Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Volba prezidenta

Volba prezidenta

Z 9 statečných, ucházejících se o Pražský hrad, zbyli 2; čeká nás druhé kolo

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Jurečkova Plzeňská teplárenská chce spalovnu. Aktivisté se bouří

18.04.2013
Jurečkova Plzeňská teplárenská chce spalovnu. Aktivisté se bouří

Autor: SL

Popisek: spalovna - ilustrační foto

V Plzni do dvou tří let má stát spalovna komunálního odpadu. Jenže občanští a ekologičtí aktivisté se bouří a rozhodli se napadnout stavební povolení.

Plzeň chce zásadně změnit způsob nakládání s odpadem. Místo skládkování se vrhne na spalování. Plzeňská teplárenská, v jejímž představenstvu sedí boss Roman Jurečko, postaví do roku 2015 v Chotíkově za Plzní spalovnu. Ta má být podle šéfa městské firmy Tomáše Drápela velice moderní.

Plzeňská teplárenská si vybrala jako dodavatele stavby pražskou ČKD. „Projekt budeme realizovat s německou firmou Martin a s rakouskou firmou Zauner," řekl generální ředitel firmy Jan Musil. Sesterská ČKD Praha DIZ spalovnu naprojektuje a bude zodpovědná za energetickou část. "Dále zajistí montáž a uvede spalovnu do provozu," podotkl Jan Musil. 

Aktivisté úřadují

Jenže se objevily komplikace. Občanští a ekeologičtí aktivisté s výstavbou spalovny zásadně nesouhlasí a napadli stavební povolení. „Aktivisté, někteří i z Brna, napadli především procesní dokumenty. Stavební povolení tedy zatím nenabylo právní moci. Nejprve byl podjatý Touškov, pak Nýřany a teď kraj, který to musel postoupit asi na pět ministerstev, jejichž reakce se nyní očekává," komentoval komplikace Tomáš Drápela z Plzeňské teplárenské.

Investor a dodavatel, kteří podepsali smlouvu na stavbu spalovny za dvě miliardy korun, si tak ještě počkají, než se vrhnou do díla. Podle Tomáše Drápela výsledná cena vzešla z veřejné soutěže. Ostatní uchazeči měli nabídnout vyšší cenu, jeden dokonce 3,1 miliardy korun.

Zatím bez dotace z EU

Paradoxní na celém projektu je, že ještě není zcela zajištěno jeho financování. Plzeň se totiž spoléhá na až půlmiliardovou dotaci EU. Jenže podle Arniky EU už podobné stavby nechce tolik dotovat. Samotná Plzeňská teplárenská už proinvestovala 150 milionů korun na přípravě spalovny. Ta by měla zaměstnávat až padesátku lidí.

Už nyní teplárna s ČKD tvrdí, že plzeňská spalovna bude vysoce moderní. „Je to perspektivní projekt. Zajistí nám efektivní výrobu i dobrou cenu elektřiny a tepla. Navíc má spalovna rychlou návratnost investic," dodal Jan Musil, který neopomněl připomenout, že jeho firma realizovala pražskou spalovnu v Malešicích. Jinak podobné stavby má zasebou i v USA, Evropě či Japonsku. Firma jedná o zakázkách i v Rusku a Mexiku.

Radim Holinger

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace