Pěstounka dvouletou Janičku doslova umlátila k smrti. Chtěla těch 8 tisíc od státu, ne dítě švagrové?
01.11.2017
Foto: TV Prima / repro
Popisek: Smutný obrázek z reportáže TV Prima: Na chodbě domu zbyl jen kočárek...
Českem otřásl nedávno příběh dvouleté Janičky, kterou utýrali její pěstouni. Případu se věnovala MF Dnes, která se ptá, zda je zavrhování ústavní péče vždy odůvodněné. Šokující případ otevírá také téma pěstounství, které je na rozdíl od adopce zajímavě placené. Nestala se snadno výdělečným podnikem pro ty, kteří by jinak takových peněz nedosáhli a navíc jsou pro výchovu dětí zcela nevhodní? Kde selhala kontrola státu?
Janička neměla v životě štěstí. Narodila se v sedmém měsíci těhotenství matce jako její sedmé dítě, ani o jedno se matka nezvládala postarat. Otcem děvčátka byl muž, který byl z části zbavený svéprávnosti. Matka děvčátko opustila, a tak putovalo do Zařízení pro děti vyžadující okamžitou péči. Zde se zdálo, že nakonec se vše v dobré obrátí. Holčička si zde totiž vedla dobře, zpoždění, které nabrala na počátku, začala rychle dohánět. Ačkoliv chodil otec holčičku navštěvovat, soudem byla svěřena do péče strýce, bratra jejich nezodpovědné matky. Jak se zakrátko ukázalo, zřejmě ze stejného těsta jako jeho sestra. Holčička péči jeho a jeho ženy totiž nepřežila. Pěstounka ji doslova umlátila. Záchranáři holčičku transportovali do nemocnice, když se dusila, na udání sousedů. Bohužel, bylo již pozdě a dítě zemřelo. Pěstounka může očekávat až dvanáctiletý trest.
Pětadvacetiletá pěstounka byla holčičce zlou macechou jak z pohádky bratří Grimmů. Repro foto TV Prima
Kolik dostanete za dítě?
Ukazuje se, že pěstouni nebyli vedeni chutí pomoci dítěti, ale zajímal je jen finanční efekt. Za pěstounství totiž stát platí částky, které mohou být pro mnohé rodiny zcela zásadní, dnes se platí za zdravé dítě 8000 korun, 12 000 korun, pokud pečuje pěstoun o dvě děti. Tyto odměny by se měly ještě zvýšit od roku 2018, stát bude platit za jedno dítě 12 000 a za dvě 18 000.
Příbuzenští pěstouni se neprověřují tolik
O tom, že u nás příliš mnoho dětí vyrůstá v dětských domovech a kojeneckých ústavech, se v poslední době vede diskuse. Někteří poslanci dokonce přišli s návrhem na plošné zrušení ústavů pro děti mladší tří let. To ale neřeší zásadní otázku, kam tyto děti umístit? Stát se prvotně snaží, aby děti zůstaly se svými příbuznými, a tak se zachovaly určité vazby na původní rodinu. Ne vždy to ale může být vhodné. Navíc, to, že se původní rodič nestará, může být právě důsledek špatné péče v jeho dětství, čímž mohou být postiženi i jeho příbuzní. Stát však příbuzenské pěstounství preferuje a to dokonce tak, že tyto pěstouny neprověřuje tolik jako ty nepříbuzenské: „Ten případ mě upřímně šokoval. U příbuzenské pěstounské péče soudy rozhodují mnohdy rychle a neuváženě. Příbuzní nejsou na rozdíl od těch dlouhodobých prověřováni, neprocházejí vzděláváním ani psychotesty. Ve výboru pro sociální politiku jsme na tyto chyby v zákoně opakovaně upozorňovali,“ uvedla poslankyně Jitka Chalánková pro MF Dnes.
Jak mohli projít kontrolou?
Případ malé Jany ukazuje, že příliš lehkovážné prověřování pěstounů může mít katastrofální důsledky. Podle sousedů pěstounské rodiny totiž situace zde byla povážlivá. Pokud toto prohlásí laik, těžko pochopit, jak mohla dopadnout dobře návštěva odpovědných pracovníků z městského úřadu, kteří měli rodinu prověřit. „Tento stát měl systém, který se uměl náležitě postarat o ohrožené děti. Tragické případy, jako je ten z Rokycan, bohužel názorně ukazují, kam jsme to dopracovali,“ říká v MF Dnes poslankyně Jitka Chalánková a naráží na bezhlavé umísťování dětí do rodin, kterou jsou špatně, nebo nedostatečně prověřené.
Je to v rodině vždy lepší?
V MF Dnes zazněl i názor, který ale za rodinné prostředí jednoznačně lobbuje: „V aktuální krizové situaci je principiálně lepší, když dítě zůstane v rodině, byť v péči příbuzných. Když není čas připravit se dopředu, soud reaguje právě předběžným opatřením jako v tomto případě. U pěstounů pak do hry vstupují doprovázející organizace typu té naší,“ uvedl zde Zdeněk Soudný, ředitel neziskové společnosti Dobrá rodina. Jak je vidět, v Rokycanech i tato organizace selhala.
Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .
Vložil: Michaela Špačková