodárce skončil ve vazbě a podle všeho mu hrozí mnohaleté vězení. Vondráček přiznává, že možný comeback Věry Bílé proto vidí dost skepticky.

 

Jeho nový dokument o Věře Bílé měl již premiéru na filmovém festivalu dokumentů v Jihlavě a 4. prosince bude uveden na ČT 2. A podle všeho skutečně stojí za zhlédnutí.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace