Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bílá se pokusila o comeback. Skončila ale na ubytovně a její manažer ve vězení. Tajnosti slavných

23.11.2018
Bílá se pokusila o comeback. Skončila ale na ubytovně a její manažer ve vězení. Tajnosti slavných

Autor: ČT

Popisek: Věra Bílá byla na přelomu tisíciletí nejznámější zpěvačkou z Česka ve světě. Vyprodala pařížskou Olympii. V Bílém domě zpívala americkému prezidentovi Billu Clintonovi. Společně s rokycanskou kapelou Kale získala ve Francii za album Rom pop ocenění za nejlepší desku roku v kategorii world music. To bylo před deseti lety. Co bylo před dvěma lety až dosud, mapuje dokument Vondráčka a Šantúra Poslední naděje Věry Bílé

FOTOGALERIE Zpěvačka Věra Bílá ještě před několika lety aspirovala na to, aby se stala nejznámější českou zpěvačkou v zahraničí. Jako královna romské hudby dobyla nejslavnější koncertní sály v mnoha zemích světa a dokonce vystoupila na soukromém koncertu pro Billa Clintona. Ale pak se její úspěšná kariéra zhroutila. Svoji pauzu vysvětluje úmrtím syna a manžela. Jenže, spíše na ní mělo zásadní podíl její neprofesionální chování i to, že podlehla závislosti na hracích automatech. Utopila v nich většinu honorářů a dnes je tak zadlužená, že musí přežívat na ubytovně.

Fiaskem skončil i její pokus o velký comeback. Manažer a kapelník, s nímž spolupracovala, byl totiž těsně před vydáním nového CD zatčen a už druhý rok pobývá ve vazbě. Bílá sice tvrdí, že na něj policie nic nemá, ale vypadá to však, že o mnoha věcech ve svém životě stále mlží. Když se jí nedávno moderátor Xaver Veselý v televizi XTV ptal, jak je možné, že mezinárodní celebrita bydlí na ubytovně, tvrdila mu, že chtěla zjistit, jak se žije s Romy. A když chtěl vědět jak tedy, odpověděla mu, že dobře. Pochvalovala si, že tam je čisto, protože se pravidelně uklízí. Navíc se zapřísahala se, že nikdy svůj dům nechtěla a bude ho prý mít až v hrobě. Stěžovala si také, že si zpíváním v cizině moc nevydělala a třeba za koncert v Americe dostala jen deset tisíc a lidi jí přitom záviděli miliony. 

Poslední naděje

Současný život Věry Bílé zdokumentoval i známý novinář a režisér David Vondráček. Ten životní dráhu této zpěvačky mapuje už patnáct let. Natočil o ni GEN i Třináctou komnatu a nyní dokončil snímek nazvaný Poslední naděje Věry Bílé. V něm mimo jiné připomíná její někdejší mezinárodní úspěchy i to, že měla problémy plnit svoje smluvní závazky. Před koncertem ve slavné Carnegie Hall se například nedostavila na letiště, protože zmizela s kamarádkou na Slovensko a americký koncert i další v Evropě musely být zrušeny. Režisér také prozradil, že jí půjčoval peníze a kupoval léky. „Věra je tak osobitá, že někdy dokáže z člověka dost peněz vytáhnout,“ postesknul si.

 

Dva roky v utajení

Potvrdil však, že poslední dva roky připravovala v utajení svůj comeback i vydání nového CD, na němž nazpívala společně s kapelou Roma Rock rockové balady. Ti, kteří je slyšeli, například hudební kritici Jiří Černý a Josef Vlček, jsou přesvědčeni, že vznikly mimořádné skladby a dokonce nový, osobitý žánr. V pořadu Sama doma David Vondráček nedávno vylíčil, že na vlastní oči viděl, jak Bílou v té době vozili na luxusní haciendu kapelníka Roma Rocku Dušana Čonky, nacházející se kousek od Chebu, kde měla k dispozici i osobního maséra a služku. Během zkoušek na nové turné se ale opět ukázala její fanfarónská povaha a nespolehlivost a především otřesný životní styl, kvůli němuž musela do nemocnice a málem zemřela. Co je však horší, její manažer a chlebodárce skončil ve vazbě a podle všeho mu hrozí mnohaleté vězení. Vondráček přiznává, že možný comeback Věry Bílé proto vidí dost skepticky.

 

Jeho nový dokument o Věře Bílé měl již premiéru na filmovém festivalu dokumentů v Jihlavě a 4. prosince bude uveden na ČT 2. A podle všeho skutečně stojí za zhlédnutí.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace