Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Devadesátiletá historie vojenského cvičiště definitivně skončila. Ministr Stropnický odšrouboval ceduli a předal Brdy správě Chráněné krajinné oblasti

19.01.2016
Devadesátiletá historie vojenského cvičiště definitivně skončila. Ministr Stropnický odšrouboval ceduli a předal Brdy správě Chráněné krajinné oblasti

Foto: mocr.army.cz

Popisek: Odšroubováním cedule vojenského újezdu a přišroubováním nové, která již značí předání prostoru k užívání veřejnosti, definitivně skončila etapa významného cvičiště. Ministr obrany Martin Stropnický odmontoval ceduli bývalého újezdního úřadu a symbolicky ji předal ministru životního prostředí Richardu Brabci.

Symbolické předání dnes již bývalého vojenského újezdu Brdy ministru životního prostředí Richardu Brabcovi a pracovníkům nově vzniklé chráněné krajinné oblasti završilo devadesátiletou historii významného vojenského cvičiště. K Území bylo rozděleno 27 obcím v okresech Příbram a Beroun ve Středočeském kraji a v okresech Plzeň-jih a Rokycany v Plzeňském kraji.

Odšroubováním cedule vojenského újezdu a přišroubováním nové, která již značí předání prostoru k užívání veřejnosti, skončila etapa toho významného cvičiště. Asi 90 procent území bývalého újezdu, s rozlohou přesahující 260 km2, tvoří les, zbylou část využívala armáda především jako cvičiště se specializovanou dělostřeleckou a leteckou střelnicí. Slavnostního předání v Jincích se zúčastnila řada významných hostů, včetně ministra obrany Martina Stropnického a náčelníka Generálního štábu generálporučíka Josefa Bečváře.

K 1. lednu 2016, v souladu se zákonem č. 15/2015 Sb. o zrušení vojenského újezdu Brdy, bylo území rozděleno 27 obcím v okresech Příbram a Beroun ve Středočeském kraji a v okresech Plzeň-jih a Rokycany v Plzeňském kraji. Jak uvedl náčelník Generálního štábu generálporučík Josef Bečvář, záměrem byla optimalizace výcvikových ploch. „Armáda přizpůsobila velikost výcvikového prostoru reálným potřebám s ohledem na současný stav,“ dodal generálporučík Bečvář.

Ministr obrany Martin Stropnický vlastnoručně odšrouboval starou ceduli úřadu vojenského újezdu

Ministr obrany Martin Stropnický vlastnoručně odšrouboval starou ceduli úřadu vojenského újezdu

Se vznikem CHKO jsou Brdy od letošního 1. ledna přístupné pro turisty. Pěší a cykloturisté zatím mohou využívat 20 až 30 procent území bývalého armádního prostoru. Veškeré plochy, kde už nebude působit armáda, budou pro veřejnost otevřeny, až skončí povrchový pyrotechnický průzkum, což bude podle předpokladů do konce roku 2017. Armáda bude i nadále využívat posádkové cvičiště mezi obcemi Jince, Zaječov a Obecnice, s plochou čítající zhruba 50 km2. 

Ministr obrany Martin Stropnický uvedl, že veřejnost se nemusí obávat staré munice. Sanace probíhá podle norem. „Je to podle normy do 30 centimetrů hloubky. Pokud si tady vezme někdo motyku a začne kopat příkopy, tak riskuje i v tom dekontaminovaném prostoru, nicméně doufám v lidský rozum a soudnost,“ dodal.

Ministři si předali patrona Brd Fabiána

Ministr v návaznosti na předání prostoru předal do rukou ministra životního prostředí i patrona a vládce brdských lesů Fabiána, který se tak stal ochráncem nejen vojáků, ale i veřejnosti. „Brdy nepředáváme s žádným nevyřešeným restitučním břemenem,“ uvedl na závěr ministr Martin Stropnický.

Ministr obrany Martin Stropnickýv předal ministruživotního prostředí Richardu Brabcovi patrona vojáků Fabiána, který bude bdít i nad bezpečím turistů v CHKO Brdy

Ministr obrany Martin Stropnický předal ministru životního prostředí Richardu Brabcovi patrona vojáků Fabiána, který bude bdít i nad bezpečím turistů v CHKO Brdy

Budoucnost nové chráněné krajinné oblasti je velice slibná a dá se očekávat návštěvnost v řádu statisíců turistů ročně. Pro ně je v plánu vyznačení nových tras pomocí značek s pomocí Klubu českých turistů, dále se očekává výstavba zhruba 450 kilometrů cyklostezek a několik parkovišť pro automobily na okraji oblasti. Nejdůležitější je ovšem co nejrychlejší sanace od munice na zbývajícím, dosud pro veřejnost uzavřeném území. „Spolupracujeme na tom, aby páteřní trasy, které jdou napříč územím, cyklostezky i trasy pro pěší byly zpřístupněny dřív. To znamená třeba již v průběhu tohoto roku, nebo možná třeba část v první polovině tohoto roku,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL