Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Devadesátiletá historie vojenského cvičiště definitivně skončila. Ministr Stropnický odšrouboval ceduli a předal Brdy správě Chráněné krajinné oblasti

19.01.2016
Devadesátiletá historie vojenského cvičiště definitivně skončila. Ministr Stropnický odšrouboval ceduli a předal Brdy správě Chráněné krajinné oblasti

Foto: mocr.army.cz

Popisek: Odšroubováním cedule vojenského újezdu a přišroubováním nové, která již značí předání prostoru k užívání veřejnosti, definitivně skončila etapa významného cvičiště. Ministr obrany Martin Stropnický odmontoval ceduli bývalého újezdního úřadu a symbolicky ji předal ministru životního prostředí Richardu Brabci.

Symbolické předání dnes již bývalého vojenského újezdu Brdy ministru životního prostředí Richardu Brabcovi a pracovníkům nově vzniklé chráněné krajinné oblasti završilo devadesátiletou historii významného vojenského cvičiště. K Území bylo rozděleno 27 obcím v okresech Příbram a Beroun ve Středočeském kraji a v okresech Plzeň-jih a Rokycany v Plzeňském kraji.

Odšroubováním cedule vojenského újezdu a přišroubováním nové, která již značí předání prostoru k užívání veřejnosti, skončila etapa toho významného cvičiště. Asi 90 procent území bývalého újezdu, s rozlohou přesahující 260 km2, tvoří les, zbylou část využívala armáda především jako cvičiště se specializovanou dělostřeleckou a leteckou střelnicí. Slavnostního předání v Jincích se zúčastnila řada významných hostů, včetně ministra obrany Martina Stropnického a náčelníka Generálního štábu generálporučíka Josefa Bečváře.

K 1. lednu 2016, v souladu se zákonem č. 15/2015 Sb. o zrušení vojenského újezdu Brdy, bylo území rozděleno 27 obcím v okresech Příbram a Beroun ve Středočeském kraji a v okresech Plzeň-jih a Rokycany v Plzeňském kraji. Jak uvedl náčelník Generálního štábu generálporučík Josef Bečvář, záměrem byla optimalizace výcvikových ploch. „Armáda přizpůsobila velikost výcvikového prostoru reálným potřebám s ohledem na současný stav,“ dodal generálporučík Bečvář.

Ministr obrany Martin Stropnický vlastnoručně odšrouboval starou ceduli úřadu vojenského újezdu

Ministr obrany Martin Stropnický vlastnoručně odšrouboval starou ceduli úřadu vojenského újezdu

Se vznikem CHKO jsou Brdy od letošního 1. ledna přístupné pro turisty. Pěší a cykloturisté zatím mohou využívat 20 až 30 procent území bývalého armádního prostoru. Veškeré plochy, kde už nebude působit armáda, budou pro veřejnost otevřeny, až skončí povrchový pyrotechnický průzkum, což bude podle předpokladů do konce roku 2017. Armáda bude i nadále využívat posádkové cvičiště mezi obcemi Jince, Zaječov a Obecnice, s plochou čítající zhruba 50 km2. 

Ministr obrany Martin Stropnický uvedl, že veřejnost se nemusí obávat staré munice. Sanace probíhá podle norem. „Je to podle normy do 30 centimetrů hloubky. Pokud si tady vezme někdo motyku a začne kopat příkopy, tak riskuje i v tom dekontaminovaném prostoru, nicméně doufám v lidský rozum a soudnost,“ dodal.

Ministři si předali patrona Brd Fabiána

Ministr v návaznosti na předání prostoru předal do rukou ministra životního prostředí i patrona a vládce brdských lesů Fabiána, který se tak stal ochráncem nejen vojáků, ale i veřejnosti. „Brdy nepředáváme s žádným nevyřešeným restitučním břemenem,“ uvedl na závěr ministr Martin Stropnický.

Ministr obrany Martin Stropnickýv předal ministruživotního prostředí Richardu Brabcovi patrona vojáků Fabiána, který bude bdít i nad bezpečím turistů v CHKO Brdy

Ministr obrany Martin Stropnický předal ministru životního prostředí Richardu Brabcovi patrona vojáků Fabiána, který bude bdít i nad bezpečím turistů v CHKO Brdy

Budoucnost nové chráněné krajinné oblasti je velice slibná a dá se očekávat návštěvnost v řádu statisíců turistů ročně. Pro ně je v plánu vyznačení nových tras pomocí značek s pomocí Klubu českých turistů, dále se očekává výstavba zhruba 450 kilometrů cyklostezek a několik parkovišť pro automobily na okraji oblasti. Nejdůležitější je ovšem co nejrychlejší sanace od munice na zbývajícím, dosud pro veřejnost uzavřeném území. „Spolupracujeme na tom, aby páteřní trasy, které jdou napříč územím, cyklostezky i trasy pro pěší byly zpřístupněny dřív. To znamená třeba již v průběhu tohoto roku, nebo možná třeba část v první polovině tohoto roku,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace