Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nová fakta o případu policisty Babyky, který ubodal ženu, uprchl, až ho nakonec lapli v lesní skrýši s medvědem

09.09.2013
Nová fakta o případu policisty Babyky, který ubodal ženu, uprchl, až ho nakonec lapli v lesní skrýši s medvědem

Foto: GIBS

Popisek: Tady ho chytili.

VIDEO KRIMI Po více než týdnu ho dopadli! Policista Miloš Babyka, který čelí obvinění z vraždy své ženy, se ukrýval a své policejní kolegy v okolí Plzně zaměstnával týden. Past sklapla ve středu večer a on skončil v rukou zásahové jednotky. Zrovna se vracel na kole po lesní cestě do skrýše pod železniční tratí u Zábělé.

„Ve středu se podařilo zjistit přibližnou lokalitu úkrytu hledaného. Na místo vyrazili specialisté Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), takzvaní stopaři, kteří místo potvrdili. Ihned vyrazila taktická skupina GIBS a krajská zásahová jednotka," popsala Deníku přípravy akce mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Pětatřicetiletý Babyka byl přítomností komanda překvapen, přesto však kladl silný odpor. Nakonec se jej podařilo zpacifikovat. U sebe měl připravený i nůž.

Ve středu večer se tak u Zábělé rozpoutala tajná akce, o níž se zdejší obyvatelé dozvěděli až ze zpráv. Nad oblastí mohli spatřit hlídkující vrtulník. „Občas tady proletí, ale teď tu kroužil zhruba dvacet minut. To mě překvapilo, proto jsem vylezl na zahradu, abych se podíval, co se děje. Když jsem se pak dozvěděl, že chytli toho policistu, překvapilo mě, že jsem tu žádné pátrající policisty neviděl," řekl Deníku chatař ze Zábělé Zdeněk Tupý. Podle něj dal policistům tip na možný Babykův úkryt někdo z místních.

Kdo Babykovi pomáhal?

Podle informací Deníku se jednalo o místního hajného. Ten se však k události odmítl vyjadřovat. Jeho hájovna ale leží nedaleko místa, kde se Babyka pohyboval. Pomoc od občanů potvrdila i mluvčí GIBS: „Dopadení je odměnou nejen pro policisty, kteří se na něm podíleli, ale i pro občany, kteří inspekci poskytovali nezbytné informace."

Policisté tedy nechtějí odtajnit, kdo Babyku „prásknul“. Pravděpodobně to byla ta samá osoba, které věřil a která mu v jeho lesní skrýši pomáhala – někdo mu musel vozit jídlo. Nějaký kolega, přítel, či dokonce ona tajemná milenka, kterou měl údajně expolicista v Praze a o níž se hodně psalo, ale jejíž skutečná existence nebyla nikdy hodnověrně prokázána?

Skrýš hlídal medvěd

Babyka se schovával ve skrýši pod železniční tratí v Zábělé na okraji Plzně. Měl tu jídlo, deku a spal na papírových krabicích. Když se vracel na kole zpátky do úkrytu, zatkli ho příslušníci GIBS a policie.

Brloh »hlídala« velká kresba hlavy medvěda. „Podle toho, že jsme ve skrýši našli deku, papírové krabice, na kterých spal, a zbytky jídla, předpokládáme, že se tady mohl skrývat i několik dní,“ uvedla mluvčí GIBS Radka Sandorová. Muž byl na útěku osm dní.

Babyka znal dobře metody policejního pátrání a v lese u Zábělé si byl naprosto jistý. Vůbec nepředpokládal, že by ho tady mohli najít. Vyjel si dokonce i na kole. A to se mu stalo osudným. Stopaři ze speciálního oddílu GIBS našli nejdříve jeho úkryt, ke kterému vedla vyšlapaná cestička. Pak už jen čekali. Miloš B. jim vjel přímo do pasti. „I když byl hodně překvapený, aktivně se bránil. Kladl značný odpor a nechtěl se vzdát. U sebe měl nůž,“ řekla Blesku Sandorová. Kriminalisté ho odvezli k výslechu na policejní služebnu. Údajně odmítl vypovídat. Sdělili mu obvinění z vraždy a pak ho převezli k ošetření do nemocnice, kde strávil zbytek noci na pozorování. Při transportu do špitálu ho hlídali po zuby ozbrojení strážci.

V soudní síni

Vraždu podle svých slov neplánoval, byl to prý on sám, kdo si chtěl sáhnout na život. Motiv činu ale z jeho výpovědi nevyplynul. V soudní síni muž i plakal. „Motiv nenaznačil, vyjadřoval se k tomu velice stručně, nic bližšího neřekl. Nevyjádřil lítost, pouze deklaroval velmi blízký vztah k dceři," uvedla soudkyně Marcela Dortová, jež o vazbě rozhodovala. Muž si údajně v době před vraždou vařil i „nějaké lektvary", které by mu pomohly k sebevraždě. Soudkyně v pátek potvrdila, že měl zákaz se k ženě přiblížit.

Ozbrojená eskorta muže přivezla k soudu po deváté hodině dopoledne. Na sobě měl roztrhané džíny, tvář si chránil kapucou od mikiny. V rukou držel batoh a papírovou tašku. Byl tedy ve stejném oblečení, jako ve středu, kdy jej policisté zatýkali. Zhruba po dvou hodinách byl z budovy odveden, soud ho poslal do vazby.

„Bylo to z důvodů útěkových, hrozí nebezpečí, že by uprchl," potvrdil její uvalení státní zástupce Martin Rykl, jenž má případ na starost. Potvrdil, že v pátek Babyka k věci vypovídal vůbec poprvé. K soudu by se podle Rykla mohla věc dostat za zhruba tři měsíce. „Jsou vyžadovány znalecké, to určitou dobu trvá," uvedl.

Mohla Babykova žena ještě žít?

Policista podle svých kolegů předminulý týden ve středu v panelákovém bytě v 6. patře v Sokolovské ulici na sídlišti Lochotín brutálně zaútočil na svou manželku ukrajinského původu. Podle všeho jí podřízl krk a bodl ji do břicha. V tratolišti krve ji našli sousedé. Žena pak v nemocnici zemřela. Dva týdny předtím byli inspektoři v bytě kvůli údajnému domácímu násilí. Babyka pracoval u cizinecké policie a na své manželce se už v minulosti podle různých svědectví dopouštěl násilí.

Zavražděná manželka plzeňského policisty Miloše Babyky mohla pravděpodobně ještě žít. V bytě, ve kterém žila se svým manželem a později i vrahem, totiž zasahovala Generální inspekce bezpečnostních sborů a Babykově ženě byla přislíbena policejní ochrana. Bohužel se policejní ochrana nekonala a Babyka svou ženu zavraždil.

Generální inspekce bezpečnostních sborů  redakci TN.cz potvrdila, že se o Miloše Babyku, zajímala již delší dobu. Při posledním zásahu měla policie Babyku vykázat z bytu a jeho týrané manželce slíbila ochranu. Tu už ale jeho manželce zařídit nestihla. Proč trvalo zařízení policejní ochrany pro týranou  ženu tak dlouho, odmítla mluvčí GIBS Radka Sandorová komentovat. Jak zjistila redakce TN.cz, Babyka svou ženu dlouhodobě bil a týral, tuto informaci nyní nepřímo potvrdila také Generální inspekce bezpečnostních sborů.  „Mohu potvrdit, že jsme se o tohoto muže již několik týdnů zajímali," uvedla mluvčí GIBS Radka Sandorová s tím, že další podrobnosti zatím inspekce prozradit nechce.

Domácí neshody řešili před dvěma týdny v bytě Babykových policisté i příslušníci inspekce, policista byl z bytu vykázán poté, co opětovně napadl svou ženu. Vyšetřovatelé navíc Babykovi do bytu zakázali vstup.

Byla Ukrajinka, bála se ho

Příslušník cizinecké policie Miloš Babyka svou ukrajinskou manželku údajně dlouho věznil a bil. Ona se o svém trýznění bála mluvit, právě kvůli obavám ze zásahu cizinecké policie, ve které její manžel sloužil.

Podle zdrojů TN.cz měl Michal Babyka doma svou ukrajinskou manželku skoro jako otrokyni. Ona se ale bála se svým problémem strážcům zákona svěřit. Důvodem byl její ukrajinský původ a hlavně to, že její manžel byl členem právě cizinecké policie, takže tam měl dobré kontakty.

Babyka měl svou manželku dlouhá léta i mlátit, ona si ale kvůli stejným důvodům vše nechávala pro sebe. „Před týdnem jsem si všimla, že má monokl a něco s rukou," řekla serveru jedna ze sousedek.

Paní Babyková pocházela z Ukrajiny. Smuteční mše za zavražděnou Inou Babykovou se konala v Plzni v pravoslavném chrámu svaté Anny. S Inou Babykovou se přišla rozloučit téměř stovka jejích blízkých. Podle informací Televize Nova její osmiletou dceru, kterou s Babykou měla, vychovávají příbuzní.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová