Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zpívala dokonce i v Bílém domě a na kontě měla miliony. Pak ale nad ní zvítězily hrací automaty a dluhy. A když přišla o syna i muže, pokusila se o sebevraždu. Co bude s někdejší slavnou hvězdou dál?

28.08.2016
Zpívala dokonce i v Bílém domě a na kontě měla miliony. Pak ale nad ní zvítězily hrací automaty a dluhy. A když přišla o syna i muže, pokusila se o sebevraždu. Co bude s někdejší slavnou hvězdou dál?

Foto: Youtube, repro

Popisek: Romská zpěvačka Věra Bílá

Byla královnou romské kultury a její mimořádný hlas obdivoval dokonce i americký prezident. Pak ale přišla série průšvihů. Přišla o syna, zemřel jí manžel, musela se vystěhovat z bytu, protože neplatila nájemné… Vše vyvrcholilo před pár dny údajným pokusem o sebevraždu.

Romská zpěvačka Věra Bílá je pro spoustu lidí záhadou. Proč hodila za hlavu slibnou kariéru, když se jí otevřely dveře do celého světa a tleskaly jí plné sály? Proč se rozešla s kapelou Kale, s níž jí to tak báječně fungovalo? Proč odmítla nabídku z Francie či Ameriky na trvalou spolupráci a místo toho se vrátila do rodných Rokycan? V dokumentu České televize 13. komnata přiznala, že za všechno může nebezpečná závislost, které propadla. Prozradila, jak často usedala k hernímu automatu a házela do něj jednu minci za druhou. Peněz prý měla navzdory úspěchu po celý život nedostatek, a když jich někdy měla víc, stejně je nedokázala udržet.

Bývala hvězdou, kterou svět zbožňoval

Bývala hvězdou, kterou svět zbožňoval

Čistotná hospodyňka

Okatá holčička se narodila 22. května 1954 v rokycanské muzikantské rodině Giňů. V pouhých patnácti letech začala žít se svým budoucím manželem Františkem, když ale zjistili, že se zřejmě vlastní rodiny nikdy nedočkají, adoptovali spolu po deseti letech syna Františka. Prakticky celý život prožila v jednopokojovém přízemním bytě poblíž náměstí a vždy ho měla vzorně uklizený. Možná tomu nechcete věřit, protože jste nikdy neměli příležitost do romského obydlí vkročit, ale je to opravdu tak – u našich romských kamarádů například mají dokonce bílou dlažbu i na chodbě a mohli byste z ní kdykoli klidně jíst, i když přijdete neočekávaně. Spousta romských žen o svou domácnost totiž extrémně pečlivě dbá, koneckonců hlavní a často jedinou náplní jejich života je právě péče o děti, manžela a obydlí. A jedním z jejich nejdůležitějších úkolů je postarat se o to, aby se všichni dostatečně a dobře najedli.

Takhle má vypadat správná gója

Takhle má vypadat správná gója

Věřinou specialitou prý odjakživa byly halušky, na které zdědila recept po mamince a které připomínaly rodině slovenské kořeny. Pak také tradiční romská specialita gója. Že nemáte ani páru, o co jde? Jsou to jakési jitrnice, místo masa se ale plní nádivkou, která je hodně podobná těstu na český bramborák. Proti tradičnímu receptu je v něm navíc jen cibule a drcený kmín. Důkladně vypraná a solí vyčištěná střívka pečlivě nacpeme a zavážeme – správná gója by měla být dlouhá zhruba půl metru. Pak je vykládáme do pekáče, vytřeného sádlem, nebo podlijeme pivem, a za stálého podlévání pěnivým mokem pečeme zhruba tři čtvrtě hodiny. Není od věci je asi v polovině pečení obrátit. Před podáváním nakrájíme na zhruba deseticentimetrové kousky. Věřte-nevěřte, fakt je to bašta, i když z pohledu moderní kuchařky hodně pracná. Ale stojí za to stejně jako další Věřina specialita – kynutá maková bábovka.

Začínala s tátovou cimbálovkou

Dráhu zpěvačky Věra odstartovala na rodinných slavnostech, svatbách a zábavách s cimbálovou muzikou svého otce Karola Giňi. Pak založila vlastní skupinu Kale, která na sebe výrazně upozornila v roce 1995, kdy vyšlo za vydatné producentské pomoci zpěvačky Zuzany Navarové album Rom pop. Pro leckoho byla tehdy již čtyřicetiletá zpěvačka skutečným objevem. O tři roky později vydala skupina druhé album Kale kalore a dokázala vyprodat desítky evropských sálů. Francouzi ji zbožňovali, ve Spojených státech se stala hvězdou festivalu romské kultury z celého světa a v Kanadě jí prý dokonce nabídli trvalý pobyt. Přesto se vždycky vrátila do rodných Rokycan.

Se skupinou Kale

Se skupinou Kale

Zpěvačka tvrdí, že se s projevy rasismu v České republice nikdy nesetkala a že by svoji rodnou zem nikdy neopustila. „Já bych nikdy nikam neodešla. Všude se musí pracovat. Nikde nelítají pečení holubi do huby. Ani v Kanadě. Většina z těch, co odcestovali, se nakonec vrátila zpátky. Kdyby se tam měli dobře, nikdy by to neudělali. Narodila jsem se v Rokycanech a tady chci taky umřít. Mám tu svou rodinu. I když žít tady není někdy snadné. Manžel a syn jsou nezaměstnaní a já musím živit rodinu, platit nájem a další poplatky,“ svěřila se v roce 1998 v rozhovoru pro Zemské noviny. O jejím životě byl dokonce natočen film Černá a bílá v barvě. Téměř rok ho natáčela režisérka Mira Erdevički a premiéru měl na jaře 1999.

Osudné finance

Holka z Rokycan se najednou proměnila v hvězdu. Na prodeji jejích desek vydělala vydavatelská firma BMG majlant, sumy za vstupenky na její koncert v pařížské Olympii vylétly do závratných výšek… Peníze se najednou sypaly ze všech stran. Jenže se jí pod rukama stejně rychle rozkutálely. Zpěvačka sama přiznává, že jich spousta skončila v hracích automatech. Vybavení kdysi pěkného bytu se začalo stěhovat do zastaváren. Televize, pračka, hodinky, šperky... Nakonec přestala platit i nájem a v roce 2011 se musela po výroku soudu přestěhovat s nemocným manželem z obecního bytu do takzvaného holobytu pro lidi v nouzi.

S těžce nemocným manželem Františkem

S těžce nemocným manželem Františkem

V únoru 2013 na ni dolehla obrovská tragédie – za záhadných okolností přišla o třiatřicetiletého syna Františka. Prostě ho našli mrtvého na veřejných toaletách a jednou z vyšetřovacích ‘linek‘ bylo i předávkování drogami. Zpěvačka byla přesvědčena, že ho někdo zavraždil, což ale policejní vyšetřování nepotvrdilo. V listopadu téhož roku pak pohřbila manžela. Na obřad ale neměla peníze, a tak se nad ní slitoval hitmaker Michal David, který jí prý dal dvacet tisíc s podmínkou, že s nimi neodkráčí rovnou do herny.

Od Novy chce milion

O Věře se proslýchá, že si dokáže říct o peníze komukoli a kamkoli přijde. Jejím posledním excelentním kouskem je aféra s televizí Nova, s níž se dostala do křížku letos v červnu. Strašlivě ji prý urazilo, jak ji Ivana Chýlková interpretovala v úspěšné show Tvoje tvář má známý hlas. „To, co jsem viděla, mne rozčílilo a rozesmutnělo. Už tři dny brečím a bolí mě už tak nemocné srdce,“ řekla Deníku a dodala: „Udělali mě strašně tlustou.“ Navíc herečka zazpívala její písničku Paš o Paňori, o níž je Bílá přesvědčena, že na ni má výhradní práva. „Song Paš o Paňori je v překladu U vody stála a vypráví o mé mamince. Text i hudbu jsem skládala sama. Jenže to bylo v podání herečky úplně bez citu a kromě toho jsem přesvědčena, že mám na písničku výhradní právo u Ochranného svazu autorského (OSA – pozn. red.),“ dodala Bílá s tím, že je navíc rozhořčená slovy Jakuba Koháka, který ji prý prezentoval jako zlodějku. Kohák totiž v pořadu prohlásil, že mu během natáčení zmizel mobil a poklice z auta. „Takže Věro Bílá, vraťte mi to potom,“řekl a oheň byl na střeše. Proslýchá se, že hodlá největší komerční televizi žalovat a požadovat odškodné milion korun.

Ivana Chýlková jako Věra Bílá v show Tvoje tvář má známý hlas

Ivana Chýlková jako Věra Bílá v show Tvoje tvář má známý hlas

Nova s jejím názorem ale zásadně nesouhlasí. „Autorská práva máme samozřejmě vyřešena jako u jakékoliv jiné show, kterou produkujeme a vysíláme,“ sdělil deníku Aha! Vojtěch Boháček, který se vyjádřil také ke kostýmu: „Kostyméři show Tvoje tvář má známý hlas se snažili pro diváky uměle snížit výšku Ivany Chýlkové na přibližnou výšku Věry Bílé. Do kostýmu Ivany Chýlkové byla zabudována konstrukce, na kterou si během vystoupení sedla, aby působila menší. Tato konstrukce celý kostým o něco rozšířila.“ Za Kohákovy vtípky se pak televize oficiálně omluvila. „Jakub Kohák je mistr v glosování a je proslulý svým ostrým a přímočarým humorem. Jeho komentář vystoupení Ivany Chýlkové ale rozhodně neměl za cíl nikoho urazit ani zesměšnit. Pokud se tak stalo, velmi se omlouváme,“ řekla mluvčí Novy Anna Suchá.

Je opravdu tak zoufalá?

Jen před pár dny došlo k další události, která vlny kolem svérázné romské umělkyně znovu rozvířila. Údajně se pokusila o sebevraždu předávkováním léky. „Je to pravda, nebaví mě žít,“ potvrdila zprávu internetovému deníku Šíp. „Otrávila jsem se minulý týden léky. Ale zachránili mě, když do mě nalili mléko. Hodně jsem zvracela,“ řekla s tím, že u doktora nakonec nebyla a záchranku odmítla.

Na ubytovně v Rokycanech

Na ubytovně v Rokycanech

Za vším jsou zřejmě zase peníze – podle centrálního registru dlužníků je totiž na ni uvaleno sedm exekucí s celkovou dlužnou částkou 201 678 korun. Neustále narůstající dluh prý pochází ještě z neplacení nájemného, elektřiny a plynu v jejím bývalém rokycanském bytě. Na rokycanské ubytovně žije ze sociálních dávek, zdravotní a sociální pojištění za ni platí stát. Údajně už ale zase znovu začala zkoušet s kapelou. Za každý rozhovor i svou přítomnost kdekoli si nechává zaplatit, jako například nedávno za křest nového videoklipu Jarka Šimka, od nějž za svou účast dostala 7000 korun. Leckomu by se tudíž mohlo zdát, že se jen opět snaží na sebe upozornit a čeká, kdo se nad ní slituje tentokrát.

Čtěte také:

Vdova po Radku Brzobohatém to se svým kolouškem vážně myslí vážně. Dokonce už podepsala předmanželskou smlouvu. Budete zírat, co všechno hodlá svému Ondrovi zanechat

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská